Υγραεριοκίνηση

Εδώ μπορούμε να γράφουμε για τεχνολογίες και τεχνικά θέματα των αυτοκινήτων μας. μοτέρ λάστιχα/ζάντες, λάδια, ασφάλεια, ανάρτηση, κατανάλωση, ρύπους, μετατροπές / βελτιώσεις πλαίσιο, φώτα, φρένα, αξεσουάρ, service manuals κτλ
Άβαταρ μέλους
johnkyr
T6

Re: Υγραεριοκίνηση

Δημοσίευσηαπό johnkyr » 10 Ιαν 2012, 14:38

:offtopic asics GEL ..... :swear :swear
"...Δειλοί, μοιραίοι και άβουλοι αντάμα..."

kbitsik
T2

Δημοσίευσηαπό kbitsik » 11 Ιαν 2012, 21:47

Jim_C30 δεν μας ειπες κανα νέο απο τον φίλο που έκαψε βαλβίδες... :whistling
Έμαθες περισσότερες λεπτομέρειες??
V50 1.8 LPG powered

Άβαταρ μέλους
JimV60
D5

Δημοσίευσηαπό JimV60 » 11 Ιαν 2012, 22:20

Ο φίλος με τις βαλβίδες εξακολουθεί να χρησιμοποιεί υγραέριο μετά την αλλαγή τους! Λεπτομέρειες δεν έχω μάθει ακόμα παιδιά, όταν έχω νεότερο θα το ποστάρω μην ανησυχείτε...
Συνέχισε και θα μείνεις...

Άβαταρ μέλους
mayas
T2

Δημοσίευσηαπό mayas » 12 Ιαν 2012, 17:44

η αληθεια ειναι ότι το πραγμα παει 50%-50%, δλδ ή τυχεροι θα βγουν οι "αεριοωθουμενοι" που σε λιγο δε θα εχουμε μπεντζινα στην ελλαδα κατω απο 2 ευρώ (ΧΧΧΧ δρχ) οπότε αυτοί άρχοντες κ με μια μπουκάλα αεριο.... :-D

Αλλιως φορος κ κει!!! :chair :chair :chair

kbitsik
T2

Δημοσίευσηαπό kbitsik » 06 Φεβ 2012, 10:49

Παιδιά!!...Βοήθεια! δε ξεκίνησε καλά η εβδομάδα :dizzy

Βάζω μπρός το αυτοκίνητο, και μόλις πάω να ξεκινήσω αρχίζει να ακούγεται ένας θόρυβος σα σφύριγμα, γουργουρητό, που είναι ανάλογο με τις στροφές του κινητήρα.. Οπως θα ακουγόταν ο ιμάντας ασπούμε... Ο φόβος μου είναι όμως μήπως τελικά είναι η περιβόητη βλάβη στις βαλβίδες, που μπορεί να προκλήθηκε απο το υγραέριο που καίω εδω και 2500 χλμ.. Ελπίζω πως όχι... :swear
Δεν υπάρχει καμμία ενδειξη βλάβης, ούτε η απόδοση φαίνεται να έχει επηρεαστεί..

Ξέρει κάποιος να μου πεί πώς εκδηλώνεται η βλάβη στις βαλβίδες που συζητάμε? Για να ξέρω πόσο πρέπει να ανησυχω... Γιατί ήδη μου την έχει δώσει με το υγραέριο που εχει παει 0,93. Αν εγινε κιόλας και η ζημιά... :doh
V50 1.8 LPG powered

Άβαταρ μέλους
johnkyr
T6

Δημοσίευσηαπό johnkyr » 06 Φεβ 2012, 10:58

απίθανο οι βαλβίδες.... τουλάχιστον μετά από 2.500χλμ ....

μήπως είναι υγρασία η κάτι τέτοιο ? ....
σταματάει μετά από κάποια ώρα ? ....
ο θόρυβος είναι αισθητός και από μέσα στην καμπίνα ?
το θόρυβο το κάνει ΜΟΝΟ όταν το αυτοκίνητο κινείται?

kbitsik
T2

Δημοσίευσηαπό kbitsik » 06 Φεβ 2012, 11:11

johnkyr έγραψε:απίθανο οι βαλβίδες.... τουλάχιστον μετά από 2.500χλμ ....

Και εγω αυτό λεω... Λες να ειμαι τοσο γκαντέμης? Το αυτοκίνητο εχει ηδη 86000χλμ με βενζινη.

johnkyr έγραψε:μήπως είναι υγρασία η κάτι τέτοιο ? ....
σταματάει μετά από κάποια ώρα ? ....

Δε σταματάει,αλλα μειώνεται λιγο μολις ζεσταθεί ο κινητήρας

johnkyr έγραψε:ο θόρυβος είναι αισθητός και από μέσα στην καμπίνα ?

Ναι
johnkyr έγραψε:το θόρυβο το κάνει ΜΟΝΟ όταν το αυτοκίνητο κινείται?

Οχι, έβαλα μπροστά και πήγα να ξεκινήσω σχεδόν αμέσως λογω βιασύνης (ενω πάντα περιμένω να κατέβουν τουλάχιστον οι στροφές οπου ζεσταίνει στην εκκίνηση. Η εξωτερικη θερμ. ηταν 15 βαθμοι) και μόλις κινήθηκε το αυτοκίνητο, αρχισε ο θόρυβος. Τώρα πλέον ο θόρυβος αρχίζει κατευθείαν με το που βάζεις μπροστά. Στο ρελαντί, οσο ανεβάζω στροφές τοσο σφυρίζει περισσότερο. Εν κινήσει το το καλύπτει κάπως ο εξωτερικος θόρυβος.
V50 1.8 LPG powered

Άβαταρ μέλους
johnkyr
T6

Δημοσίευσηαπό johnkyr » 06 Φεβ 2012, 13:30

μάλλον κάποιο ρουλεμάν στις τροχαλίες που γυρίζει ο ιμάντας .... (το ιαπωνικό :lol: -δυναμό, πρέπει να είναι ο πιο αδύναμος κρίκος, με αυτά που διαβάζω)

μου το είχε κάνει και εμένα κάποτε & πριν το υγραέριο ... όταν ζεστάθηκε σταμάτησε ...

kbitsik
T2

Δημοσίευσηαπό kbitsik » 06 Φεβ 2012, 19:33

:whistling Μακαρι να ειναι ετσι John... Θα το παω στο γιατρό να δω..

Ευχαριστώ
V50 1.8 LPG powered

kbitsik
T2

Δημοσίευσηαπό kbitsik » 12 Φεβ 2012, 20:42

johnkyr έγραψε:μάλλον κάποιο ρουλεμάν στις τροχαλίες που γυρίζει ο ιμάντας .... (το ιαπωνικό :lol: -δυναμό, πρέπει να είναι ο πιο αδύναμος κρίκος, με αυτά που διαβάζω)

μου το είχε κάνει και εμένα κάποτε & πριν το υγραέριο ... όταν ζεστάθηκε σταμάτησε ...

Εισαι γάτος Johnkyr.. το επιασες! Με αφησε τελικά το αυτοκίνητο, απο δυναμο... δε φορτιζε φαινεται η μπαταρία, και το βρήκα νεκρό το αυτοκίνητο.
Συμβουλέυτηκα το αντίστοιχο topic και σιγουρεύτικα.. viewtopic.php?f=35&t=620&hilit=%CE%B4%CF%85%CE%BD%CE%B1%CE%BC%CF%8C

Οποτε off-topic η βλάβη, δε σχετιζεται με βαλβίδες. Ή μηπως η αυξημένη ζήτηση σε ρεύμα του κυκλώματος υγραερίου ισωπέδωσε ενα ήδη ταλαιπωρημένο δυναμο?? :?:
V50 1.8 LPG powered

Άβαταρ μέλους
johnkyr
T6

Δημοσίευσηαπό johnkyr » 19 Φεβ 2012, 10:35

LPG Consumption:
9,90 l/100km 1.151 km and 114 l
CO2 emission: 162 g/km 1.151 km and 187 kg
Fuel costs: 8,95 EUR/100km 1.151 km and 103 EUR

Gasoline Consumption: 9,41 l/100km 3.626 km and 341 l
CO2 emission: 219 g/km 3.626 km and 795 kg
Fuel costs: 15,00 EUR/100km 3.626 km and 544 EUR

από τελευταίες μετρήσεις ...

ksotiriou
T2

Δημοσίευσηαπό ksotiriou » 19 Φεβ 2012, 14:56

Καλημέρα. Ειμαι καινουριος στο forum . Εχω ενα volvo S40 1.8 MY2005. Εβαλα προσφατα Lpg zavoli με παραλληλο ψεκασμο βενζινης .Ο κινητηρας μας σε πολλες εταιρειες ειναι στην blaclist σε αλλες οχι τωρα ο θεος βοηθος. Τελικα ειναι ford η mazda και εχουν κανει τροποποιησεις η ειναι ο ιδιος ακριβως και στις 3 εταιρειες. Εβαλα 40 δεξαμενη που μου την γεμισαν με 36 λιτρα στου ρεντη. Τωρα εχω κανει 190χλμ μονο και ειμαι στο τελευταιο πρασινο λαμπακι. Περιμενω συμβουλες για πρατηρια μενω νεα σμυρνη ευχαριστω

Άβαταρ μέλους
JimV60
D5

Δημοσίευσηαπό JimV60 » 19 Φεβ 2012, 15:13

Σχετικά με τον κινητήρα σου ισχύουν τα παρακάτω:

VolvoZeus έγραψε:Ο 1.8 και ο 2.0 κινητηρας που φορανε τα Volvo ειναι της γενιας Duratec HE της Ford οι οποιοι ομως ουσιαστηκα ειναι αυτοι της Mazda της γενιας MZR μετονομασμενοι (οπως ακριβως εχει κανει η Ford και με τον Τ5!), και αντικατεστησαν τους Zetec-Ε. Ο 2.0 του MX5 παρολο που ειναι ιδιος με αυτον της Volvo εχει προφανως αλλη χαρτογραφηση, εισαγωγη κτλ κτλ και αποδιδει τα παραπανω αλογα (η Mazda εχει 3 εκδοσεις γι αυτο το μοτερ). Επομενως μιλαμε για μοτερ σχεδιασης Mazda το οποιο κατασκευαζεται στην Valencia για την Ford και την Volvo...

Αν διαβάσεις το τόπικ αυτό έχουν ειπωθεί πολλά για τον εν λόγω κινητήρα και το υγραέριο με αδύντο σημείο τις βαλβίδες! Βέβαια κάποια μέλη όπως και ο admin μας το τόλμησαν οπότε περιμένουμε νεότερα.
Συνέχισε και θα μείνεις...

ksotiriou
T2

Δημοσίευσηαπό ksotiriou » 23 Φεβ 2012, 01:13

Συμπληρωσα 320 χλμ με το κιτ της Zavoli. Καμια διαφορα ως τωρα απροβληματιστη εγκατασταση. Αν κανω ακομα 40 χλμ με το ιδιο ρεζερβουαρ θα ειμαι ικανοποιημενος 38 λιτρα μου βαλανε. Βενζινη δεν ξερω ποση εχω καψει αλλα κανω πολλες εκινησεις μεσα στην ημερα οποτε το φοβαμαι... Στα αρνητικα ειναι οτι μου εβαλαν βραχνα τον ελεγχο βαλβιδων καθε 40000χλμ ανεξαρτητα με το τι λεει η βολβο και το οτι πριν απο καθε κτεο που θα περναει πρεπει να το ελεγχουν υποχρεωτικα αυτοι με καποιο κοστος φανταζομαι. Το αμαξι το τελειωσαν σε μια μερα το πορτπαγκαζ σηκωθηκε λιγο με 40αρα δεξαμενη και το μαζεψα σε εναν ταπετσερη πολυ ομορφα με κοστος 40 ευρω. Μου εντυσε την δεξαμενη και εκοψε τη μοκετα του πορτ παγκαζ ετσι ωστε να μη σηκωνεται. Το παραξενο ειναι οτι γεμισε η 40αρα με 38 λιτρα. Μου ειπαν οτι κατι ρυθμισαν . Δεν ξερω αν ειναι επικινδυνο παντως δεν θα τη ξαναγεμισω τοσο. Περιμενω συμβουλες για πρατηρια. Μενω Νεα Σμυρνη.

kbitsik
T2

Δημοσίευσηαπό kbitsik » 23 Φεβ 2012, 20:25

Για πρατήρια μπαίνεις στο http://www.gasprice.gr και βλεπεις ολα τα πρατήρια που έχουν υγραέριο, και τις τιμές τους.
V50 1.8 LPG powered

Άβαταρ μέλους
johnkyr
T6

Δημοσίευσηαπό johnkyr » 25 Φεβ 2012, 13:57

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

vialle Lpi - bifuel

vapoli2003
T2

Δημοσίευσηαπό vapoli2003 » 27 Φεβ 2012, 19:57

Είμαι κάτοχος ενός S 60 του 2009 και έχω βάλει υγραέριο το νοέμβριο (σύστημα BRC). Πάει πολύ καλά το αυτοκίνητο και με ρεζέρβα 62 λίτρων, στη θέση της ρεζέρβας και την τάπα του αερίου δίπλα στην τάπα της βενζίνης, βγάζει 400-470 χλμ (ανάλογα την οδήγηση). με τιμή βενζίνης 1.78 με αντίστοιχη 0,87 ανά λίτρο σίγουρα συμφέρει. Προσοχή όμως με την 5άρα μπεκιέρα και με τα πορτοκαλί μπεκάκια.

Christakos
T2

Δημοσίευσηαπό Christakos » 29 Φεβ 2012, 09:33

Όταν αναφέρεις προσοχή στη 5αρα μπεκιέρα και στα πορτοκαλί μπεκάκια τι εννοείς?Επίσης από θέμα απόδοσης του κινητήρα τι βλέπεις?Η αίσθηση δύναμης του αυτοκινήτου στο δρόμο έχει παραμείνει η ίδια ή υπάρχει απώλεια?
Ρωτάω γιατί σκέφτομαι να βάλω υγραέριο σε s80 2.5t αλλά δε το αποφασίζω γιατί φοβάμαι επιπλοκές..

vapoli2003
T2

Δημοσίευσηαπό vapoli2003 » 01 Μαρ 2012, 00:48

Christakos έγραψε:Όταν αναφέρεις προσοχή στη 5αρα μπεκιέρα και στα πορτοκαλί μπεκάκια τι εννοείς?Επίσης από θέμα απόδοσης του κινητήρα τι βλέπεις?Η αίσθηση δύναμης του αυτοκινήτου στο δρόμο έχει παραμείνει η ίδια ή υπάρχει απώλεια?
Ρωτάω γιατί σκέφτομαι να βάλω υγραέριο σε s80 2.5t αλλά δε το αποφασίζω γιατί φοβάμαι επιπλοκές..

Υπάρχει ειδικό κιτ για 5κύλινδρο κινητήρα και υπάρχουν και τα κίτρινα μπεκάκια, τα οποία όμως είναι για περισσότερα άλογα. Εαν ρωτήσεις κάπου που βάζουν BRC θα ενημερώσουν. Οσον αφορά την απόδοση δεν καταλαβαίνεις την διαφορά, άσε που μπορεί να πάει και καλύτερα γιατί το υγραέριο έχει περίπου 115 οκτάνια, αντι των 95 ή των 100 οκτανίων, οπότε και καλύτερη καύση και απόδοση. Πάντως εγώ προσωπικά έχω σωθεί οικονομικά από άποψη κόστους χρήσης. Αυτά ισχύουν μέχρι τώρα. Εάν βγάλει κάποιο πρόβλημα αργότερα ο κινητήρας δεν μπορώ να στο εγγυηθώ. το ρισκάρω. Δεν το νιμίζω όμως γιατι οι γνωστές εταιρίες εχουν στην πλάτη τους εμπειρεία χρόνων. Γι' αυτό εάν αποφασίσεις, να ξέρεις, βάζεις ότι πληρώνεις και συνήθως το φθηνό αποδεικνύεται πιο ακριβό. Καλή Απόφαση.

Άβαταρ μέλους
sprsk
D2

Δημοσίευσηαπό sprsk » 01 Μαρ 2012, 03:58

πόσο σου κόστισε η μετατροπή και πόσο καιρό την έχεις .
Αν θέλεις και δεν βαριέσαι γράψε κάποια στοιχεία και εντυπώσεις.

Άβαταρ μέλους
johnkyr
T6

Δημοσίευσηαπό johnkyr » 01 Μαρ 2012, 09:27

φιλικά, όσα οκτάνια και να έχει το υγραέριο .... απίθανο το αυτοκίνητο να πηγαίνει καλύτερα από την βενζίνη, μάλλον χάνει σε ροπή, γιατί με το υγραέριο δουλεύει με "λάθος" προ-πορεία ρεύματος.

georgio
T2

Δημοσίευσηαπό georgio » 01 Μαρ 2012, 16:19

Στο σημείο που έχει φτάσει σήμερα που μιλάμε η τιμή των καυσίμων, πιστεύω μας βάζει τους περισσότερους σε σκέψεις για χρήση υγραερίου. Όχι ότι είναι και αυτό πλέον φθηνό, αλλά επειδή είναι σημαντικά φθηνότερο. Δεν ξέρω τελικά όμως αν αξίζει να κάνεις αυτή τη μετατροπή, για τους γνωστούς λόγους, ή τελικά είναι καλύτερο να γίνει αντικατάσταση του αγαπημένου αυτοκινήτου (στη δική μου περίπτωση C30, 1.6 - 2008) με ένα άλλο (fiat, opel ή ο,τιδήποτε) diesel. Εγώ πάντως έχω αρχίσει να το σκέφτομαι: μετατροπή ή αντικατάσταση με μεταχειρισμένο diesel. Θα ήθελα να ακούσω και τις δικές απόψεις πάνω στο θέμα..
C30 1.6 2008

Άβαταρ μέλους
georgosk
T4

Δημοσίευσηαπό georgosk » 01 Μαρ 2012, 18:02

Για να μην επαναλαμβάνομε για το ντίζελ, εδώ, στο κάτω μέρος της σελίδας είναι οι δικές μου απόψεις: viewtopic.php?f=23&t=169&start=360

Επίσης μου φαίνεται πιο ταιριαστό την συζήτηση ντίζελ ή βενζίνη να την συνεχίσουμε εδώ: viewtopic.php?f=29&t=577
Εικόνα S40 1,8 Momentum MY08

Άβαταρ μέλους
mayas
T2

Δημοσίευσηαπό mayas » 05 Μαρ 2012, 17:54

to diesel paei me ygraerio? Kserei kaneis an paizei?

Άβαταρ μέλους
johnkyr
T6

Δημοσίευσηαπό johnkyr » 05 Μαρ 2012, 20:11

mayas έγραψε:to diesel paei me ygraerio? Kserei kaneis an paizei?

http://www.vialle.nl/producten/lpdm.html?L=1

ksotiriou
T2

Δημοσίευσηαπό ksotiriou » 06 Μαρ 2012, 18:26

Παιδια με πρατηρια τι παιζει? . Εχω κανει 3 γεμισματα ως τωρα 2 στην delta gas και 1 στον Αλιμο. Στην delta gas τραβαει καλυτερα το αυτοκινητο αισθητα μαλιστα και μου βγαλε και περισσοτερα χιλιομετρα γυρω στα 20. Απο οτι καταλαβα διαφερει το μειγμα προπανιου βουτανιου ανα εταιρεια. Εσεις τι εντυπωσεις εχετε? Καπου ειχα ακουσει για πετρογκαζ μακρια .Σημερα ημουν Χαλανδρι και προτιμησα να μη βαλω.

Άβαταρ μέλους
vrestas
T5

Δημοσίευσηαπό vrestas » 14 Μαρ 2012, 10:49

http://www.gocar.gr/news/tech/5589,Q&A: ... nhtwn.html
Γιώργος Λάσδας Μηχ. Αυτοκινήτων
Προβλήματα και λύσεις για το υγραέριο
S60 2.0T MY11, Summum, Vibrant Copper

Άβαταρ μέλους
johnkyr
T6

Δημοσίευσηαπό johnkyr » 14 Μαρ 2012, 20:57

το bifuel της vialle, μετά από 5000χλμ καίει ...

LPG Consumption:
9,16 l/100km 2.316 km and 212 l
CO2 emission: 150 g/km 2.316 km and 348 kg
Fuel costs: 8,38 EUR/100km 2.316 km and 194 EUR
Gasoline Consumption: 0,69 l/100km 5.355 km and 37 l
CO2 emission: 16 g/km 5.355 km and 86 kg
Fuel costs: 1,21 EUR/100km 5.355 km and 65 EUR

ακριβώς -39% €/χλμ σε σχέση με την βενζίνη .... 10.13 € /100χλμ
με την corolla 1.4vvti κάνοντας ακριβώς την ίδια διαδρομή βενζίνη 12.33 € / 100χλμ

Άβαταρ μέλους
johnkyr
T6

Δημοσίευσηαπό johnkyr » 30 Μαρ 2012, 23:11

http://www.caroto.gr/2012/03/14/%CE%B7- ... %B5%CF%81/

ένα εξαιρετικό άρθρο από το carroto.

Άβαταρ μέλους
johnkyr
T6

Δημοσίευσηαπό johnkyr » 03 Απρ 2012, 00:07

http://www.toyota.gr/innovation/toyota_ ... l_new.aspx

toyota LPG, 6χρόνια εγγύηση 180.000χλμ :vow

Άβαταρ μέλους
sprsk
D2

Δημοσίευσηαπό sprsk » 03 Απρ 2012, 01:02

εξαιρετικό , καλή κίνηση

Άβαταρ μέλους
Dimitrispat
T2

Δημοσίευσηαπό Dimitrispat » 21 Απρ 2012, 18:04

Ερχεται η αεριοκίνηση των Ι.Χ.

Δυναμικά εισέρχεται η Δημόσια Επιχείρηση Αερίου και στην αγορά αυτοκινήτου, καθώς είναι έτοιμη να υλοποιήσει την εισαγωγή της αεριοκίνησης και στην Ελλάδα, με στόχο την προσέλκυση εταιρειών με μεγάλους στόλους οχημάτων (ελαφρών φορτηγών), τα ταξί και τα φορτηγά, καθώς και τους ιδιώτες καταναλωτές
"Η" 21/4

Του Γιώργου Ανδρή
andris@pegasus.gr

Δυναμικά εισέρχεται η Δημόσια Επιχείρηση Αερίου και στην αγορά αυτοκινήτου, καθώς είναι έτοιμη να υλοποιήσει την εισαγωγή της αεριοκίνησης και στην Ελλάδα, με στόχο την προσέλκυση εταιρειών με μεγάλους στόλους οχημάτων (ελαφρών φορτηγών), τα ταξί και τα φορτηγά, καθώς και τους ιδιώτες καταναλωτές τόσο εκείνους που χρησιμοποιούν φυσικό αέριο στο σπίτι τους όσο και εκείνους που έχουν ήδη τοποθετήσει συστήματα υγραεριοκίνησης στα ΙΧ τους και μπορούν να μετατραπούν σε φυσικού αερίου.

Το σχέδιο επέκτασης της ΔΕΠΑ αποσκοπεί στην κατά το δυνατόν μεγαλύτερη επέκταση του φυσικού αερίου στην αυτοκίνηση στη χώρα μας με τη δημιουργία ενός αρχικού δικτύου σταθμών ανεφοδιασμού οχημάτων με φυσικό αέριο. Ο σχεδιασμός προβλέπει τη δημιουργία πέντε πρατηρίων στο Λεκανοπέδιο Αττικής για την εξυπηρέτηση των ήδη κυκλοφορούντων οχημάτων, δύο στη Θεσσαλονίκη και από ένα σε Βόλο και Λάρισα.

Η ΔΕΠΑ εκτιμά επίσης ότι η δημιουργία του πρώτου δικτύου πρατηρίων φυσικού αερίου, θα αποτελέσει το βασικότερο κίνητρο για την επέκταση της αεριοκίνησης στην Ελλάδα, ενώ σε συνεργασία με τους εισαγωγείς αυτοκινήτων θα τονωθούν και πωλήσεις καινούριων αυτοκινήτων που κινούνται και με φυσικό αέριο.

Πάντως ο εξοπλισμός για τα πρατήρια φυσικού αερίου στα ΙΧ θα βρίσκεται στην Ελλάδα αρχές Μαΐου και αμέσως θα ξεκινήσουν οι εργασίες τοποθέτησής τους.

Το Σχέδιο Δράσης
Η ΔΕΠΑ A.E. στο πλαίσιο της ανάπτυξης δικτύου πρατηρίων φυσικού αερίου στις πόλεις των Αθηνών, Θεσσαλονίκης, Λάρισας και Βόλου, προτίθεται να μετατρέψει χωρίς κόστος για τους ενδιαφερόμενους ελαφρά επαγγελματικά οχήματα βενζίνης (μέχρι 3.5 τόνους) σε οχήματα διπλού καυσίμου βενζίνης - φυσικού αερίου θέτοντας κάποιες προϋποθέσεις. Το επόμενο βήμα της ΔΕΠΑ αφορά τα ταξί και, σύμφωνα με πληροφορίες, ήδη τα στελέχη της ΔΕΠΑ έχουν έρθει σε επικοινωνία με εισαγωγικούς ομίλους αυτοκινήτων, ώστε από κοινού να «επιδοτήσουν» την αγορά καινούριων ταξί, τα οποία καταναλώνουν και φυσικό αέριο.

Οσον αφορά στους ιδιώτες καταναλωτές ακόμη δεν έχει οριστικοποιηθεί αν θα επιδοτηθούν και εκείνοι, αλλά είναι βέβαιο πως όσοι ιδιοκτήτες ΙΧ έχουν προμηθευτεί συσκευές υγραεριοκίνησης μπορούν να τις μετατρέψουν, ώστε να καταναλώνουν το φθηνότερο φυσικό αέριο. Ειδικά για τους ιδιώτες καταναλωτές το όφελος για τους χρήστες είναι διπλό, καθώς από τη μία έχουν πάντα διαθέσιμα φθηνά καύσιμα στο σπίτι τους και από την άλλη δεν χρειάζεται να πληρώνουν με μετρητά κάθε φορά που γεμίζουν το ρεζερβουάρ τους. Οσον αφορά στην εγκατάσταση του ειδικού «μετατροπέα» σε σπίτι θα πρέπει να ξεπεραστούν τα νομικά εμπόδια πρώτα, ώστε να δωθεί το «πράσινο φως» για άμεση εγκατάστασή τους σε ιδιωτικούς χώρους.

Η μεγάλη αύξηση στις τιμές των καυσίμων, όχι μόνο εξαιτίας της υψηλής φορολόγησής τους, όπως ισχύει στην Ελλάδα, στρέφει όλο και περισσότερους στην αναζήτηση εναλλακτικών και κυρίως περισσότερο φθηνών καυσίμων. Πάντως σύμφωνα με δοκιμές που έχουν πραγματοποιηθεί σε όλη την Ευρώπη η κίνηση οχημάτων με φυσικό αέριο είναι η πιο οικονομική και καθαρή από όλα τα υπόλοιπα καύσιμα και μάλιστα το Fiat Panda Panda με μόλις 30 ευρώ κατάφερε να διανύσει 720 χλμ. τη στιγμή που τα υπόλοιπα 241 αυτοκίνητα μεταξύ των οποίων υβριδικά αλλά και πετρελαιοκίνητα δεν ξεπέρασαν το όριο των 500 χλμ. στο τεστ που πραγματοποιήθησε η ADAC!

Είναι εύκολο να αντιληφθεί κανείς πόσο μειώνεται η κατανάλωση στα φορτηγά με τη χρήση φυσικού αερίου, καθώς για ένα δρομολόγιο από Αθήνα προς Θεσσαλονίκη με επιστροφή το φορτηγό χρειάζεται περίπου 450 λίτρα πετρελαίου κάτι το οποίο μεταφράζεται σε 675 ευρώ. Αντίστοιχα το ίδιο δρομολόγιο με φυσικό αέριο θα στοιχίζει στον ιδιοκτήτη του φορτηγού μόλις 120 ευρώ!

Μετατροπές Vs εργοστασιακών μοντέλων
Μόλις τρεις εταιρείες στην Ελλάδα δραστηριοποιούνται ήδη στις μετατροπές ΙΧ αλλά και ελαφρών φορτηγών με φυσικό αέριο και αφορούν την Autogazline του κ. Γιάννη Αγγέλη και τις ομώνυμες εταιρείες των κ. Αποστόλου Γιώργου και Παναγιώτη Ρόκκα. Ο κ. Αγγέλης μιλώντας στην «ΗτΣ» τόνισε, μεταξύ άλλων, πως οι τιμές για τα σύστηματα αεριοκίνησης στα ΙΧ ξεκινούν από τα 1.500 ευρώ, ενώ στα ελαφρά φορτηγά από τα 1.700 ευρώ. Ωστόσο, το μεγάλο όφελος από τη χρήση φυσικού αερίου βρίσκεται στα φορτηγά, καθώς εκεί καταγράφονται πολύ υψηλές καταναλώσεις και οι διαφορές μεταξύ των τιμών στα δύο καύσιμα είναι κυριολεκτικά τεράστιες.

Ομως θα πρέπει να λυθεί πρώτα το θέμα δημιουργίας των πρατηρίων αλλά και της πιστοποίησης των συστημάτων φυσικού αερίου. Οσον αφορά στο κόστος μετατροπής των φορτηγών με φυσικό αέριο το κόστος ξεκινά από τις 6.000 ευρώ και σε κάποιες περιπτώσεις μπορεί να αγγίξει ακόμη και τις 12.000 ευρώ ανάλογα με τις απαιτήσεις των πελατών. Πάντως η μετατροπή ενός ΙΧ με σύστημα αεριοκίνησης απαιτεί πολύ χώρο και στις περισσότερες περιπτώσεις καταλαμβάνει όλο σχεδόν το χώρο του πορτ-μπαγκάζ.

Η λύση των διαθέσιμων χώρων για ΙΧ με φυσικό αέριο έρχεται μόνο από τα εργοστασιακά μοντέλα στα οποία συνήθως έχουν τοποθετηθεί οι φιάλες αερίου στο πάτωμα, με αποτέλεσμα να υπάρχει πορτ-μπαγκάζ και βέβαια να μη φαίνεται τίποτα. Στην Ελλάδα πρώτες η Fiat και η Opel εισήγαγαν και διαθέτουν στην ελληνική αγορά μοντέλα που καίνε και φυσικό αέριο και πρόσφατα η VW παρά το γεγονός πως η ελληνική κυβέρνηση δεν τα επιδοτεί και βέβαια διατίθενται με εργοστασιακή εγγύηση...

Τιμές καυσίμων στην Ελλάδα
Βενζίνη 1,85 το λίτρο
Diesel 1,50 το λίτρο
Υγραέριο 0,80 το λίτρο
Φυσικό Αέριο 0,45 το λίτρο

Πηγή:
http://www.imerisia.gr/article.asp?cati ... =112852242
Volvo C30 f/l 1.6 Kinetic MY 2010

Άβαταρ μέλους
mayas
T2

Δημοσίευσηαπό mayas » 22 Μάιος 2012, 11:37

καλα.... όοοοοοταν το αποφασίσουν κ τους αφήσουν να το κανουν βλέπουμε. Πάντως για επιδότηση κιολας στο ελλαδισταν εγω το ξεχασα ήδη...σαν να μην το ακουσα ποτε :whistling :whistling :whistling

Άβαταρ μέλους
johnkyr
T6

Δημοσίευσηαπό johnkyr » 29 Μάιος 2012, 19:01

το μοτέρ 1.8 της ford duratec, με τα 125hp, έχει υδραυλικές ή όχι βαλβίδες ;

Άβαταρ μέλους
Thanosgr
T5
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Thanosgr » 29 Μάιος 2012, 20:03

johnkyr έγραψε:το μοτέρ 1.8 της ford duratec, με τα 125hp, έχει υδραυλικές ή όχι βαλβίδες ;

Υδραυλικα ωστιρια βαλβιδων εννοεις?
Ναι εχει.
XC60 D5 AWD MANUAL 230hp 53kgm/ροπή MY2010
VOLVO! Oλα τα αλλα ειναι πρασινα δαμασκηνα και ψιλες ελιες

Άβαταρ μέλους
johnkyr
T6

Δημοσίευσηαπό johnkyr » 29 Μάιος 2012, 21:10

thanks ....

http://media.ford.com/press_kits_detail ... on_id=2858

εδώ λέει ...

ΜΕ ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ

· Παγκόσμια πρεμιέρα της νέας οικογένειας κινητήρων της Ford, Duratec HE με δύο διαφορετικούς κυβισμούς και τρεις εκδόσεις: οι κινητήρες 2.0-λίτρων (145 PS), 1.8-λίτρων (125/110PS), τηρούν τις απαιτήσεις των αυστηρότερων Ευρωπαϊκών προδιαγραφών περί εκπομπών ρύπων Stage IV που θα ισχύσουν από το 2005.

· Νέα ηλεκτρονική υπολογιστική μονάδα ηλεκτρονικής διαχείρισης κινητήρα με σύστημα επικοινωνίας CAN-bus.

· Ελαφρύτερος κατά 18 κιλά σε σχέση με τον προκάτοχό του, ο Duratec HE της Ford διακρίνεται για τις υψηλές επιδόσεις του και τη μειωμένη κατανάλωση καυσίμου λόγω της δομής κατασκευής του που είναι εξ ολοκλήρου από αλουμίνιο.

· Ανταγωνιστική κατανάλωση καυσίμου: ο κινητήρας 1.8-λίτρων καταναλώνει ανά 100 χιλιόμετρα 11.3 λίτρα στην πόλη/5.6 λίτρα στον αυτοκινητόδρομο/7.7 λίτρα στο μικτό κύκλο. Η έκδοση 1.8-λίτρων με τη μεγαλύτερη ιπποδύναμη καταναλώνει 11.4 λίτρα στην πόλη /5.7 λίτρα στον αυτοκινητόδρομο /7.8 λίτρα στο μικτό κύκλο, ενώ ο κινητήρας 2.0-λίτρων καταναλώνει 11.6 λίτρα στην πόλη /5.9 λίτρα στον αυτοκινητόδρομο /8.0 λίτρα στο μικτό κύκλο.

· Εφαρμογή των πιο σύγχρονων μέτρων για μεγαλύτερα διαστήματα μεταξύ των service και μικρότερες απαιτήσεις συντήρησης.

· Η νέα οικογένεια κινητήρων είναι ένα από τα πιο φιλόδοξα προγράμματα που επιχείρησε ποτέ η Ford.

· Νέοι κορυφαίοι κινητήρες Ford Duratorq DI turbo diesel– δύο εκδόσεις του κινητήρα 2.0 λίτρων, προδιαγραφών Euro Stage III (115PS and 90PS), κάνουν την πρεμιέρα τους με ένα επιβατικό αυτοκίνητο Ford.

· Συμπαγής, ισχυρός και μικρών διαστάσεων, με σχεδίαση διπλού εκκεντροφόρου επικεφαλής και τέσσερις βαλβίδες ανά κύλινδρο.

· Ομαλός και αθόρυβος – παρόμοιος με βενζινοκινητήρα.

· Ηλεκτρονικά ελεγχόμενη αντλία καυσίμου ακτινικού εμβόλου για ψεκασμό υψηλής πίεσης, με άψογης ποιότητας σπρέι, μέσω μπεκ διάταξης διπλής έλικας, για αποδοτική καύση ακριβείας, αθόρυβη λειτουργία με χαμηλές εκπομπές αιθάλης και επιπλέον βοηθητικό ψεκασμό για τον περιορισμό των θορύβων που παράγονται κατά την καύση.

· Μεταβλητό μπεκ υπερσυμπιεστή με λειτουργία εναλλάκτη θερμότητας και ενισχυμένη προώθηση για μεγαλύτερη απόδοση ισχύος σε έκτακτες περιπτώσεις.

· Εξαιρετική οικονομία καυσίμου (σε λίτρα/100 km) 8.2 στην πόλη/4.6 στον αυτοκινητόδρομο/5.9 στο μικτό κύκλο για την έκδοση 90 PS, και 8.2 στην πόλη/4.6 στον αυτοκινητόδρομο/5.9 στο μικτό κύκλο για τον κινητήρα 115 PS.

· Εκπομπές ρύπων σύμφωνα με τις προδιαγραφές Euro Stage III.

· Κορυφαίος της σειράς, η ναυαρχίδα των κινητήρων – 170 PS, 2.5-λίτρων, 24-βαλβίδων Ford Duratec V6.

· Ένας από τους ελαφρύτερους, μικρότερους κινητήρες V6.

· Σχεδίαση εξ ολοκλήρου από αλουμίνιο με αποδεδειγμένη αξιοπιστία.

· Προδιαγραφές εκπομπών ρύπων Euro Stage IV.

· Βελτιωμένο μηχανικό κιβώτιο Ford MTX-75.

· Πρωτοποριακός, νέος μηχανισμός ντίζας στο κιβώτιο ταχυτήτων για ακρίβεια, άνετες αλλαγές και σπορ αίσθηση.

· Βελτιώσεις για αθόρυβη λειτουργία και μεγαλύτερα διαστήματα μεταξύ των service.

ΙΣΧΥΣ ΚΑΙ ΕΠΙΔΟΣΕΙΣ
Η τεχνολογία νέων κινητήρων – το ντεμπούτο μιας νέας, κορυφαίας οικογένειας τετρακύλινδρων εν σειρά βενζινοκινητήρων και επιπλέον νέοι πετρελαιοκινητήρες turbo που εμφανίζονται για πρώτη φορά σε επιβατικό όχημα της Ford– είναι η καρδιά του νέου Ford Mondeo. Ανάλογα με τις απαιτήσεις των πελατών, η πλούσια σειρά νέων κινητήρων του Ford Mondeo προσφέρει σαφή πλεονεκτήματα στον τομέα της ισχύος, της αθόρυβης λειτουργίας, των επιδόσεων και της οικονομίας.
Η σειρά του νέου Ford Mondeo προσφέρει στους πελάτες συνολικά έξι επιλογές ισχυρών κινητήρων. Μόνο ένας– ο επιτυχημένος και διάσημος 2.5-λίτρων Ford Duratec V6 με κορυφαία ισχύ – εξακολουθεί να υπάρχει αλλά με τις ανάλογες βελτιώσεις. Τον συνοδεύουν τρεις εκδόσεις του ολοκαίνουριου βενζινοκινητήρα I4 Duratec HE, και δύο εκδόσεις του νέου turbodiesel της Ford Duratorq DI με 16 βαλβίδες και άμεσο ψεκασμό.

Ντεμπούτο των νέων
4-κύλινδρων βενζινοκινητήρων Duratec HE

· Παγκόσμια πρεμιέρα της νέας οικογένειας κινητήρων Ford: όλοι τηρούν τις προδιαγραφές

Stage IV

· Βασίζονται σε προηγμένα τεχνολογικά στάνταρ

· Εκδόσεις: 2.0-λίτρων (145 PS), 1.8-λίτρων (110/125 PS)

Ο νέος 16-βάλβιδος τετρακύλινδρος βενζινοκινητήρας Ford Duratec HE είναι έτοιμος να κατακτήσει τον κόσμο. Αποτελώντας βήμα προόδου από πολλές απόψεις, προέρχεται από το μεγαλύτερης κλίμακας πρόγραμμα εξέλιξης κινητήρων στην ιστορία της Ford Motor Company. Ελαφρύς και συμπαγής, ο νέος αλουμινένιος κινητήρας Duratec HE σχεδιάστηκε ειδικά για να προσφέρει στους πελάτες αξιόπιστες επιδόσεις και υψηλά επίπεδα οδηγικής ποιότητας σε όλη τη διάρκεια ζωής του.

Η αύξηση της απόδοσης ισχύος δεν ήταν πρωτεύοντας στόχος για την ομάδα μηχανικών του Duratec HE. Αντί αυτού, υιοθέτησαν μία πιο σύγχρονη μέθοδο, που επικεντρώνεται σε συγκεκριμένες επιθυμίες των πελατών – εξαιρετική αίσθηση επιδόσεων και ικανοτήτων, σε συνδυασμό με ανταγωνιστική κατανάλωση καυσίμου και αθόρυβη λειτουργία και παράλληλα αξιοπιστία και μεγάλη διάρκεια ζωής μεταξύ των service, με μικρές απαιτήσεις συντήρησης.

Με τη μέθοδο αυτή θέλησαν να διασφαλίσουν ότι οι οδηγοί του νέου Ford Mondeo με κινητήρα Duratec HE θα έχουν την αίσθηση ενός κινητήρα μεγαλύτερου κυβισμού, τουλάχιστον μέχρι να έρθει η ώρα του ανεφοδιασμού. Οι σχεδιαστικές καινοτομίες προσφέρουν την αίσθηση επιδόσεων μεγαλύτερου κινητήρα– ειδικά σε κανονικές συνθήκες οδήγησης σε πόλη.

Πάνω απ’ όλα, το ντεμπούτο της οικογένειας κινητήρων Duratec HE στο Ford Mondeo εγκαινιάζει ένα καινούριο κεφάλαιο για τους μηχανικούς που σχεδιάζουν κινητήρες της Ford.

«Ο νέος κινητήρας Duratec HE είναι ο θεμέλιος λίθος της μακροχρόνιας στρατηγικής μας στον τομέα των βενζινοκινητήρων, και είναι το αποτέλεσμα εντατικών προσπαθειών εξέλιξης μιας νέας σειράς κινητήρων που διαθέτουν τα πλέον σύγχρονα τεχνολογικά χαρακτηριστικά» είπε ο Dr. Rudolf Menne, επικεφαλής σχεδιασμού του Duratec HE. «Θα τροφοδοτήσει με την ισχύ του μία ολόκληρη σειρά οχημάτων, ξεκινώντας από το νέο Ford Mondeo».

Επιλογές

Οι κινητήρες Duratec HE του Ford Mondeo αποδίδουν υψηλά και ισορροπημένα επίπεδα ισχύος και ροπής και παράλληλα χαρακτηρίζονται από μικρή κατανάλωση καυσίμου. Οι πελάτες του Ford Mondeo θα έχουν τη δυνατότητα επιλογής τριών κινητήρων Duratec HE:

· Ο βασικός κινητήρας 1.8-λίτρων, αποδίδει 110 PS (83 kW) στις 6,000 σαλ. και μέγιστη ροπή 165 Nm στις 3,950 σαλ., ενώ στην αξιολόγηση του Ευρωπαϊκού κύκλου κατανάλωσης καυσίμου, σε λίτρα ανά 100 χιλιόμετρα, καταναλώνει 11.3 λίτρα στην πόλη/5.6 στον αυτοκινητόδρομο/7.7 στο μικτό κύκλο. Οι εκπομπές CO2 μικτού κύκλου είναι 185 γραμμάρια ανά χιλιόμετρο.

· Η έκδοση 1.8-λίτρων με τη μεγαλύτερη ιπποδύναμη, αποδίδει 125 PS (92 kW) στις 6,000 σαλ. και τη μέγιστη ροπή των 170 Nm στις 4,500 σαλ. Στην αξιολόγηση του Ευρωπαϊκού κύκλου κατανάλωσης καυσίμου, σε λίτρα ανά 100 χιλιόμετρα, καταναλώνει 11.4 στην πόλη/5.7 στον αυτοκινητόδρομο/7.8 στο μικτό κύκλο. Οι εκπομπές CO2 μικτού κύκλου είναι 188 γραμμάρια ανά χιλιόμετρο

· Ο κινητήρας 2.0-λίτρων αποδίδει 145 PS (107 kW) στις 6,000 σαλ. και τη μέγιστη ροπή των 190 Nm στις 4,500 σαλ. Στην αξιολόγηση του Ευρωπαϊκού κύκλου κατανάλωσης καυσίμου, σε λίτρα ανά 100 χιλιόμετρα, καταναλώνει 11.6 στην πόλη/5.9 στον αυτοκινητόδρομο/8.0 στο μικτό κύκλο, ενώ οι εκπομπές CO2 μικτού κύκλου είναι 193 γραμμάρια ανά χιλιόμετρο.

· Σε όλες τις εκδόσεις, το άνω του 90% της ανώτερης ροπής είναι διαθέσιμο σε ευρεία κλίμακα στροφών μεταξύ 2,000 και 6,000 σαλ,, ενώ όλη η σειρά Duratec HE τηρεί τις αυστηρές Ευρωπαϊκές προδιαγραφές περί εκπομπών ρύπων Stage IV που θα αρχίσουν να ισχύουν το 2005.

Δυναμικές λύσεις μέσα από πρωτοποριακή τεχνολογία

Βασικό στοιχείο για την εξέλιξη του κινητήρα Duratec HE για το νέο Ford Mondeo ήταν το πώς θα επιτευχθούν περισσότερα, με όσο το δυνατό λιγότερες απαιτήσεις. Στόχος για την ομάδα μηχανικών του Duratec HE ήταν να προσφέρει στους πελάτες περισσότερα από όσα επιθυμούν – επιδόσεις, δυνατότητες και αθόρυβη λειτουργία – με μικρότερη κατανάλωση καυσίμου, χαμηλότερες εκπομπές ρύπων και ελάχιστες απαιτήσεις συντήρησης.

Η αίσθηση των επιδόσεων και οι ικανότητες του 2.0-λίτρων Duratec HE – ο οποίος συμπεριφέρεται περισσότερο σαν ένας κινητήρας 2.5-λίτρων όταν ξεκινά – αποδεικνύουν περίτρανα την επιτυχία των προσπαθειών και της προσοχής στη λεπτομέρεια που αφιέρωσε η ομάδα εξέλιξης γι αυτή την ολοκαίνουρια οικογένεια κινητήρων της Ford.

Φιλόδοξοι στόχοι σαν αυτόν, οδήγησαν τους μηχανικούς κινητήρων της Ford να ασχοληθούν εκτενώς με το σύστημα εισαγωγής του νέου κινητήρα. Χρησιμοποιώντας πλήθος ισχυρών εργαλείων CAE, οι μηχανικοί συνέκριναν τις διάφορες επιλογές έως ότου βρήκαν την πιο έξυπνη λύση – μία προηγμένη πολλαπλή εισαγωγής από νάιλον με συγκόλληση τριβής και ισομεγέθεις αυλούς, που διαθέτουν μηχανισμούς οι οποίοι ονομάζονται βαλβίδες ελέγχου κίνησης φόρτισης ή «κλάπες». Το νάιλον που χρησιμοποιήθηκε στην κατασκευή της παράγεται από εν μέρει ανακυκλωμένο υλικό.

Οι κλάπες αυτές τοποθετούνται σε κάθε αυλό της πολλαπλής εισαγωγής που βρίσκεται κοντά στη φλάντζα της κυλινδροκεφαλής. Ελέγχονται από ενεργοποιητή με σωληνοειδές και παραμένουν κλειστές όταν ο κινητήρας λειτουργεί με μικρά φορτία, όπως στο ρελαντί στα φανάρια, στις αλλαγές σχέσεων και στην επιβράδυνση, για μέγιστη απόδοση καύσης, οικονομία καυσίμου και μειωμένες εκπομπές ρύπων. Οι κλάπες ανοίγουν τελείως σε συνθήκες υψηλότερων φορτίων για μέγιστη ογκομετρική απόδοση και απόδοση ισχύος.

Το μυστικό της ισομεγέθους σχεδίασης ήταν η βελτίωση της ποιότητας ήχου του κινητήρα, τονίζοντας τους αρμονικούς ήχους που παράγονται κατά τη λειτουργία του.

Η αναβαθμισμένη πολλαπλή εισαγωγής του Duratec HE έχει ακόμα καλύτερα αποτελέσματα χάρη στη μελετημένη σχεδίαση του συστήματος φίλτρου αέρα. Αποτελείται από έναν αυλό εισαγωγής ψυχρού αέρα με κωνοειδές στόμιο και συντονισμένες επιδόσεις στο εμπρός άκρο του αυτοκινήτου, ένα μεγάλο ηχείο με άριστα χαρακτηριστικά NVH στο θόλο των τροχών και «οργανικούς αυλούς» που είναι σχεδιασμένοι να προσφέρουν επιλεκτικά στον οδηγό μία σπορ αίσθηση ήχου όταν ο κινητήρας λειτουργεί σε υψηλές στροφές. Το σύστημα κάνει πολλά περισσότερα από το να φιλτράρει απλά τον αέρα.

Ένα ακόμα στοιχείο αποφασιστικής σημασίας είναι το υδρόψυκτο, ηλεκτρονικής λειτουργίας Σύστημα Ανακυκλοφορίας Καυσαερίων (EGR) του Duratec HE χάρη στο οποίο μειώνονται οι εκπομπές οξειδίων του αζώτου (Nox) και η κατανάλωση καυσίμου. Η βαλβίδα EGR, η οποία ενεργοποιείται από ένα βαθμιδωτό μοτέρ, ανακατευθύνει με ακρίβεια τα καυσαέρια στην πλευρά της εισαγωγής του κινητήρα, όπου διοχετεύονται στην πολλαπλή εισαγωγής μέσω ενός κοντού αυλού. Η δίοδος EGR είναι χυτή στην κυλινδροκεφαλή.

Οι συγκολλημένοι σωλήνες από ανοξείδωτο χάλυβα βιομηχανικής κατασκευής της πολλαπλής εξαγωγής του Duratec HE συμβάλλουν στην ταχεία προθέρμανση. Η πολλαπλή εξαγωγής από ανοξείδωτο χάλυβα εξάλλου, διατηρεί τη θερμοκρασία σε χαμηλά επίπεδα σε κανονικές συνθήκες λειτουργίας σε σχέση με μία συμβατική δομή από χυτοσίδηρο. Η φιλοσοφία αυτή της διατήρησης θερμότητας έδωσε τη δυνατότητα στη Ford να απλουστεύσει το υπόλοιπο του συστήματος εξαγωγής και να καταργήσει τη χρήση καταλύτη κλειστής ζεύξης σε όλα τα μοντέλα με μηχανικό κιβώτιο. Με την κατάργηση αυτού του καταλύτη βελτιώνονται σημαντικά οι επιδόσεις και η οικονομία καυσίμου στις υψηλές ταχύτητες.

Εκτός από την πολλαπλή εξαγωγής από ανοξείδωτο χάλυβα και τον υποδαπέδιο καταλύτη, το σύστημα σιλανσιέ ανασκευάστηκε με υλικά από ανοξείδωτο χάλυβα υψηλής ποιότητας για μεγαλύτερη διάρκεια ζωής μεταξύ των service και συντονίστηκε για να παράγει σπορ αίσθηση ήχου στις υψηλές στροφές του κινητήρα.

Με το ντεμπούτο του Duratec HE στο νέο Ford Mondeo, εγκαινιάζεται και μία νέα υπολογιστική μονάδα διαχείρισης κινητήρα από τη Visteon-Levanta. Αντανακλώντας τη ραγδαία πρόοδο στη βιομηχανία των υπολογιστών, η ταχύτητα και η δυναμικότητά της είναι υπερδιπλάσια από την αντίστοιχη του προκατόχου της. Στην καρδιά της χτυπά ένας μικροεπεξεργαστής 32-bit Motorola MPC555. Το σύστημα λειτουργεί μέσω ενός CAN-bus στους ελέγχους του σασί που συμβάλουν στη δυναμική συμπεριφορά του οχήματος, όπως συστήματα ABS και ελέγχου πρόσφυσης.

Η ταχύτητα και η δυναμικότητα του νέου ηλεκτρονικού συστήματος έδωσαν τη δυνατότητα στη Ford να συντονίσει άριστα τις επιδόσεις του κινητήρα με πιο εκτεταμένους και προηγμένους αλγόριθμους με τη βοήθεια εξελιγμένων εργαλείων προσομοίωσης σε πραγματικό χρόνο. Παράλληλα, με τη νέα ταχύτητα του συστήματος, απλουστεύεται η διαδικασία του συστήματος ελέγχου που απαιτείται για το μειωμένο επίπεδο κατανάλωσης καυσίμου και εκπομπής ρύπων.

Κατά τη διάρκεια εξέλιξης του κινητήρα, έγινε εκτεταμένη χρήση κινητήρων μεταβατικού δυναμόμετρου που λειτουργούσε σε θερμές και ψυχρές συνθήκες. Αυτές οι δοκιμές βοήθησαν τους μηχανικούς να προσομοιώσουν πραγματικές περιβαλλοντικές συνθήκες, που ποικίλουν από το ψύχος του Φινλανδικού χειμώνα μέχρι την απογευματινή κάψα της ερήμου.

Το Κέντρο Εξέλιξης Κινητήρων της Ford στο Dunton, της Αγγλίας, έπαιξε πρωταρχικό ρόλο σ’ αυτές τις δοκιμές ελέγχου σε διαφορετικές κλιματολογικές συνθήκες. Η ρύθμιση του Duratec HE για κρύες εκκινήσεις, που πριν απαιτούσε δοκιμή του αυτοκινήτου σε ψυχρά περιβάλλοντα, πραγματοποιήθηκε στα εργαστήρια του Dunton.

Ο Duratec HE χρησιμοποιεί επίσης για πρώτη φορά έναν ηλεκτρονικό θερμοστάτη, ο οποίος έχει θετική συμβολή τόσο στην οικονομία καυσίμου όσο και στις επιδόσεις με τέρμα το γκάζι. Σε αντίθεση με τους παραδοσιακούς θερμοστάτες, που ανοίγουν σε ένα όριο θερμοκρασίας, ο ηλεκτρονικός θερμοστάτης μπορεί να ανοίξει σε δύο όρια θερμοκρασίας. Ένα άνοιγμα με θερμοκρασία περίπου 80ºC αυξάνει τις επιδόσεις όταν η πεταλούδα του γκαζιού είναι τελείως ανοιχτή , ενώ ένα άνοιγμα σε υψηλότερο όριο θερμοκρασίας 98ºC βελτιώνει τη λειτουργία με μικρές απώλειες τριβής κάτω από κανονικές συνθήκες οδήγησης.

Δομή από αλουμίνιο ελαφρού βάρους

Ο νέος Duratec HE είναι 18 κιλά ελαφρύτερος από τον κινητήρα Zetec E που αντικαθιστά. Το μικρότερο βάρος, το οποίο επηρεάζει θετικά τις επιδόσεις και την κατανάλωση καυσίμου, είναι το αποτέλεσμα της δομής του κινητήρα που κατασκευάζεται εξ ολοκλήρου από αλουμίνιο.

Ο Duratec HE διαθέτει μπλοκ κυλίνδρου από κράμα αλουμινίου με χύτευση ακριβείας σε άμμο και χιτώνια από χυτοσίδηρο, χυτούς απευθείας στο μπλοκ. Η δομή του μπλοκ έχει μακριά ποδιά και διαμήκεις δοκούς στήριξης από αλουμίνιο. Ένα κλιμακωτό πλαίσιο από κράμα αλουμινίου, που φέρει τους κάτω δακτυλίους των εδράνων, συνδυάζεται με το μπλοκ για άριστη ακαμψία ενώ ένα ραβδωτό αλουμινένιο κάρτερ λαδιού συμβάλει με τη σειρά του στην άρρηκτη δομή του Duratec HE και στην αθόρυβη λειτουργία του.

Ο κομβικός στρόφαλος από χυτοσίδηρο χρειάζεται μόνον τέσσερα αντίβαρα, ένα ακόμα στοιχείο εξοικονόμησης βάρους. Οι μπιέλες από πρεσαριστό χάλυβα με διαίρεση κάτω άκρων με κατεργασία θραύσης για ακρίβεια εφαρμογής συνδυάζονται με επικαλυμμένα, ελαφρού κράματος έμβολα. Το ύψος της επιφάνειας καύσης των εμβόλων είναι 4.5 mm πάνω από το ψηλότερο ελατήριο του εμβόλου, γεγονός που μειώνει τις εκπομπές υδρογονανθράκων. Και τα τρία ελατήρια λειτουργούν με μειωμένες απώλειες τριβών.

Η κυλινδροκεφαλή κατασκευάζεται από κράμα αλουμινίου–πυριτίου, με θερμική κατεργασία για δύναμη και αντοχή μετά τη διαδικασία χύτευσης και ασύμμετρη σχεδίαση τεσσάρων βαλβίδων ανά κύλινδρο. Δύο βαλβίδες εισαγωγής (32.5-mm για τον κινητήρα 1.8-λίτρων, 35 mm για τον κινητήρα 2.0-λίτρων) τοποθετούνται στις 19 μοίρες, ενώ οι δύο βαλβίδες εξαγωγής (28 mm και 30 mm, αντίστοιχα) τοποθετούνται στις 10 μοίρες.

Τα διπλά έκκεντρα επικεφαλής κινούνται με μία αθόρυβη καδένα, ενεργοποιώντας τις βαλβίδες με μηχανικά ωστήρια. Σε αντίθεση με τους κινητήρες Ford προηγούμενης γενιάς, τα ωστήρια ρυθμίζονται με ακρίβεια κατά την συναρμολόγηση και δεν χρειάζονται ροδέλα.

Οι εκδόσεις του κυβισμού των κινητήρων Duratec HE για το νέο Ford Mondeo είναι αποτέλεσμα της αύξησης του μεγέθους της διαμέτρου (87.5 mm για τον κινητήρα 2.0-λίτρων έναντι 83.0 mm για τον κινητήρα 1.8-λίτρων) και της διατήρησης του ίδιου μήκους διαδρομής των 83.1 mm.

Αθόρυβη Λειτουργία

Οι κινητήρες Duratec HE του νέου Ford Mondeo αντιπροσωπεύουν ένα σημαντικό βήμα προόδου στον τομέα της βελτίωσης των χαρακτηριστικών NVH, και το αποτέλεσμα είναι μία ομαλή, αθόρυβη λειτουργία ακόμα και στις υψηλές ταχύτητες.

Ο κινητήρας τοποθετείται στο Ford Mondeo με ένα σύστημα στήριξης άξονα ουδέτερης ροπής τριών σημείων (TRA). Αυτό το σύστημα, που χρησιμοποιήθηκε για πρώτη φορά στο Fiesta και το Focus, στηρίζει τον κινητήρα με δύο βάσεις παραλαβής φορτίου κατά μήκος του άξονα, το καθένα από τα οποία έχει ένα υδραυλικό αποσβεστήρα για να μην τραντάζεται ο κινητήρας σε ανώμαλα οδοστρώματα και να περιορίζεται η μετάδοση κραδασμών. Ένας τρίτος στρεπτικός σύνδεσμος από το κιβώτιο μετάδοσης στο υποπλαίσιο ανθίσταται σθεναρά στη ροπή. Η φιλοσοφία του TRA με το διαχωρισμό των δύο πρωταρχικών δυνάμεων στο σύστημα στήριξης του κινητήρα οδηγεί στη μείωση των κραδασμών και τριγμών στο χώρο του κινητήρα.

Άλλα βελτιωτικά μέτρα περιλαμβάνουν:

· Ένα βολάν διπλής μάζας, το οποίο τοποθετείται στις εκδόσεις του Duratec HE για ομαλότερη και πιο αθόρυβη λειτουργία σε όλο το εύρος στροφών του κινητήρα.

· Η ακαμψία του μπλοκ του κινητήρα δημιουργεί τις προϋποθέσεις για μία άρρηκτη στήριξη του κιβωτίου, γεγονός που βοηθά ιδιαίτερα στον περιορισμό των θορύβων που μεταδίδονται στο αμάξωμα ακόμα και στις υψηλές στροφές του κινητήρα.

· Η κίνηση του στροφάλου σχεδιάστηκε με ιδιαίτερη προσοχή για τη μείωση των τρανταγμάτων και το αποτέλεσμα είναι βελτίωση της τάξης του 10% και πλέον σε σχέση με τον προηγούμενο κινητήρα.

· Η καδένα κίνησης του εκκεντροφόρου συμβάλλει με τη σειρά της στο μειωμένο επίπεδο θορύβων σε σχέση με την προηγούμενη, συμβατικής σχεδίασης καδένα με ράουλα.

· Η αντλία λαδιού ρότορα-G, που βρίσκεται στο μπλοκ του κινητήρα, κινείται με ξεχωριστή αλυσίδα.

· Το πάνω κάλυμμα του κινητήρα δεν έχει βελτιωθεί μόνον οπτικά. Συντονίστηκε ακουστικά για να παράγει συμμετρικό ήχο υψηλής συχνότητας.

Σχεδιασμένος για μακροβιότητα και μικρές απαιτήσεις συντήρησης

Η σχεδίαση του νέου κινητήρα Duratec HE έχει συμπεριλάβει τις πιο σύγχρονες αρχές για μεγάλα διαστήματα μεταξύ των service και μικρές απαιτήσεις συντήρησης:

· Η Έξυπνη Φόρτιση, ένα χαρακτηριστικό ελέγχου του ρεύματος της μπαταρίας που λειτουργεί από τη μονάδα ηλεκτρονικού ελέγχου κινητήρα παρακολουθεί την κατάσταση φόρτισης της μπαταρίας και μπορεί να ρυθμίσει ή να διακόψει τη ροή ρεύματος στη μπαταρία. Διατηρώντας τη φόρτιση της μπαταρίας στην ιδανική κλίμακα, η Έξυπνη Φόρτιση μειώνει τη μέση θερμοκρασία της μπαταρίας και συμβάλλει σημαντικά στη μακροβιότητα της μπαταρίας. Το σύστημα διευκολύνει επίσης τον ακριβή έλεγχο του ρελαντί, αυξάνοντας ακόμα και την ταχύτητα του ρελαντί για να μην αδειάζει η μπαταρία σε χειμερινές συνθήκες και σε άλλες περιπτώσεις υψηλών ενεργειακών απαιτήσεων.

· Η καδένα κίνησης δεν χρειάζεται συντήρηση σε όλη τη διάρκεια ζωής του κινητήρα.

· Στις προγραμματισμένες εργασίες συντήρησης, ο τζόγος της βαλβίδας δεν χρειάζεται πλέον έλεγχο. Αυτό έγινε εφικτό με τη μείωση των δυνάμεων ώθησης χάρη στη βελτιστοποίηση του βάρους εξαρτημάτων, όπως είναι οι βαλβίδες και τα ωστήρια. Επίσης σημαντικό ρόλο έπαιξε η βελτίωση του περιγράμματος των εκκέντρων, για την αποφυγή των υπερβολικών δυνάμεων επαφής και η επιλογή της ιδανικής γεωμετρίας και των υλικών για τα κινούμενα μέρη και τα ελατήρια εδράσεων των βαλβίδων. Η προσοχή αυτή στη λεπτομέρεια, συμβάλει στη μείωση του κόστους συντήρησης για τον ιδιοκτήτη, σε όλη τη διάρκεια ζωής του κινητήρα.

· Οι κινητήρες Duratec HE χρειάζονται αλλαγή λαδιού κάθε 20,000 χιλιόμετρα.

Άβαταρ μέλους
mayas
T2

Δημοσίευσηαπό mayas » 11 Ιουν 2012, 16:33

2500χλμ με συστημα prins σε S40 1.8 MY2010. 580χλμ με 52λτ (=9λτ/100χλμ) σε εθνικη οδο

Θα ελεγα οποιος εχει εγκατεστημενο LPG να καταθετει τα χλμ του

Πιστευω πως ετσι θα βοηθησουμε πολλους που το σκεφτονται να προχωρησουν κ να παψουν να πληρωνουν ΦΟΡΟΥΣ!

Άβαταρ μέλους
johnkyr
T6

Δημοσίευσηαπό johnkyr » 11 Ιουν 2012, 20:29

@mayas ... έχω κάνει 11.000 χλμ μέχρι τώρα. Vialle bifuel σε 6μήνες

τι σου είπε ο εγκαταστάτης σου, για τα "προβληματικά" με αέριο μοτέρ ford ?
ψεκάζει και βενζίνη; έχεις βάλει να ψεκάζει λάδι;

τον τελευταίο καιρό πάντως, η αισχροκέρδεια των πρατηριούχων πού πουλάνε αέριο ... είναι πρωτοφανείς

Άβαταρ μέλους
mayas
T2

Δημοσίευσηαπό mayas » 12 Ιουν 2012, 12:58

ειναι με λαδιερα το prins.

Δε μου ειπε κατι για τον κινητηρα, εχω δει βεβαια απο το σαιτ της prins οτι εχουν αναφερθει κατεστραμμενες εδρες ... αλλα τι να το κανεις το car αν δεν μπορεις να το κινησεις....

Ναι η αισχροκερδεια χτυπαει κοκκινα ειδικα Αττικη....

Επισης ειχα ρωτησει κ σφακιανακη σχετικα με τον κινητηρα πριν το βαλω κ μου ειπαν οτι το μονο s40 1.8 που εχουν δει με προβλημα ειναι ΕΝΑ! μετα απο 200.000χλμ κ δεν ειχε λαδιερα πανω. Αυτα

Άβαταρ μέλους
vrestas
T5

Δημοσίευσηαπό vrestas » 12 Ιουν 2012, 13:20

Πότε προλαβε να κάνει 200,000km?
S60 2.0T MY11, Summum, Vibrant Copper

Άβαταρ μέλους
johnkyr
T6

Δημοσίευσηαπό johnkyr » 12 Ιουν 2012, 13:31

Εικόνα

Η πρώτη ανάλυση λαδιών μετά την εγκατάσταση του υγραερίου.

από τις 3 μετρήσεις που φαίνονται στον πίνακα, η τελευταία είναι με αέριο (castrol 5-30 A5) και οι άλλες δύο με volvo 0-30A5 και 0-30Α3 αντίστοιχα.

χωρίς να έχει κάνει κάποιο σχόλιο η blackstone, με προβληματίζει η τιμή του molybdenium 120ppm, στις άλλες μετρήσεις ήταν 4 , 6 αντίστοιχα, ενώ μια μέση τιμή που έχει η blackstone για αυτό το μοτέρ με διάφορα λάδια είναι 52ppm.

Το θέμα περιπλέκεται ακόμα περισσότερο μιας και οι συγκριτικές μετρήσεις είναι με διαφορετικά λάδια, μιας και δεν έχω ανάλυση από παρθένο λάδι castrol 5-30A5 και μιας το molybdenium είναι και ένδειξη engine-wear και ταυτόχρονα antiwear-additive των λαδιών. Όπως και να έχει πάντως, οι μετρήσεις με έχουν προβληματίσει :hmmm: .

βρήκα στο νετ ....

Anyways here are the #s for the only Castrol oil which is certified as true 4718M.

5W30

Aluminum- 1
Chromium- 0
Iron- 2
Copper- 1
Lead- 0
Tin- 2
Moly- 88
Nickel- 0
Manganese-0
Silver- 0
Potassium-0
Boron- 45
Silicon- 4
Sodium- 1
Calcium- 2748
Magnesium-11
Phosph- 642
Zinc- 790
Barium- 0

SUS Visc. 210- 58.1
cST Visc. 100- 9.67
Flashpoint- 410
Insolubles- TR
TBN- 11.8

πιστεύω ότι θα βγαλω άκρη μόνο με μια ανάλυση virgin oil πριν και μετά .....

ξέρουμε από τι υλικό κατασκευάζονται οι βαλβίδες ?

δες τα παρακάτω λινκ .... οι αμφιβολίες που έχω, είναι αν το molybdenum που μετρήθηκε, είναι από φθορά ή είναι απλά πρόσθετο, που έχουν τα castrol 5w30 A5 ή από το motorkote που είχα βάλει πριν από 20.000χλμ.

http://www.bobistheoilguy.com/moly-basics/
http://www.bobistheoilguy.com/applicati ... brication/

*************************************************************************************************************************

* Engine Wear: aluminum, chromium, iron, copper, lead, tin, molybdenum, nickel, manganese, silver, titanium, posassium, and silicon.
* Anti-Wear Additive: molybdenum, phosphorus, and zinc.
* Antifreeze Inhibitor: potassium, boron, silicon, and sodium.
* Detergent Additive: boron, calcium, magnesium, and barium.

Άβαταρ μέλους
mayas
T2

Δημοσίευσηαπό mayas » 12 Ιουν 2012, 16:11

Πολυ καλη κίνηση :applause

Απλα ενα σχόλιο που μου ειπανε απο το LPG ειναι να καιω κ βενζίνη καθε 4 ντεπόζιτα 1 καλο ειναι να ειναι αμόλυβδη. Δεν μπορω βεβαια να καταλάβω το συλλογισμό γιατι μια φθορα που θα εχεις απο το LPG (αν εχει) θα την αναιρεις καιγοντας βενζίνη?

Άβαταρ μέλους
mayas
T2

Δημοσίευσηαπό mayas » 12 Ιουν 2012, 17:08

Παω για την πρωτη αλλαγή λαδιών μετα από 26500 χλμ (~2500χλμ LPG) και σκεφτομαι 2 πραγματακια

1. μπουζί για υγραέριο. Λεω να βαλω, δεν γνωριζω τη διαφορα
2. Λαδια... Υπάρχει κατι για LPG ή τα ίδια?

Άβαταρ μέλους
johnkyr
T6

Δημοσίευσηαπό johnkyr » 12 Ιουν 2012, 18:40

απάντηση από το LAB

012/6/12 Andy Martin <andym@blackstone-labs.com>

Ioannis:

We did notice the increased Molybdenum, though it is from harmless anti-wear additive in the Castrol 5W/30 oil and not a concern. The moly is not coming from your valves or any other wearing part inside your engine. Your V50's engine appears to be in good mechanical shape at 59,600 km. Feel free to reply to this message if you have any additional questions/comments.

Thanks,

Andy Martin
Writer/Analyst
Blackstone Laboratories

Άβαταρ μέλους
johnkyr
T6

Δημοσίευσηαπό johnkyr » 12 Ιουν 2012, 18:44

mayas έγραψε:Παω για την πρωτη αλλαγή λαδιών μετα από 26500 χλμ (~2500χλμ LPG) και σκεφτομαι 2 πραγματακια

1. μπουζί για υγραέριο. Λεω να βαλω, δεν γνωριζω τη διαφορα
2. Λαδια... Υπάρχει κατι για LPG ή τα ίδια?

1. νομίζω ότι το μόνο που πρέπει να κάνουμε είναι να μειώσουμε το διάκενο, ώστε να καίγεται πιο γρήγορα, αρα και να προφυλάσσει τις βαλβ εξαγωγής. Τα μπουζί πάντως είναι τα μόνα που μπορεί να μαρτυρήσουν κάτι, για το τι γίνεται στο μοτέρ μας, χωρίς να το ανοίξουμε ....
2. λάδια για LPG, έχω βρει μόνο 5-40 Αcea A3, εκτός προδιαγραφών για το μοτέρ μου 1.8 (δεν ξέρω τι περισσότερα ? διαφορετικά ? πρόσθετα και γιατί έχουν)

το δικό μου που είναι bi-fuel πάντως, καίει και ένα ντεπόζιτο περίπου, ανά .... 3000-4000χλμ

Επιστροφή σε “Τεχνικά θέματα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες