Τι άλλο οδηγείτε ; Ποίο είναι το 2ο αυτοκίνητό σας;

Άβαταρ μέλους
JimV60
D5

Re: Τι άλλο οδηγείτε ; Ποίο είναι το 2ο αυτοκίνητό σας;

Δημοσίευσηαπό JimV60 » 16 Μαρ 2010, 14:45

VolvoZeus έγραψε:Εικόνα

Αυτό κάνει αεροδυναμικούς θορύβους από το παράθυρο; :lol: :lol: :lol:
Συνέχισε και θα μείνεις...

Άβαταρ μέλους
georgosk
T4

Δημοσίευσηαπό georgosk » 16 Μαρ 2010, 14:50

Όχι ρε αφου είναι κάμπριο, σκέτο χωρίς οροφή :lol: :lol: :lol:
Εικόνα S40 1,8 Momentum MY08

stavros1926
T2

Δημοσίευσηαπό stavros1926 » 17 Μαρ 2010, 03:18

georgosk έγραψε:
VolvoZeus έγραψε:
georgosk έγραψε:
stavros1926 έγραψε:εγω πριν 2 εβδομαδες απεκτησα το colt ralliart σαν δευτερο ''μικρο πολης''(τουλαχιστον ετσι ειπα στην γυναικα... :lol:)
τις πρωτες 10 μερες εκανα τα 1000χλμ και τωρα μπορω να πω οτι εχω το μοναδικο πραγμα που μου ελειπε απο το λατρεμενο c30 μου....!!!

Το οποίο είναι ;;;

Power... :lol:

Το ralliart είναι το 1,5Τ με 150 άλογα; Τώρα το τσέκαρα, οπότε :respect

Πάντως πριν τα Χριστούγεννα είχα πάει να δω το Colt 1,3 με τον αδελφό μου (τότε σκεφτόταν για νέο αμάξι, τώρα ...). Μας είπαν ένα απαράδεκτο πρόγραμμα σέρβις, αλλαγή λαδιών ανά 5000 χλμ. και σέρβις ανά 10000 χλμ :whatever σε συνδυασμό με τα πολλά χρόνια εγγύηση (το οποίο λειτουργεί ψυχαναγκαστικά για να κάνεις τα σέρβις) το αυτοκίνητο θα το πληρώναμε δύο φορές :chair . Μας είπαν και το άλλο σπουδαίο ότι ο μηχανικός τους θα μπορούσε να μας προτείνει ένα πιο βολικό πρόγραμμα σέρβις ανάλογα με το αυτοκίνητο και το μητρώο του (καλά σε αυτήν την εταιρεία δεν υπάρχουν στάνταρ στην παραγωγή;;) :whatever
Το απίστευτο όμως ήταν τα 700€ που ήθελαν επιπλέον για πινακίδες, τέλη και προετοιμασία του αυτοκινήτου για παράδοση στον πελάτη :dizzy . Εννοείται ότι φύγαμε τρέχοντας, ο αδελφός μου θεώρησε ακόμα και το test drive χάσιμο χρόνου (έπρεπε να το κάνουμε έτσι για την εμπειρία).
Δεν ξέρω μπορεί όλα αυτά να συμβαίνουν μόνο στην αντιπροσωπεία της Πάτρας, αλλά πραγματικά προκαλούν απίστευτο γέλιο :lol: :lol:
Φίλε Σταύρο εσένα σου είπαν τέτοια τρελά;;;

εγω το πηρα απο τον κουλουρη στην θεσσαλονικη και πραγματικα η αντιπρ. ειναι κορυφαια σε ολα τα επιπεδα!
μου εκαναν δωρο 2α πατακια,συναγερμο,παρκ ασιστ πισω,και αξεσουαρ αξιας 245ε(τα ειδα στον τιμ πριν τα ζητησω δωρο)!!!
service καθε 20.000χλμ,το 1ο δωρεαν και το πιο απιστευτο ειναι οτι αμα τους πας δικα σου λαδια στα αλλαζουν και δεν πληρωνεις τπτ!!
απλα εγω θα τα αλλαζω καθε 10.000 προληπτικα για ευνοητους λογους(dikastis-volvozeus you know... :vow :vow ).
και να πρωσθεσω οτι ο ''ακατονομαστος'' το ειχε και 280ε ακριβοτερα!!! αντε αφου ειπα τοσα να βαλω και 1 φωτο...

Εικόνα

stavros1926
T2

Δημοσίευσηαπό stavros1926 » 17 Μαρ 2010, 03:21

VolvoZeus έγραψε:
georgosk έγραψε:
stavros1926 έγραψε:εγω πριν 2 εβδομαδες απεκτησα το colt ralliart σαν δευτερο ''μικρο πολης''(τουλαχιστον ετσι ειπα στην γυναικα... :lol:)
τις πρωτες 10 μερες εκανα τα 1000χλμ και τωρα μπορω να πω οτι εχω το μοναδικο πραγμα που μου ελειπε απο το λατρεμενο c30 μου....!!!

Το οποίο είναι ;;;

Power... :lol:

:vow :vow :vow

Άβαταρ μέλους
georgosk
T4

Δημοσίευσηαπό georgosk » 17 Μαρ 2010, 10:34

@ stavros1926 μια χαρά η αντιπροσωπεία στην Θεσσαλονίκη, καλορίζικο και καλά χλμ.

Τελικά η αντιπροσωπεία έχει μεγάλη σημασία στην επιλογή αυτοκινήτου. Γι' αυτό στην Πάτρα τα Mitsubishi και τα Honda (και τα δύο ο ίδιος τα έχει) δεν πουλάνε όσο θα μπορούσαν σαν αυτοκίνητα. Πολλοί μάλιστα που τα επιλέγουν τα παίρνουν από Αθήνα...

Άβαταρ μέλους
koh
T2

Δημοσίευσηαπό koh » 17 Μαρ 2010, 17:17

Eγω για 2ο παρειγγειλα πριν κανα 3μηνο για την γυναικα μου το FIAT 500.Μας αρεσε και καναμε την κινηση εν οψει και την τιμη της βενζινης το 500 με την 1200αρα του μηχανη θα σε πηγαινει μια χαρα στα κοντινα μερη Καβαλα-Δραμα.Αλλα το φ.π.α δεν το γλυτωνω παρα μια παρτιδα στο καραβι,κοντα στο Αγιο Πασχα θα γινει παραλαβη.Φυσικα τωρα το VOLVO στο γκαραζ για ειδικες περιπτωσεις.
VOLVO S40 FOR LIFE

Άβαταρ μέλους
georgosk
T4

Δημοσίευσηαπό georgosk » 17 Μαρ 2010, 22:27

koh έγραψε:Eγω για 2ο παρειγγειλα πριν κανα 3μηνο για την γυναικα μου το FIAT 500.Μας αρεσε και καναμε την κινηση εν οψει και την τιμη της βενζινης το 500 με την 1200αρα του μηχανη θα σε πηγαινει μια χαρα στα κοντινα μερη Καβαλα-Δραμα.Αλλα το φ.π.α δεν το γλυτωνω παρα μια παρτιδα στο καραβι,κοντα στο Αγιο Πασχα θα γινει παραλαβη.Φυσικα τωρα το VOLVO στο γκαραζ για ειδικες περιπτωσεις.

Πόσο σου έφτασε; Όταν κάνεις τις πρώτες βόλτες πόσταρε εντυπώσεις. Αυτό και το ΚΑ της Ford (στη ουσία είναι το ίδιο αμάξι με μικρές διαφορές) είναι τα δύο υποψήφια αν αποφασίσω την αντικατάσταση του Υ (αν και όπως τα βλέπω τα πράγματα μάλλον αυτή η στιγμή θα αργήσει)

Άβαταρ μέλους
VolvoZeus
T5

Δημοσίευσηαπό VolvoZeus » 18 Μαρ 2010, 03:22

georgosk έγραψε:
koh έγραψε:Eγω για 2ο παρειγγειλα πριν κανα 3μηνο για την γυναικα μου το FIAT 500.Μας αρεσε και καναμε την κινηση εν οψει και την τιμη της βενζινης το 500 με την 1200αρα του μηχανη θα σε πηγαινει μια χαρα στα κοντινα μερη Καβαλα-Δραμα.Αλλα το φ.π.α δεν το γλυτωνω παρα μια παρτιδα στο καραβι,κοντα στο Αγιο Πασχα θα γινει παραλαβη.Φυσικα τωρα το VOLVO στο γκαραζ για ειδικες περιπτωσεις.

Πόσο σου έφτασε; Όταν κάνεις τις πρώτες βόλτες πόσταρε εντυπώσεις. Αυτό και το ΚΑ της Ford (στη ουσία είναι το ίδιο αμάξι με μικρές διαφορές) είναι τα δύο υποψήφια αν αποφασίσω την αντικατάσταση του Υ (αν και όπως τα βλέπω τα πράγματα μάλλον αυτή η στιγμή θα αργήσει)

Καμια σχεση το Κa με το Colt...Το 1ο εχει κοινη αρχιτεκτονικη με το 500 και το 2ο με το Smart ForFour...
STARK OCH TRYGG
(μτφ Δυνατο και ασφαλες)

Άβαταρ μέλους
georgosk
T4

Δημοσίευσηαπό georgosk » 18 Μαρ 2010, 09:31

VolvoZeus έγραψε:
georgosk έγραψε:

Καμια σχεση το Κa με το Colt...Το 1ο εχει κοινη αρχιτεκτονικη με το 500 και το 2ο με το Smart ForFour...

Το Colt το σκεφτόταν ο αδελφός μου, εγώ θέλω (όταν έρθει η ώρα) ένα πιο μικρό της κατηγορίας 500/ΚΑ για σχεδόν αποκλειστικά αστικές μετακινήσεις.

popolaros
T2

Δημοσίευσηαπό popolaros » 18 Μαρ 2010, 12:27

πολυ μετριο σαν αυτοκινητο...

Άβαταρ μέλους
georgosk
T4

Δημοσίευσηαπό georgosk » 18 Μαρ 2010, 12:51

popolaros έγραψε:πολυ μετριο σαν αυτοκινητο...

Στο 500/ΚΑ αναφέρεσαι; Μπορείς να το τεκμηριώσεις, όχι για κανένα άλλο λόγο, αλλά για να σχηματίσω γνώμη.

popolaros
T2

Δημοσίευσηαπό popolaros » 18 Μαρ 2010, 13:25

στο κολτ βασικα...

αλλα οκ, και τα υπολοιπα δεν τα θεωρω καλες αγορες.

εγω μια θεωρια (σωστη / λαθος ας την κρινει ο καθενας οπως θελει).

δεν αξιζει καποιος να αγορασει ενα αυτοκινητο κατηγοριας μικρης (εως 15.000 ευρω.) ειναι παρα πολλα τα χρηματα που δινει καποιος σε σχεση με αυτα που εν τελει αγοραζει...
δηλαδη αν δωσει καποιος 12.000 ευρω θα δωσει ενα σεβαστο ποσο για ενα μπρικι στην ουσια. αν κανεις μια βολτα στο car.gr και δεις τι μπορεις να παρεις με 12.000 ευρω θα σου φυγει η τριχα απο την κεφαλην.
και ειδικα απο την στιγμη που τα μεταχειρισμενα πλεον ειναι ΠΑΜΠΟΛΑ και οι τιμες πεφτουν συνεχως ειναι κριμα δεν δωσεις ενα καρο χρηματα χωρις λογο....

παραδειγμα :

η αδερφη μου αγορασε suzuki swift με 18.000 χιλιομετρα / 2 ετων με 8,200 ευρω (το να πω οτι η κατασταση ειναι αριστη μαλλον ειναι περιττο) την στιγμη που καινουργιο εκανε κοντα 13,000+ ευρω....

Άβαταρ μέλους
georgosk
T4

Δημοσίευσηαπό georgosk » 18 Μαρ 2010, 13:55

Το Colt ο αδελφός μου το έχει κάψει για τους λόγους που προανέφερα, ετσι και αλλιώς έχει αναβάλει επ' αόριστων την αγορά νέου αυτοκινήτου

Όσων αφορά τώρα το θέμα μικρό και καινούργιο. 1ον τα μτχ αυτοκίνητα δεν τα προτιμώ. 2ον τα μικρά παρκάρονται πιο εύκολα οπότε είναι ότι πρέπει για αστικές μετακινήσεις ειδικά για εμένα που μένω στο κέντρο της Πάτρας. 3ον αν χρειαστώ μτχ μπορώ να πάρω το Focus που είχα πίσω (απίστευτο είναι απούλητο εδώ και 2 χρόνια), θα βγάλω και χρήματα :lol: :lol:

Άβαταρ μέλους
VolvoZeus
T5

Δημοσίευσηαπό VolvoZeus » 18 Μαρ 2010, 14:09

Βασικα κι εγω για 2ο μικρο αυτοκινητο χαμαλη προτιμω μτχ απο καινουριο...
STARK OCH TRYGG
(μτφ Δυνατο και ασφαλες)

Άβαταρ μέλους
koh
T2

Δημοσίευσηαπό koh » 18 Μαρ 2010, 18:12

georgosk έγραψε:

Λοιπον παρειγγειλα την εκδοση LOUNGE PureO2 13.730 EURO (με καμποσα καλουδια σε αυτην την εκδοση)και επιπλεον το συστημα start&stop 350 EURO συνολο 14.080.Και 150 ευρω το πλαινο αυτοκολλητο σε ασπρο,κοκκινο παρακαλω το 500.Παντοσ εχω να πω τα καλυτερα λογια για την αντιπροσωπεια FIAT-ALFA ROMEO-LANCIA τα καλυτερα λογια εμεινα ευχαριστημενος απο την εξυπηρετηση.
VOLVO S40 FOR LIFE

Άβαταρ μέλους
georgosk
T4

Δημοσίευσηαπό georgosk » 19 Μαρ 2010, 10:35

koh έγραψε:Παντοσ εχω να πω τα καλυτερα λογια για την αντιπροσωπεια FIAT-ALFA ROMEO-LANCIA τα καλυτερα λογια εμεινα ευχαριστημενος απο την εξυπηρετηση.

Δεν μπορώ να πω τα ίδια και για την αντιπροσωπεία της Πάτρας. Ευγενέστατοι είναι (ειδικά με τις γυναίκες) αλλά οι τιμές και στην εργασία και στα ανταλλακτικά είναι πολύ υψηλές. Τόσο υψηλές που οι τιμές της Volvo μου φαίνονται ευκαιρία :lol:
Ευτυχώς το Υ κάνει πλέον ελάχιστα χλμ οπότε κάνω μόνο αλλαγές λαδιών και τα σέρβις όποτε...

Άβαταρ μέλους
koh
T2

Δημοσίευσηαπό koh » 25 Μαρ 2010, 01:23

georgosk έγραψε:
koh έγραψε:Παντοσ εχω να πω τα καλυτερα λογια για την αντιπροσωπεια FIAT-ALFA ROMEO-LANCIA τα καλυτερα λογια εμεινα ευχαριστημενος απο την εξυπηρετηση.

Δεν μπορώ να πω τα ίδια και για την αντιπροσωπεία της Πάτρας. Ευγενέστατοι είναι (ειδικά με τις γυναίκες) αλλά οι τιμές και στην εργασία και στα ανταλλακτικά είναι πολύ υψηλές. Τόσο υψηλές που οι τιμές της Volvo μου φαίνονται ευκαιρία :lol:
Ευτυχώς το Υ κάνει πλέον ελάχιστα χλμ οπότε κάνω μόνο αλλαγές λαδιών και τα σέρβις όποτε...

Φίλε Πατρινέ σήμερα παραλάβαμε(οικογενιακός)το 500ράκι και έμεινα κατενθουσιασμένος από την οδηγική του συμπεριφορά και την εμφάνισή του.Το συνιστώ ανεπιφύλακτα για αγορά μικρού αυτοκινήτου και άλλη μια φορά να τονίσω την άψογη συμπεριφορά της αντιπροσωπείας γιατί το αυτοκίνητο το ξεφόρτωσαν τα ξημερώματα και το μεσημέρι το πήρα κομπλέ.
VOLVO S40 FOR LIFE

Άβαταρ μέλους
johnkyr
T6

Δημοσίευσηαπό johnkyr » 25 Μαρ 2010, 03:21

με γεια .....

χρώμα ? αυτόματο είναι ?
"...Δειλοί, μοιραίοι και άβουλοι αντάμα..."

Άβαταρ μέλους
georgosk
T4

Δημοσίευσηαπό georgosk » 25 Μαρ 2010, 16:37

koh έγραψε:... και άλλη μια φορά να τονίσω την άψογη συμπεριφορά της αντιπροσωπείας ....

Η συμπεριφορά τους είναι πράγματι άψογη, αλλά οι τιμές τους (για το Lancia που ξέρω) θα μπορούσαν να είναι πιο χαμηλές...
Πάντως όταν (και αν) έρθει ή ώρα να αποχωριστώ το Υ, ή το 500 ή το αδελφάκι του το ΚΑ θα διαλέξω. Τα υπόλοιπα ανταγωνιστικά μοντέλα δεν μου αρέσουν, έκτος αν μέχρι τότε έχουμε καμία καινούργια παρουσία στην κατηγορία που να με ενθουσιάσει...

scandinavian
T2

Δημοσίευσηαπό scandinavian » 28 Μαρ 2010, 14:30

Οpel Astra, Mazda 121, Hyundai Accent

Άβαταρ μέλους
koh
T2

Δημοσίευσηαπό koh » 28 Μαρ 2010, 19:30

johnkyr έγραψε:με γεια .....

χρώμα ? αυτόματο είναι ?

Φυσικα κοκκινο και χειροκινητο κιβωτιο 5 σχεσεων.
VOLVO S40 FOR LIFE

stavros1926
T2

Δημοσίευσηαπό stavros1926 » 16 Απρ 2010, 05:21

popolaros έγραψε:στο κολτ βασικα...

αλλα οκ, και τα υπολοιπα δεν τα θεωρω καλες αγορες.

εγω μια θεωρια (σωστη / λαθος ας την κρινει ο καθενας οπως θελει).

δεν αξιζει καποιος να αγορασει ενα αυτοκινητο κατηγοριας μικρης (εως 15.000 ευρω.) ειναι παρα πολλα τα χρηματα που δινει καποιος σε σχεση με αυτα που εν τελει αγοραζει...
δηλαδη αν δωσει καποιος 12.000 ευρω θα δωσει ενα σεβαστο ποσο για ενα μπρικι στην ουσια. αν κανεις μια βολτα στο car.gr και δεις τι μπορεις να παρεις με 12.000 ευρω θα σου φυγει η τριχα απο την κεφαλην.
και ειδικα απο την στιγμη που τα μεταχειρισμενα πλεον ειναι ΠΑΜΠΟΛΑ και οι τιμες πεφτουν συνεχως ειναι κριμα δεν δωσεις ενα καρο χρηματα χωρις λογο....

παραδειγμα :

η αδερφη μου αγορασε suzuki swift με 18.000 χιλιομετρα / 2 ετων με 8,200 ευρω (το να πω οτι η κατασταση ειναι αριστη μαλλον ειναι περιττο) την στιγμη που καινουργιο εκανε κοντα 13,000+ ευρω....

+φωνω με την θεωρια σου ως προς τα μεταχειρισμενα δεν εχεις αδικο ετσι οπως το σκεφτεσαι αλλα υπαρχει και η αλλη θεωρια που λεει οτι ''σαν το ακλαστο καθισμα δεν εχει'' :lol: :lol: :lol:
π.χ εγω πηρα το colt ralliart με 17000 με 162ps(δυναμομετρημενο) full extra και 0-100 σε 7.4!βασικα ειναι το τι ψαχνει ο καθενας απο 1 αυτ. και βασικα το συγκεκριμενο ειναι η πιο συμφερουσα επιλογη στην κατηγορια του που σε αυτη την κατηγορια κατα την γνωμη μου παντα πας full για ακλαστο...

Άβαταρ μέλους
georgosk
T4

Δημοσίευσηαπό georgosk » 16 Απρ 2010, 09:13

stavros1926 έγραψε:... ''σαν το ακλαστο καθισμα δεν εχει'' :lol: :lol: :lol:
...

Φοβερή ατάκα :applause
:lol: :lol: :lol:

Άβαταρ μέλους
georgosk
T4

Δημοσίευσηαπό georgosk » 11 Ιουν 2010, 11:56

Έβγαλα μερικές φώτο το μικρό Lancia Y 1,25 του 1998.
Το αυτοκίνητο αυτό με συμπληρωμένα τα 12 έτη ζωής βρέθηκε στην κατοχή της γυναίκας μου από την αδελφή της το 2004. Το διατηρούμε σε καλή κατάσταση παρά την ηλικία του, όπως φαίνεται και στις φώτο. Τα προβληματάκια του τα έχει βγάλει αλλά τα θεωρώ λογικά για την ηλικία του (ψυγείο καλοριφέρ και αντλία βενζίνης). Πλέον κάνει μόνο αστικά χλμ και κοντινές διαδρομές γύρο από την Πάτρα. Οδηγικά έχει καλά κρατήματα για την ηλικία του και την κατηγορία του. Οι επιδόσεις με τα 86 άλογα (όσα ζούνε) είναι αρκετά καλές και υπερεπαρκείς για την χρήση που του κάνω πλέον. Δυνατό επίσης σημείο είναι το εσωτερικό του με την ιδιαίτερη σχεδίαση και το δέρμα αλκαντάρα (που όμως θέλει προσοχή), δυστυχώς τα πλάστηκα σε κάποια σημεία δείχνουν την ηλικία τους.

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
johnkyr
T6

Δημοσίευσηαπό johnkyr » 05 Ιούλ 2010, 02:54

Να γράψω κι εδώ. Σε πολύ λίγο χρόνο, ίσως χρειαστούμε 2ο αυτοκίνητο στην οικογένεια, μιας και υπάρχει η πιθανότητα να μετακομίσουμε πιο βόρειο ανατολικά, πάντα στο νομό αττικής. Χρειαζόμαστε ένα μτχ με max τα 6-7Κ€, που να καίει λίγο μιας και θα κάνει 100χλμ την μέρα, να μην χαλάει και να μην είναι επικίνδυνο στο δρόμο. Ιδέες ????

Άβαταρ μέλους
georgosk
T4

Δημοσίευσηαπό georgosk » 05 Ιούλ 2010, 09:11

Κατ' αρχήν πρέπει να διευκρινήσεις αν θες το αυτοκίνητο μόνο για ανθρωπομεταφορές ή και για οδηγηκή ευχαρίστηση. Ρωτάω γιατί θυμάμαι από παλαιότερες συζητήσεις ότι θα ήθελες το 2ο να είναι πιο σπορ από το 50άρι σου.
Επίσης το επόμενο θέμα είναι ο κινητήρας από 1,4 και πάνω μπαίνεις σε άλλη κατηγορία τελών κυκλοφορίας (αν και σε αυτό το θέμα αναμένονται αλλαγές) και σε κάθε περίπτωση ανεβαίνοντας σε κυβικά ανεβαίνεις και σε κατανάλωση και ασφάλιστρα...
Οπότε κάλό θα ήταν να μείνεις από 1,3 και κάτω. Εκεί υπάρχουν (σε μτχ πάντα) πολύ καλά ιαπωνικά μοτέρ και ο ιταλικός 1,25 :inlove από ατμοσφαιρικά. Τα μικρά γερμανικά μοτέρ είναι :whatever και από εκεί και μετά ο 1,2 τούρμπο της Renault (τα άλλα γαλλικά ξέχνα τα). Το θέμα του μοτέρ είναι βασικό γιατί προσδιορίζει επιδόσεις και συμπεριφορά, σε μεγάλο βαθμό την αξιοπιστία, την ενεργητική ασφάλεια και πόση παθητική ασφάλεια μπορεί να σηκώσει (λόγω του βάρους που προσθέτει στο όχημα).
Βλέποντας το θέμα ανάποδα και προσπαθώντας να βρεις αμάξωμα που να ταιριάζει στα παραπάνω οι επιλογές μειώνονται δραματικά...
Στο 6-7 χιλιάρικά μάλλον μιλάμε για αμάξι πενταετίας....
Συνδυάζοντας όλα τα δεδομένα (από το πόστ και τις συζητήσεις μας) τις πιθανές επιλογές και τις αυθαίρετες υποθέσεις μου για το αυτοκίνητο που θα σε ενδιέφερε, μια πρόταση είναι το Punto ή Grande Punto στα 1,25, σε κάποιες εκδόσεις βγαίνει και με 6άρι κιβώτιο με αρκετά σπορ επιδώσεις, καλή συμπεριφορά και αξιοπιστία, έχει καλή ασφάλεια και μάλλον θα το βρεις σε πολύ καλή τιμή.
Αν μου έρθει και καμιά άλλη ιδέα ποστάρω. Εσύ προς τα που κοιτάς; Για Clio που έλεγες; ενδιαφέρουσα επιλογή.

Άβαταρ μέλους
georgosk
T4

Δημοσίευσηαπό georgosk » 05 Ιούλ 2010, 09:51

Κάτι τέτοιο λέω:

http://www.car.gr/classifieds/cars/view/600455/

http://www.car.gr/classifieds/cars/photos/464947/

Πως σου φαίνεται;
Αλλιώς κάτω από τα 1,3 ο Ιάπωνας είναι μονόδρομος, έχει αξιόπιστα και δυνατά μοτέρ, αλλά η αισθητική των αυτοκινήτων είναι :doh και δεν έχουν να προσφέρουν τίποτα οδηγηκά.

Άβαταρ μέλους
johnkyr
T6

Δημοσίευσηαπό johnkyr » 05 Ιούλ 2010, 11:25

georgosk έγραψε:Κατ' αρχήν πρέπει να διευκρινήσεις αν θες το αυτοκίνητο μόνο για ανθρωπομεταφορές ή και για οδηγηκή ευχαρίστηση. Ρωτάω γιατί θυμάμαι από παλαιότερες συζητήσεις ότι θα ήθελες το 2ο να είναι πιο σπορ από το 50άρι σου.
Επίσης το επόμενο θέμα είναι ο κινητήρας από 1,4 και πάνω μπαίνεις σε άλλη κατηγορία τελών κυκλοφορίας (αν και σε αυτό το θέμα αναμένονται αλλαγές) και σε κάθε περίπτωση ανεβαίνοντας σε κυβικά ανεβαίνεις και σε κατανάλωση και ασφάλιστρα...
Οπότε κάλό θα ήταν να μείνεις από 1,3 και κάτω. Εκεί υπάρχουν (σε μτχ πάντα) πολύ καλά ιαπωνικά μοτέρ και ο ιταλικός 1,25 :inlove από ατμοσφαιρικά. Τα μικρά γερμανικά μοτέρ είναι :whatever και από εκεί και μετά ο 1,2 τούρμπο της Renault (τα άλλα γαλλικά ξέχνα τα). Το θέμα του μοτέρ είναι βασικό γιατί προσδιορίζει επιδόσεις και συμπεριφορά, σε μεγάλο βαθμό την αξιοπιστία, την ενεργητική ασφάλεια και πόση παθητική ασφάλεια μπορεί να σηκώσει (λόγω του βάρους που προσθέτει στο όχημα).
Βλέποντας το θέμα ανάποδα και προσπαθώντας να βρεις αμάξωμα που να ταιριάζει στα παραπάνω οι επιλογές μειώνονται δραματικά...
Στο 6-7 χιλιάρικά μάλλον μιλάμε για αμάξι πενταετίας....
Συνδυάζοντας όλα τα δεδομένα (από το πόστ και τις συζητήσεις μας) τις πιθανές επιλογές και τις αυθαίρετες υποθέσεις μου για το αυτοκίνητο που θα σε ενδιέφερε, μια πρόταση είναι το Punto ή Grande Punto στα 1,25, σε κάποιες εκδόσεις βγαίνει και με 6άρι κιβώτιο με αρκετά σπορ επιδώσεις, καλή συμπεριφορά και αξιοπιστία, έχει καλή ασφάλεια και μάλλον θα το βρεις σε πολύ καλή τιμή.
Αν μου έρθει και καμιά άλλη ιδέα ποστάρω. Εσύ προς τα που κοιτάς; Για Clio που έλεγες; ενδιαφέρουσα επιλογή.

Thanks για τις ιδέες ...

Αν από ΣΕΠ2010, μένουμε Νέα Μάκρη, χρειαζόμαστε αναγκαστικά 2 αυτοκίνητα. (1) Η μια επιλογή, είναι να πάρουμε και ένα δεύτερο μαζί με το V50, εεε... αν γίνει αυτό, θα είναι το ClioRS, μιας και εγώ θα κάνω "μόνο" 30-40χλμ την μέρα μέχρι το ΜΕΤΡΟ. (2) H άλλη επιλογή, για να μειώσουμε το κόστος, είναι να πάρουμε πάλι ένα ClioRS, αλλά να αντικαταστήσουμε ταυτόχρονα το V50 με κάποιο φθηνό μτχ. (3) επιλογή, να κρατήσουμε το V50, και να πάρω κάποιο "γρήγορο :whatever " μτχ. Ελπίζω να μην σας κούρασα ...... :lol: :lol:

Άβαταρ μέλους
georgosk
T4

Δημοσίευσηαπό georgosk » 05 Ιούλ 2010, 11:47

Η 2η επιλογή δεν νομίζω ότι σε συμφέρει σε καμία περίπτωση. κατ' αρχάς το 50άρι δεν θα πιάσει και πολλά και σε κάθε περίπτωση πολύ κάτω από την αξία του, (το εκτιμώ το πολύ στο 10.000 και νομίζω είμαι και αισιόδοξος) γιατί άλλο να το δίνεις ανταλλαγή για καινούργιο και άλλο για μτχ. Επίσης το μτχ οικογενειακό θα είναι σίγουρα κατώτερο από το 50αρι (αλλιώς θα είναι ακριβότερο) και μπορεί να έχει και τα "θεματάκια" του, οπότε...
Το 50άρι να το κρατήσεις οπωσδήποτε, η αντικατάστασή του με μτχ νομίζω δεν έχει καμία λογική.

Άβαταρ μέλους
johnkyr
T6

Δημοσίευσηαπό johnkyr » 05 Ιούλ 2010, 12:16

georgosk έγραψε:Η 2η επιλογή δεν νομίζω ότι σε συμφέρει σε καμία περίπτωση. κατ' αρχάς το 50άρι δεν θα πιάσει και πολλά και σε κάθε περίπτωση πολύ κάτω από την αξία του, (το εκτιμώ το πολύ στο 10.000 και νομίζω είμαι και αισιόδοξος) γιατί άλλο να το δίνεις ανταλλαγή για καινούργιο και άλλο για μτχ. Επίσης το μτχ οικογενειακό θα είναι σίγουρα κατώτερο από το 50αρι (αλλιώς θα είναι ακριβότερο) και μπορεί να έχει και τα "θεματάκια" του, οπότε...
Το 50άρι να το κρατήσεις οπωσδήποτε, η αντικατάστασή του με μτχ νομίζω δεν έχει καμία λογική.

Το V50, οι έμποροι το κρατάνε 12.000 - 12.5000 €.

Άβαταρ μέλους
georgosk
T4

Δημοσίευσηαπό georgosk » 05 Ιούλ 2010, 12:24

johnkyr έγραψε:
georgosk έγραψε:Η 2η επιλογή δεν νομίζω ότι σε συμφέρει σε καμία περίπτωση. κατ' αρχάς το 50άρι δεν θα πιάσει και πολλά και σε κάθε περίπτωση πολύ κάτω από την αξία του, (το εκτιμώ το πολύ στο 10.000 και νομίζω είμαι και αισιόδοξος) γιατί άλλο να το δίνεις ανταλλαγή για καινούργιο και άλλο για μτχ. Επίσης το μτχ οικογενειακό θα είναι σίγουρα κατώτερο από το 50αρι (αλλιώς θα είναι ακριβότερο) και μπορεί να έχει και τα "θεματάκια" του, οπότε...

Το V50, οι έμποροι το κρατάνε 12.000 - 12.5000 €.

Ακόμα και σε αυτήν την τιμή σε συμφέρει; δεν νομίζω. Θα έχεις χάσει πάνω από 50% των χρημάτων που έδωσες μέσα σε 2 χρόνια :doh
Άντε και το δίνεις να πάρεις τι; Ποιο είναι αυτό το αυτοκίνητο που να είναι καλύτερο από το 50άρι, το ίδιο προσεγμένο κ.τ.λ. και ταυτόχρονα φθηνότερο; Απλά δεν υπάρχει...

Άβαταρ μέλους
johnkyr
T6

Δημοσίευσηαπό johnkyr » 05 Ιούλ 2010, 12:35

αν πάρω κάποιο μτχ με 5κ-6κ, ίσως μου βγάλει βλάβες ... ίσως θέλει συντήρηση ... θα θέλει service, που για το V50 για 10 χρόνια τα έχω free κτλ κτλ .... :? μέχρι στιγμής, κερδίζει η άποψη να το κρατήσω..., ίσως να του βάλω & LPG ...

αν το έδινα, δεν θα είχα αυταπάτες ότι με 5-6κ θα αγόραζα αυτοκίνητο αντίστοιχο με το V50, θα ήταν παντού, πολύ χειρότερο.
μόνο κάτι τέτοιο περνάει από το μυαλό μου .... http://www.car.gr/classifieds/cars/view/494094/ , μιας και η Δήμητρα θα κάνει αρκετά χλμ κάθε μέρα .....

Άβαταρ μέλους
georgosk
T4

Δημοσίευσηαπό georgosk » 05 Ιούλ 2010, 13:05

johnkyr έγραψε:αν το έδινα, δεν θα είχα αυταπάτες ότι με 5-6κ θα αγόραζα αυτοκίνητο αντίστοιχο με το V50, θα ήταν παντού, πολύ χειρότερο.
μόνο κάτι τέτοιο περνάει από το μυαλό μου .... http://www.car.gr/classifieds/cars/view/494094/ , μιας και η Δήμητρα θα κάνει αρκετά χλμ κάθε μέρα .....

Αν δεν σε ικανοποιεί το V50 με το Prius θα κάνεις χαρακίρι...
Θα δόσεις και χρήματα παραπάνω και αν πατήσεις το γκάζι (που εσύ σίγουρα θα το πατήσεις) πάει περίπατο η οικονομία στο καύσιμο...
Σε καλώ να επιστρέψεις στον πλανήτη γη :lol: ΚΡΑΤΑ ΤΟ V50

Άβαταρ μέλους
johnkyr
T6

Δημοσίευσηαπό johnkyr » 05 Ιούλ 2010, 13:15

το V50 ή το όποιο άλλο prius κτλ κτλ, δεν θα το οδηγώ εγώ ..... :mrgreen:

τουλάχιστον για το παρακάτω χρώμα, εγκρίνεις ? ή μονόδρομος είναι το κόκκινο ? άσχετο... χτες είδα κι άλλο κόκκινο S40 :inlove

Εικόνα

ή

Εικόνα

Γιώργο .... μόλις έφτασε και η εφορία .... αμα ανοίξω το φάκελο όχι RS, αλλά κάτι άλλο θα πάρω :lol: :whatever

Άβαταρ μέλους
georgosk
T4

Δημοσίευσηαπό georgosk » 05 Ιούλ 2010, 13:24

johnkyr έγραψε:... θα θέλει service, που για το V50 για 10 χρόνια τα έχω free κτλ κτλ ....

Αυτό είναι πολύ μεγάλη οικονομία από μόνο του. Πολύ δύσκολα θα την αντισταθμίσεις με άλλο αυτοκίνητο...

Άβαταρ μέλους
georgosk
T4

Δημοσίευσηαπό georgosk » 05 Ιούλ 2010, 13:25

Το λευκό Clio είναι σουπερ

Άβαταρ μέλους
JimV60
D5

Δημοσίευσηαπό JimV60 » 05 Ιούλ 2010, 22:08

Καλά ρε είναι δυνατόν να προτείνετε στο παιδί να πάρει Punto ή Yaris; Ας πάρει Marbella καλύτερα...
Η γνώμη η δική μου είναι να κοιτάξεις κάτι προς Honda Jazz...Μπορεί από ομορφιά να μη λέει και πολλά αλλά στο δρόμο είναι πολύ καλό καθώς και από αξιοπιστία. Το έχει κάποιος γνωστός μου και είναι πολύ ευχαριστημένος.
Συνέχισε και θα μείνεις...

Άβαταρ μέλους
VolvoZeus
T5

Δημοσίευσηαπό VolvoZeus » 06 Ιούλ 2010, 19:10

Jim_C30 έγραψε:Καλά ρε είναι δυνατόν να προτείνετε στο παιδί να πάρει Punto ή Yaris; Ας πάρει Marbella καλύτερα...
Η γνώμη η δική μου είναι να κοιτάξεις κάτι προς Honda Jazz...Μπορεί από ομορφιά να μη λέει και πολλά αλλά στο δρόμο είναι πολύ καλό καθώς και από αξιοπιστία. Το έχει κάποιος γνωστός μου και είναι πολύ ευχαριστημένος.

Το τζαζ μου αρεσει κι εμενα σαν ιδεα για να αντικαταστησουμε το Corsa, τα κυβικα του ομως ειναι απαγορευτικα για 2ο αυτοκινητο. Το clio 1.2 tce για μενα ειναι η πιο ισορροπημενη επιλογη...δεν το εχω οδηγησει ακομα βεβαια :oops:
STARK OCH TRYGG
(μτφ Δυνατο και ασφαλες)

Άβαταρ μέλους
johnkyr
T6

Δημοσίευσηαπό johnkyr » 06 Ιούλ 2010, 19:14

VolvoZeus έγραψε:
Jim_C30 έγραψε:Καλά ρε είναι δυνατόν να προτείνετε στο παιδί να πάρει Punto ή Yaris; Ας πάρει Marbella καλύτερα...

Το τζαζ μου αρεσει κι εμενα σαν ιδεα για να αντικαταστησουμε το Corsa, τα κυβικα του ομως ειναι απαγορευτικα για 2ο αυτοκινητο. Το clio 1.2 tce για μενα ειναι η πιο ισορροπημενη επιλογη...δεν το εχω οδηγησει ακομα βεβαια :oops:

γιατί είναι απαγορευτικά τα κυβικά του :q . Φίλος έκανε Τdrive το νέο jazz, αλλά απογοητεύτηκε από τον κινητήρα του και τις επιδόσεις του.& Να φανταστείς οδηγεί yaris 1.000cc

Άβαταρ μέλους
VolvoZeus
T5

Δημοσίευσηαπό VolvoZeus » 06 Ιούλ 2010, 19:16

1.5 δεν βγαινει μονο?
STARK OCH TRYGG
(μτφ Δυνατο και ασφαλες)

Άβαταρ μέλους
johnkyr
T6

Δημοσίευσηαπό johnkyr » 06 Ιούλ 2010, 19:23

1.2 και 1.4 (1339cc), που όμως φορολογείται σαν 1.3

Άβαταρ μέλους
VolvoZeus
T5

Δημοσίευσηαπό VolvoZeus » 06 Ιούλ 2010, 19:28

Ο διαχωρισμος (εκτος αν αλλαξε παλι) γινετε στα 1.2 σωστα? Αρα 1.3 με 1.2 εχουν διαφορετικα τελη κτλ, ετσι δεν ειναι?
Γενικα το σκεπτικο ειναι το δευτερο αυτοκινητο (πολης κυριως, αλλα να πας και παραεξω αν χρειαστει καποια στιγμη) να ειναι οσο ανεξοδο γινετε (παγια, αλλα και εξοδα κινησης), ωστε το κυριως αυτοκινητο να μπορει να ειναι μεγαλου κυβισμου.
STARK OCH TRYGG
(μτφ Δυνατο και ασφαλες)

Άβαταρ μέλους
johnkyr
T6

Δημοσίευσηαπό johnkyr » 06 Ιούλ 2010, 20:12

VolvoZeus έγραψε:Ο διαχωρισμος (εκτος αν αλλαξε παλι) γινετε στα 1.2 σωστα? Αρα 1.3 με 1.2 εχουν διαφορετικα τελη κτλ, ετσι δεν ειναι?
Γενικα το σκεπτικο ειναι το δευτερο αυτοκινητο (πολης κυριως, αλλα να πας και παραεξω αν χρειαστει καποια στιγμη) να ειναι οσο ανεξοδο γινετε (παγια, αλλα και εξοδα κινησης), ωστε το κυριως αυτοκινητο να μπορει να ειναι μεγαλου κυβισμου.

μέχρι φέτος, ο διαχωρισμός γίνεται μέχρι τα 1.300 ........ μετά μέχρι τα 1.8000 και μετά φαντάζομαι ξέρεις :whistling
αν το googlisis θα βρεις εύκολα πινακάκια ...τώρα ΤΙ θα γίνει του χρόνου :q

Άβαταρ μέλους
iatroud
T5
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό iatroud » 06 Ιούλ 2010, 23:40

αναδημοσίευση από 4τ παλαιότερης ανάρτησης του savefski (fotis69) σχετικά με την εμπειρία του από το jazz 1.4 του 07'..
http://www.4tforum.gr/phpBB3/viewtopic. ... z#p1742355
Δημήτρης, S40 1.6 kinetic MY10
www.iatroud.gr

sta8ito
T2
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό sta8ito » 07 Ιούλ 2010, 14:55

johnkyr έγραψε:το V50 ή το όποιο άλλο prius κτλ κτλ, δεν θα το οδηγώ εγώ ..... :mrgreen:

τουλάχιστον για το παρακάτω χρώμα, εγκρίνεις ? ή μονόδρομος είναι το κόκκινο ? άσχετο... χτες είδα κι άλλο κόκκινο S40 :inlove

Εικόνα

ή

Εικόνα

Γιώργο .... μόλις έφτασε και η εφορία .... αμα ανοίξω το φάκελο όχι RS, αλλά κάτι άλλο θα πάρω :lol: :whatever

απιστευτο αυτοκινητο!ψηφιζω ναι στην αγορα του αλλα νομιζω οτι θα αγοραζα μεταχειρισμενο rs!και πολυ πιο φτηνα και το κυριοτερο νομιζω οτι εξωτερικα ειναι πιο ομορφο απο το facelift!και ειδικα στον τομεα των εξατμισεων!!!
volvo c30 t5 momentum
Στάθης,Βύρωνας Αττικής

Επιστροφή σε “Άλλα θέματα αυτοκίνησης”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 10 επισκέπτες