Φρένα

Εδώ μπορούμε να γράφουμε για τεχνολογίες και τεχνικά θέματα των αυτοκινήτων μας. μοτέρ λάστιχα/ζάντες, λάδια, ασφάλεια, ανάρτηση, κατανάλωση, ρύπους, μετατροπές / βελτιώσεις πλαίσιο, φώτα, φρένα, αξεσουάρ, service manuals κτλ
Άβαταρ μέλους
mco
T5

Re: Φρένα

Δημοσίευσηαπό mco » 11 Μάιος 2016, 17:06

UnHaCkAbLe έγραψε:Άρα μάλλον τα σωληνάκια αεροπορικού τύπου δεν είναι κάτι που χρειάζομαι άμεσα, αφού ούτως ή άλλως δεν το πολυ "στίβω" το αμάξι.

Τα φρένα δεν τα έχω βγάλει ποτέ off, γενικά δεν μου έχουν δώσει ποτέ την αίσθηση "ανεπάρκειας" .. ίσα ίσα μια χαρά φρενάρει, μπορώ να πω όσο καλά όσο όταν το αγόρασα. Το θέμα είναι ότι ναι μεν μου φαίνονται μια χαρά, μπορεί δε όντως να έχει μείνει λίγη πάστα επάνω οπότε υποθέτω ότι μια βόλτα από έναν φρενά για να τα δει δεν θα κάνει κακό ...

Με σωληνακια α. Τ δεν θα δεις πιστεύω καμία διαφορά (τουλάχιστον εγώ δεν είχα δει) επειδή τα μαμά είναι ακόμα καινούργια.
Τακακια να πας να το δει ένας μάστορας για να είσαι σίγουρος.
Πως όμως με 25000 μόνο θέλεις φρένα εγώ με 40000 και είχαν ψωμί για άλλα 5000 :q
Αν αλλάξεις πάντως θέλει προσοχή, ή μαμά θα πάρεις ή κάτι για αναβάθμιση πχ Ebc.
Να προσέξεις αυτά που λένε ότι είναι σαν της μαμάς.
Δεν υπάρχει καμία σχέση με το πχ ate εμπορίου με το ate με την σφραγίδα της volvo.
Την πάτησα γιαυτό μιλάω

Άβαταρ μέλους
vrestas
T5

Δημοσίευσηαπό vrestas » 12 Μάιος 2016, 10:50

UnHaCkAbLe έγραψε:
- Εάν πάω σε "φρενά" υπάρχει περίπτωση να με κοροιδέψει και εάν τα τακάκια έχουν ακόμα πολλά χιλιόμετρα ζωής, να μου πει να τα αλλάξω και εκείνος;
-

Καταρχήν μπορείς να δεις και μόνο σου αν έχουν ψωμί τα τακάκια. Πάρε έναν μικρό φακό και ρίξε φως μέσα από την ζάντα και δες αν έχει τακούνι το τακάκι. Η ζάντα ίσως σου δυσκολέψει την πρόσβαση όμως, αν βγάλεις την ζάντα μπορείς εύκολα, να δεις. Μπορείς επίσης να πας στον φρενά και να σου πεί-δείξει. Ο Γκαμάνης είναι ξηγημένος, δεν νομίζω να σε κοροϊδέψει.

UnHaCkAbLe έγραψε:- Σε περίπτωση που χρειαστεί τελικά να τα αλλάξω ποιά πρέπει να αγοράσω και από που; volvopartshop v40 δεν έχει και mister-auto.gr μου βγάζει διάφορα και δεν ξέρω ποιό θα έπρεπε να διαλέξω
!

Το volvopartshop μπορεί να μην έχει στο site αλλά αν τους στείλεις email σου δίνουν προσφορά και μπορείς να κάνεις ηλεκτρονικά την αγορά, σου βάζουν μια παραγγελία με link στο eshop . Για να αξίζει όμως στο volvopartshop θα πρέπει να πάρεις αρκετά ανταλλακτικά επειδή εχεις και το κόστος των μεταφορικών. Στο mister auto για μπροστινά τακάκια μπορείς να επιλέξεις ferodo ate ή trw δεν θα έχεις θέμα. Στο s60 πήρα από mr auto ate μπροστινά τακάκια και trw πίσω , μια χαρά ευχαριστημένος είμαι. Τα μπροστά μόνο κάναν ελάχιστο θόρυβο για 1000 χιλίομετρα μέχρι να στρώσουν . Μπορείς επίσης να δεις πάνω στα τακάκια σου τον κωδικό partnumber της volvo που έχει την μορφή πχ 30683274 και να δεις στο mr auto ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΩΝ (ΚΩΔΙΚΟΙ OEM) ώστε να επιλέξεις το σωστό. Επίσης στα τακάκια δες αν γράφει μάρκα, είχα δει σε v40 που έγραφε πχ ferodo η galfer.
Για πίσω τακάκια απο mr auto θα έπερνα trw η brembo.

Ο Γκαμάνης θα σου πάρει 15 ευρώ για αλλαγή τακάκια ανα σετ αν του πας με δικά σου τακάκια. Εχει και ο ίδιος τακάκια , μπορείς να τον ρωτήσεις αν θες πόσο τα πουλάει και τι μάρκες έχεο. Αν πάρεις από εκεί τακάκια η αλλαγή θα σου κοστίσει 10 ευρώ περίπου, σίγουρα λιγότερο επειδή αγοράζεις τα ανταλλακτικά απο αυτόν. Εγώ στον Γκαμάνη έχω πάει 4 φορές και έχω μείνει ευχαριστημένος. Αν πάς κάνε και αλλαγή υγρών φρένων.
S60 2.0T MY11, Summum, Vibrant Copper

UnHaCkAbLe
T2

Δημοσίευσηαπό UnHaCkAbLe » 12 Μάιος 2016, 11:00

mco έγραψε:Πως όμως με 25000 μόνο θέλεις φρένα εγώ με 40000 και είχαν ψωμί για άλλα 5000 :q
Αν αλλάξεις πάντως θέλει προσοχή, ή μαμά θα πάρεις ή κάτι για αναβάθμιση πχ Ebc.
Να προσέξεις αυτά που λένε ότι είναι σαν της μαμάς.
Δεν υπάρχει καμία σχέση με το πχ ate εμπορίου με το ate με την σφραγίδα της volvo.
Την πάτησα γιαυτό μιλάω

Ναι μα για αυτό το λέω, 25000 χλμ και να τελειώσανε, περίεργο μου ακούγεται. Σε οποιαδήποτε περίπτωση, πάω άμεσα για έλεγχο.

vrestas έγραψε:Καταρχήν μπορείς να δεις και μόνο σου αν έχουν ψωμί τα τακάκια. Πάρε έναν μικρό φακό και ρίξε φως μέσα από την ζάντα και δες αν έχει τακούνι το τακάκι. Η ζάντα ίσως σου δυσκολέψει την πρόσβαση όμως, αν βγάλεις την ζάντα μπορείς εύκολα, να δεις. Μπορείς επίσης να πας στον φρενά και να σου πεί-δείξει. Ο Γκαμάνης είναι ξηγημένος, δεν νομίζω να σε κοροϊδέψει.

Εριξα μια ματιά αλλά αν πω ότι κατάλαβα σε τι κατάσταση είναι, ψέματα θα πω. Δεν το "έχω" με το συγκεκριμένο θέμα. Θα πάω στο Γκαμάνη..

vrestas έγραψε:... Μπορείς επίσης να δεις πάνω στα τακάκια σου τον κωδικό partnumber της volvo που έχει την μορφή πχ 30683274 και να δεις στο mr auto ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΩΝ (ΚΩΔΙΚΟΙ OEM) ώστε να επιλέξεις το σωστό. Επίσης στα τακάκια δες αν γράφει μάρκα, είχα δει σε v40 που έγραφε πχ ferodo η galfer.

... Αν πάς κάνε και αλλαγή υγρών φρένων.

Ναι είδα ότι έχει κωδικό επάνω, θα το ψάξω έτσι όπως λες. Σχετικά με τα υγρά ... εάν αλλάξω τελικά, θέλει πάλι αλλαγή υγρών (μόλις τα άλλαξα στο σερβις!)?

Σας ευχαριστώ και τους 2 για τις απαντήσεις!

Άβαταρ μέλους
mco
T5

Δημοσίευσηαπό mco » 12 Μάιος 2016, 13:02

Όχι δεν θα αλλάξεις πάλι υγρά.
Μόνο τακακια.
Μέσα η ένδειξη τι λέει; πόσα χλμ γράφει;

UnHaCkAbLe
T2

Δημοσίευσηαπό UnHaCkAbLe » 13 Μάιος 2016, 11:50

Ποιά ένδειξη Μάρκο?

Άβαταρ μέλους
sprsk
D2

Δημοσίευσηαπό sprsk » 15 Ιουν 2016, 04:38

Καλησπέρα στην παρέα
παρότι είμαι σε διαδικασία αλλαγής ήρθε η ώρα για αλλαγή σε δισκόλπακες και τακάκια.

Αρχικά , έκανα μια αναζήτηση στο δίκτυο αλλά δεν έβγαλα άκρη. Σε όσους κάλεσα στο τηλέφωνο μου ζήτησαν διάσταση ή κωδικό ανταλλακτικού.
Πήρα στην Volvo και δεν μου έλεγαν. .... Ειλικρινά έβαλα τα γέλια. ... Όταν μετά από κάποια τηλέφωνα κατέληξα Σφακανιάκη και συγκεκριμένα στον Προϊστάμενό του service, ο οποίος επίσης δεν μου έλεγε τον κωδικό, και του πρότεινα να μου δώσει προσφορά.
Μετά από μισή ώρα και αφού του έδωσα τα στοιχεία μου με κάλεσε ..... και είχε το θράσος να μου πει ένα ποσό πάνω από 450 αν θυμάμαι καλά , γιατί φρόντισα αμέσως να το ξεχάσω .... χαχαχαχαχαχα, μάλιστα στην ανάλυση που μου έκανε όταν τον ρώτησα πόσο είναι η εργασία μου είπε κάτι γύρο στα 120 euro....
Στην συνέχεια κάλεσα στον Φατούρο, ο οποίος είπε κάτι λίγο πάνω από 280 και μετά από παζάρι το έριξε στα 255.
Έτσι ψάχνοντας , έφτασα στα Volvo parts.
Μπερδεύτηκα λίγο με τους κωδικούς ανταλλακτικού γιατί από ότι κατάλαβα τελικά τον έχουν άλλαξει 3 φορές.

Και βρήκα αυτό
http://www.antallaktikaonline.gr/volvo/s60-saloon/16352/10132/diskoplaka?categories%5B0%5D=82&wheel%5B0%5D=40561&from=0&to=10000&page=2

Όταν άλλαξα λάστιχα πριν 2 μήνες είδα ότι φοράει ATE
Με διάσταση 305 χιλιοστά σε 16 άρα ζάντα.

Τι λέτε να βάλω ATE ή να δοκιμάσω κάτι άλλο ?

Προτείνετε κάποιο συνεργείο για την αντικατάσταση στα ?

Πληροφορίες κωδικών για όποιον ενδιαφέρετε :
Stock Code 31400740 , αντικατέστησε τους παλιότερους 272404, 274170, 31262707 συνήθως στο ψάξιμο που έκανα βρήκα τον 274170

Στην ΑΤΕ οι κωδικοί είναι :
24.0328-0123.1 ATE Δισκόπλακα PowerDisc
24.0128-0123.1 ATE Δισκόπλακα

Δεν ξέρω την διαφορά τους σαν υλικό (απλά το ένα το ονομάζει PowerDisc) , οικονομικά είναι στα 20 euro .

Για τακάκια Βγάζει επίσης 2 το ένα το ονομάζει ceramic εδώ η διαφορά είναι στα 40 euro
13.0470-7145.2 ATE Σετ τακάκια, δισκόφρενα ATE Ceramic
13.0460-7145.2 ATE Σετ τακάκια, δισκόφρενα

ΥΓ. Μήπως να πάω Σφακανιάκη ? ...
Τελευταία επεξεργασία από sprsk σε 15 Ιουν 2016, 12:12, έχει επεξεργασθεί 3 φορές συνολικά.

Σε σύνδεση
Άβαταρ μέλους
Thanosgr
T5
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Thanosgr » 15 Ιουν 2016, 21:12

Ναι, οταν θελεις να αλλαξεις φρενα ειναι λιγο δυσκολα/μπερδεμενα τα πραγματα.

Δεν χρειαζεται να πας Σφακιανακη.

Πηρα δισκους Zimmermann (διατριτους αεριζομενους) με τακακια EBC Green Stuff, σε εργοστασιακες διαστασεις παντα.
Τιμες χαμηλοτερες απο την αντιπροσωπεια αλλα ακριβοτερα απο τα αλλα (Ate, Bosch, Mintex κτλ)
Αυτο που μου εκανε εντυπωση ειναι ο ηχος που κανει η δισκοπλακα οταν την χτυπας (ελαφρα) με κατι!!!
Καμπανα, και ακουγετε το σβησιμο του ηχου για αρκετη ωρα μετα!!!
Σε παλιοτερο ποστ εχω βαλει φωτο απο τα πισω που αλλαξα.
XC60 D5 AWD MANUAL 230hp 53kgm/ροπή MY2010
VOLVO! Oλα τα αλλα ειναι πρασινα δαμασκηνα και ψιλες ελιες

Athamas
T2

Δημοσίευσηαπό Athamas » 22 Ιουν 2016, 00:54

Επιτέλους το V50 D2 απέκτησε τα φρένα που του αρμόζουν.
Διάμετρος δίσκων 320 mm! Ότι θα έπρεπε να φορά το αυτοκίνητο από αρχής κατά την προσωπική μου εκτίμηση.
Αγοράστηκαν μεταχειρισμένες δαγκάνες από τον Ντάβαρη με κόστος 200 ευρώ,
καινούριες δισκόπλακες ΑΤΕ 320 mm (104 ευρώ), αρχικά έχουν τοποθετηθεί τακάκια ΑΤΕ (45ευρώ), μαρκούτσια 44 cm της Bosch (40 ευρώ) και έγινε και αλλαγή υγρών φρένων με ΑΤΕ blue racing (17 ευρώ).
Επίσεις αγοράστηκε ένα ζευγάρι τακάκια TEXTAR με κόστος 9 ευρώ (!!!) από την onparts.gr με σκοπό να τοποθετηθούν σύντομα και να συγκριθούν με τα ΑΤΕ.
Θεωρώ τα TEXTAR, τακάκια με πιο μαλακή πάστα από ότι τα ATE αλλά αυτό θα το δούμε μόλις τοποθετηθούν.
Τα υπόλοιπα υλικά αγοράστηκαν από την antallaktikaonline.gr
Το αποτέλεσμα είναι πολύ ικανοποιητικό.
Σε συνδυασμό με τα καινούργια Conti sport contact 5 το αυτοκίνητο φρενάρει πολύ καλά -ακόμα και με φορτίο- με ελεγχόμενη από το πόδι του οδηγού πέδηση, χωρίς να ενεργοποιείται το ABS ακόμα και στα πολλά ή σε πιο "άτσαλα" πατήματα. Επίσεις τα φρένα έχουν διάρκεια και αντοχή.
Σύντομα θα ακολουθήσει φωτό με το οπτικό αποτέλεσμα.
"Μειονέκτημά" τους ότι τοποθετούνται μόνο με ζάντες 17".

Τα πίσω φρένα παρέμειναν ως έχουν με μόνη διαφορά ότι εκεί ήδη υπάρχουν τακάκια της TEXTAR.
V50 D2 SPORT

Athamas
T2

Δημοσίευσηαπό Athamas » 22 Ιουν 2016, 12:47

sprsk έγραψε:...
Και βρήκα αυτό
http://www.antallaktikaonline.gr/volvo/s60-saloon/16352/10132/diskoplaka?categories%5B0%5D=82&wheel%5B0%5D=40561&from=0&to=10000&page=2

Όταν άλλαξα λάστιχα πριν 2 μήνες είδα ότι φοράει ATE
Με διάσταση 305 χιλιοστά σε 16 άρα ζάντα.

Τι λέτε να βάλω ATE ή να δοκιμάσω κάτι άλλο ?

Προτείνετε κάποιο συνεργείο για την αντικατάσταση στα ?

Πληροφορίες κωδικών για όποιον ενδιαφέρετε :
Stock Code 31400740 , αντικατέστησε τους παλιότερους 272404, 274170, 31262707 συνήθως στο ψάξιμο που έκανα βρήκα τον 274170

Στην ΑΤΕ οι κωδικοί είναι :
24.0328-0123.1 ATE Δισκόπλακα PowerDisc
24.0128-0123.1 ATE Δισκόπλακα

Δεν ξέρω την διαφορά τους σαν υλικό (απλά το ένα το ονομάζει PowerDisc) , οικονομικά είναι στα 20 euro .

Για τακάκια Βγάζει επίσης 2 το ένα το ονομάζει ceramic εδώ η διαφορά είναι στα 40 euro
13.0470-7145.2 ATE Σετ τακάκια, δισκόφρενα ATE Ceramic
13.0460-7145.2 ATE Σετ τακάκια, δισκόφρενα

ΥΓ. Μήπως να πάω Σφακανιάκη ? ...

Φίλε μου τα πράγματα είναι πιο απλά απ' ότι νομίζεις.
Το πρώτο πράγμα που πρέπει να βεβαιώσεις είναι η διάμετρος στους δίσκους σου.
Όπως αναφέρεις, έχεις δει ότι είναι 305 mm. Αν δεν είσαι σίγουρος πάρε ένα μέτρο και μέτρα τους.
Μην μένεις στους κωδικούς της Volvo. 
Οι power disc είναι οι χαραγμένοι δίσκοι της ΑΤΕ και οι άλλοι οι απλοί. Οι χαραγμένοι εξασφαλίζουν καλύτερο φρενάρισμα αλλά λιώνουν τα τακάκια σε χρόνο ρεκόρ.
Τα ceramic είναι τα κεραμικά τακάκια και είναι για πιο "ειδική" χρήση και τα άλλα είναι τα απλά.
Με άλλα λόγια αν δεν ψάχνεις για κάτι πιο "ειδικής" χρήσης και είσαι ευχαριστημένος από την απόδοση των φρένων σου, μένεις στα απλά και πιο οικονομικά.
Η τοποθέτηση είναι τόσο απλή που απλά βρες τον φθηνότερο γνωστό ή άγνωστο επισκευαστή (συνεργείο) και τοποθέτησέ τα.
V50 D2 SPORT

Άβαταρ μέλους
sprsk
D2

Δημοσίευσηαπό sprsk » 27 Ιουν 2016, 03:20

Μιάς και θα παραγγείλω από έξω είναι κανείς που να θέλει κάτι ?

Επίσης μπορείτε να με βοηθήσετε να βρώ φθηνά το φλάς του δεξιού καθρέπτη , ( κάποιος βλάξ μου το έφαγε ... )

Athamas
T2

Δημοσίευσηαπό Athamas » 30 Ιούλ 2016, 22:58

Επανέρχομαι με φωτό για το οπτικό αποτέλεσμα των νέων εμπρός φρένων του V50 D2.
Οι τροχοί των 17 ιντσών "γέμισαν" με δίσκους 320 χιλιοστών και μεγάλες δαγκάνες της ΑΤΕ.
Επί της ουσίας τα φρένα είναι αυτά που θα έπρεπε να έχει το κάθε D2.
Με μια λέξη εκπληκτικά για το συγκεκριμένο αυτοκίνητο!
Μένει μια τετράδα αμορτισέρ της Bilstein και το αυτοκίνητο θα έχει μεταμορφωθεί προς το καλύτερο.

Εικόνα

Εικόνα
V50 D2 SPORT

Άβαταρ μέλους
Αντώνης
D2

Δημοσίευσηαπό Αντώνης » 02 Αύγ 2016, 13:01

Σαν καινούργιος ιδιοκτήτης Volvo, προσπαθώ να ενημερωθώ απο το volvoclub.gr για διάφορα θέματα κυρίως όμως τεχνικά.
Αυτό που μου κάνει εντύπωση όμως , είναι πως μάλλον έχουμε μιά δυσκολία στον εντοπισμό των κωδικών ανταλλακτικών των αυτοκινήτων μας.
Επειδή ως προηγούμενος ιδιοκτήτης BMW ποτέ δεν αντιμετώπισα τέτοιο πρόβλημα αφού υπάρχουν σελίδες που μπορειςνα βρείς όποιο κωδικό ψάχνεις πχ http://www.realoem.com/bmw/enUS/select αναρωτιέμαι αν υπάρχει και για τα Volvo κάτι αντίστοιχο !!!
V40, Τ3, RDesing, AllCarTuning

Άβαταρ μέλους
JimV60
D5

Δημοσίευσηαπό JimV60 » 02 Αύγ 2016, 15:53

Αντώνης έγραψε:Σαν καινούργιος ιδιοκτήτης Volvo, προσπαθώ να ενημερωθώ απο το volvoclub.gr για διάφορα θέματα κυρίως όμως τεχνικά.
Αυτό που μου κάνει εντύπωση όμως , είναι πως μάλλον έχουμε μιά δυσκολία στον εντοπισμό των κωδικών ανταλλακτικών των αυτοκινήτων μας.
Επειδή ως προηγούμενος ιδιοκτήτης BMW ποτέ δεν αντιμετώπισα τέτοιο πρόβλημα αφού υπάρχουν σελίδες που μπορειςνα βρείς όποιο κωδικό ψάχνεις πχ http://www.realoem.com/bmw/enUS/select αναρωτιέμαι αν υπάρχει και για τα Volvo κάτι αντίστοιχο !!!

Έχεις π.μ.
Συνέχισε και θα μείνεις...

Άβαταρ μέλους
sprsk
D2

Δημοσίευσηαπό sprsk » 11 Αύγ 2016, 16:31

Στείλτε το και σε μένα το πμ

giannisk
T2

Δημοσίευσηαπό giannisk » 12 Αύγ 2016, 14:48

Παράκληση αν γίνεται να έχω και εγώ αυτό το pm με τους κωδικούς των ανταλλακτικών. Ευχαριστώ.
S40 1,6 momentum 2008

dimtz
T2

Δημοσίευσηαπό dimtz » 12 Αύγ 2016, 22:33

Athamas έγραψε:Επανέρχομαι με φωτό για το οπτικό αποτέλεσμα των νέων εμπρός φρένων του V50 D2.
Οι τροχοί των 17 ιντσών "γέμισαν" με δίσκους 320 χιλιοστών και μεγάλες δαγκάνες της ΑΤΕ.
Επί της ουσίας τα φρένα είναι αυτά που θα έπρεπε να έχει το κάθε D2.
Με μια λέξη εκπληκτικά για το συγκεκριμένο αυτοκίνητο!
Μένει μια τετράδα αμορτισέρ της Bilstein και το αυτοκίνητο θα έχει μεταμορφωθεί προς το καλύτερο.

Βλεπω φιλε πως λεφτα υπαρχουν :whistling , αυτο που μετραει ομως ειναι το αποτελεσμα , πολυ καλο θα ελεγα :applause
Volvo s40 ,1600cc diesel drive

greggp
T2

Δημοσίευσηαπό greggp » 20 Σεπ 2016, 23:24

Καλησπέρα παιδιά!

Διαβάζω το volvo club εδώ και σχεδόν ένα χρόνο τώρα, όπου είμαι κάτοχος ενός s40 1.6 του 2009.
Πρόσφατα έγινα και μέλος και αυτό είναι το πρώτο μου post στο forum.
Πραγματικά το site είναι πολύ μεγάλη βοήθεια!

Θα ήθελα τα "φώτα" σας για αλλαγή μπρός-πίσω δισκόπλακες και τακάκια. Το αμάξι βάσει πλαισίου "φοράει" 15άρηδες δίσκους στον μπροστινό άξονα, διαμέτρου 278mm και στον πίσω 280mm.
Έχω δει σε ελληνόφωνο site από το εξωτερικό με διάφορα ανταλλακτικά, διάφορες επιλογές (θα ήθελα κάτι οικονομικό μεν, αλλά να μην σκοτωθώ κιόλας σε περίπτωση ανάγκης).
Η οδήγησή μου είναι ελαφρώς επιθετική/νευρική, κατά βάση στην πόλη, και ενίοτε κανά ταξιδάκι με ταχύτητες που πολύ σπάνια θα ξεπεράσουν τα 140χλμ/ώρα.
Τέλος πάντων, για να μην σας κουράζω με ίσως άχρηστες λεπτομέριες, έχω βρεί σετ δισκόπλακες και τακάκια από τις εταιρίες ΝΚ και STARK.

Τις γνωρίζεται καθόλου? Μήπως έχει κανείς τοποθετήσει προϊόντα τους? Όχι αναγκαστικά στο ίδιο αμάξι... Απλά εάν έχετε κάποια άποψη γενικώς θα με βοηθούσατε πολύ.
Πέρα από τις παραπάνω εταιρίες, έχετε να προτείνετε κάτι άλλο? Γενικά, θα προτιμούσα όλο το σετ να είναι από την ίδια εταιρία.

Τέλος μία γενικότερη απορία... Ξέρετε τί είναι αυτό που λένε σύστημα φρένων ΑΤΕ και TEVES και ποιά η διαφορά? Παίζει ρόλο τί θα βάλω? Έχει να κάνει με το τι υποστηρίζει το αμάξι?

Σας ευχαριστώ πολύ!!!

Γρηγόρης

Athamas
T2

Δημοσίευσηαπό Athamas » 12 Οκτ 2016, 11:42

Λίγο πιο πάνω υπάρχει σχετικό θέμα (topic) με την ονομασία "ΦΡΕΝΑ"
http://www.volvoclub.gr/forum/viewtopic ... 67404137a7
Αν δεν λυθούν εκεί οι απορίες σας από προηγούμενες δημοσιεύσεις εδώ είμαστε να βοηθήσουμε,
αλλά παρακαλώ άλλη μια φορά να μην δημιουργούμε πανσπερμία για ένα θέμα όταν αυτό προϋπάρχει.
Έτσι επιτυγχάνουμε την καλύτερη ενημέρωση όλων των φίλων που θέλουν να προστρέξουν σε αυτή.
V50 D2 SPORT

Άβαταρ μέλους
VolvoZeus
T5

Δημοσίευσηαπό VolvoZeus » 13 Οκτ 2016, 13:44

Athamas έγραψε:Επί της ουσίας τα φρένα είναι αυτά που θα έπρεπε να έχει το κάθε D2.

Καλοπατητα, αλλα αν το καθε D2 (110 hp) επρεπε να εχει 320mm το Τ5 τι επρεπε να εχει?
STARK OCH TRYGG
(μτφ Δυνατο και ασφαλες)

Athamas
T2

Δημοσίευσηαπό Athamas » 13 Οκτ 2016, 17:47

VolvoZeus έγραψε:
Athamas έγραψε:Επί της ουσίας τα φρένα είναι αυτά που θα έπρεπε να έχει το κάθε D2.

Καλοπατητα, αλλα αν το καθε D2 (110 hp) επρεπε να εχει 320mm το Τ5 τι επρεπε να εχει?

Συν ονόματε καλό το ερώτημα αλλά δύσκολη η απάντηση.
Θα σου πω μόνο ότι μια BMW Ε46 Μ3 έχει 325 mm δισκόπλακες εμπρός.
Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν έχει καλά φρένα παρά την τριπλάσια ιπποδύναμη από το ταπεινό D2!
Εκφράζω την προσωπική μου εκτίμηση για την επιλογή των φρένων που δεν έχει να κάνει μόνο με την ιπποδύναμη του αυτοκινήτου,
αλλά με το απόβαρό του, τα φορτία, τον τρόπο που θέλει ή μπορεί να κινείται ο οδηγός του
και τελικά με το ποιές είναι οι απαιτήσεις του από το σύστημα πέδησης που θέλει να έχει στο αυτοκίνητό του.
Κάθε εταιρεία τοποθετεί το σύστημα πέδησης, για το πως θα οδηγηθεί το αυτοκίνητο από το μέσο οδηγό, αλλά και σε σχέση με το τι προσφέρει ο ανταγωνισμός.
Όπως είχα πει σε φίλο στο φόρουμ όταν με ρώτησε αν αξίζει τον κόπο ή το κόστος να αναβαθμίσει τα φρένα του αυτοκινήτου του, του απάντησα,
ότι εφόσον αυτός είναι ευχαριστημένος από τα φρένα του δικού του D2, δεν υπάρχει λόγος αναβάθμησης και μένει στα υπάρχοντα.
Ως εκ τούτου πιστεύω πως και το Τ-5 έχει καλά φρένα και ίσως για το μέσο οδηγό της κατηγορίας να μην χρειάζεται κάτι καλύτερο.
Ο πιο απαιτητικός οδηγός ενός T-5, εκτιμώ ότι ίσως χρειαστεί κάτι καλύτερο, δηλαδή αν δεν υπάρχει μεγαλύτερη διάσταση σε επιφάνεια πέδησης από την εταιρεία,
προστρέχει σε βελτιωτές και τοποθετεί λόγου χάρη (κάποια ή όλα από αυτά) κεραμικές δισκόπλακες ή απλώς χαραγμένες δισκόπλακες, κεραμικά τακάκια,
υψηλής πίεσης μαρκούτσια, καλύτερα υγρά φρένων, τετραπίστονες δαγκάνες ή ότι άλλο μπορεί να φανταστεί και αντέχει η τσέπη του!
Προσωπική εκτίμηση λοιπόν το "Επί της ουσίας τα φρένα είναι αυτά που θα έπρεπε να έχει το κάθε D2 ή Τ-5"! :dizzy

Υ.Γ Και για να λέμε και του στραβού το δίκαιο δεν έχω δει και πολλούς με Τ-5 να πηγαίναουν πιο γρήγορα από ένα D2 το αντίθετο μάλιστα...!
Μάλλον θα φταίνε τα 14 λίτρα στα 100 αν το ζορίσεις λιγάκι. ΟΚ. αστειεύομαι! :lol:
V50 D2 SPORT

Άβαταρ μέλους
VolvoZeus
T5

Δημοσίευσηαπό VolvoZeus » 14 Οκτ 2016, 12:04

Απαιτητικος οδηγος/οδηγηση? Προσωπικα, μη εχοντας καμια σχεση με αυτους που πετυχαινεις στο δρομο*, σε αναβασεις, καταβασεις, 200-0 κτλ, δεν εχω μεινει ποτε απο φρενα, οπως πχ απο συμπλεκτη :whistling ... Oτι δεν επαρκουν για πιστα, πιθανον ισχυει, αλλα δεν τρεχω σε πιστες και ελαχιστα αυτοκινητα εχουν απο την μανα τους καλα φρενα για πιστα.
Επισης, ουτε η μεγαλη δαγκανα ειναι στανταρτ στα Τ5..μονο σε οποιο ερχοταν με 17αρα!
Η επιλογη της εκαστοτε εταιρειας εχει να κανει σαφως με το βαρος σε συναρτηση με την ιπποδυναμη και την αναμενομενη χρηση, αλλα και τα διαθεσιμα parts! Ε, κανενα D2 δεν νομιζω να σχεδιαζεται για παρατεταμενα, επαναλαμβανομενα φρεναρισματα απο τα 250....εδω Golf GTi, Octavia RS εχουν 300mm εμπρος δισκους. Επιβεβαιωνεται δηλαδη οτι η αποδοση ενως συστηματος πεδησης δεν εξαρταται μονο απο την διαμετρο των δισκων, ουτε απο τη δαγκανα! Πιεση κυκλωματος, μεγεθος εμβολου, επιφανεια τριβης, συντελεστης τριβης, αναρτηση, λαστιχα και ποσα ακομα ξεχναω!

Τωρα παντως μπαινεις σε αλλα λημερια...προσεχε παρα πολυ, γιατι στραβωνουν πανευκολα! Οσο το κυνηγουσα δεν παθαιναν τιποτα, φρεναροντας πριν τα διοδια απο μεγαλη ταχυτητα παρατεταμενα με εντελως κρυα φρενα, και επιταχυνοντας μετα παλι ψυχοντας τα, εχω αλλαξει 2 φορες δισκους απο στραβωμα! Την τριτη για καλυτερη διαχειρηση θερμοτητας εκανα καστομια με κεντρα αλουμινιου σε δισκο brembo και τακακια της Volvo...
Εικόνα

Μεχρι στιγμης ολα καλα..Επισης δεν ξερω τι τακακια εβαλες, αλλα αυτα της Volvo για τους 320mm, ειναι εξαιρετικης ποιοτητας αγωνιστικου τυπου Ferodo..

*Εικόνα
STARK OCH TRYGG
(μτφ Δυνατο και ασφαλες)

Athamas
T2

Δημοσίευσηαπό Athamas » 14 Οκτ 2016, 16:34

VolvoZeus έγραψε:Απαιτητικος οδηγος/οδηγηση...

VolvoZeus συμφωνώ μαζί σου.
Πάνω απ' όλα μετρά η ασφάλεια στην οδήγηση.

Όπως έγραψα πιο πάνω, με την αλλαγή τοποθέτησα τακάκια ΑΤΕ και πήρα και ένα σετ ΤΕΧΤΑR,
τα οποία θέλω να τοποθετήσω σύντομα, για να δω τη διαφορά με τα ΑΤΕ. Θεωρώ τα ΤΕΧΤΑΡ πιο μαλακά.
V50 D2 SPORT

Άβαταρ μέλους
myLivstyl
T2

Δημοσίευσηαπό myLivstyl » 17 Οκτ 2016, 17:37

Καλησπέρα σε όλους!
Άλλαξα πρόσφατα τακάκια μπρος-πίσω στον Φατούρο (στα 30κ χλμ είναι πολλά τα κιλά για μες την πόλη :roll: ) και δυστυχώς, θεωρώντας ότι θα έχουν και/τα "μαμίσια" από τα οποία ήμουν πάρα πολύ ευχαριστημένος, δεν το έψαξα καθόλου. Αυτά που είχαν όμως μου φαίνονται πάρα πολύ μαλακά, με σπογγόδη αίσθηση και καμία σχέση με το "δάγκωμα" και την σιγουριά που είχαν τα μαμίσια. Επειδή τη βλακεία την έκανα ολοκληρωμένα και δεν κράτησα τους κωδικούς από τα εργοστασιακά, ξέρει μήπως κάποιος που μπορώ να βρώ τους κωδικούς αυτούς?
V40 D2 Livstyl

Άβαταρ μέλους
JimV60
D5

Δημοσίευσηαπό JimV60 » 17 Οκτ 2016, 18:16

myLivstyl έγραψε:Καλησπέρα σε όλους!
Άλλαξα πρόσφατα τακάκια μπρος-πίσω στον Φατούρο (στα 30κ χλμ είναι πολλά τα κιλά για μες την πόλη :roll: ) και δυστυχώς, θεωρώντας ότι θα έχουν και/τα "μαμίσια" από τα οποία ήμουν πάρα πολύ ευχαριστημένος, δεν το έψαξα καθόλου. Αυτά που είχαν όμως μου φαίνονται πάρα πολύ μαλακά, με σπογγόδη αίσθηση και καμία σχέση με το "δάγκωμα" και την σιγουριά που είχαν τα μαμίσια. Επειδή τη βλακεία την έκανα ολοκληρωμένα και δεν κράτησα τους κωδικούς από τα εργοστασιακά, ξέρει μήπως κάποιος που μπορώ να βρώ τους κωδικούς αυτούς?

Ο Volvozeus μπορεί να σου βρει τους κωδικούς. Αν διαβάσει το ποστ θα σε βοηθήσει μην αγχώνεσαι.

Άβαταρ μέλους
myLivstyl
T2

Δημοσίευσηαπό myLivstyl » 17 Οκτ 2016, 18:29

Ξέρω πλέον καλά ότι από αυτό το forum, δύσκολά μένεις χωρίς απάντηση. Γι αυτό άλλωστε και η επιτυχία του. :applause Ευχαριστώ παιδιά εκ των προτέρων!
V40 D2 Livstyl

Άβαταρ μέλους
Αντώνης
D2

Δημοσίευσηαπό Αντώνης » 17 Οκτ 2016, 18:46

Άλλαξα πρόσφατα τακάκια μπρος-πίσω στον Φατούρο (στα 30κ χλμ είναι πολλά τα κιλά για μες την πόλη :roll: ) και δυστυχώς, θεωρώντας ότι θα έχουν και/τα "μαμίσια" από τα οποία ήμουν πάρα πολύ ευχαριστημένος, δεν το έψαξα καθόλου.
.............................

Μήπως ξέρεις τι μάρκα σου έβαλαν ;;

Άβαταρ μέλους
myLivstyl
T2

Δημοσίευσηαπό myLivstyl » 17 Οκτ 2016, 18:51

Αντώνης έγραψε:
Άλλαξα πρόσφατα τακάκια μπρος-πίσω στον Φατούρο (στα 30κ χλμ είναι πολλά τα κιλά για μες την πόλη :roll: ) και δυστυχώς, θεωρώντας ότι θα έχουν και/τα "μαμίσια" από τα οποία ήμουν πάρα πολύ ευχαριστημένος, δεν το έψαξα καθόλου.
.............................

Μήπως ξέρεις τι μάρκα σου έβαλαν ;;

Επειδή το πήγα "σκαστός" από τη δουλειά και ήμουν συνεχώς με το κινητό στο αυτί, δε ρώτησα καν. Με ένα τηλ. όμως θα σου πουν σίγουρα.
V40 D2 Livstyl

Άβαταρ μέλους
JimV60
D5

Δημοσίευσηαπό JimV60 » 17 Οκτ 2016, 18:58

Κι εγώ όταν άλλαξα τα πίσω στο V60, μου έβαλαν aftermarket τα οποία φαίνεται η μάρκα τους από τη ζάντα. Θα κοιτάξω γιατί δεν τα θυμάμαι και θα ποστάρω αργότερα.
Ωστόσο σαν απόδοση μου φαίνονται καλά. Anyway, θα δούμε.

Άβαταρ μέλους
VolvoZeus
T5

Δημοσίευσηαπό VolvoZeus » 18 Οκτ 2016, 22:15

Τα υγρά τα άλλαξες? Επίσης ποσά χιλιόμετρα εχεις κανει με τα νέα τακάκια και στα ποσά χιλιόμετρα εγινε η αλλαγή?
STARK OCH TRYGG
(μτφ Δυνατο και ασφαλες)

Άβαταρ μέλους
myLivstyl
T2

Δημοσίευσηαπό myLivstyl » 19 Οκτ 2016, 09:14

VolvoZeus έγραψε:

Τα υγρά τα άλλαξες? Επίσης ποσά χιλιόμετρα εχεις κανει με τα νέα τακάκια και στα ποσά χιλιόμετρα εγινε η αλλαγή?

Τα είχα αλλάξει στην αντιπροσωπία λίγες μέρες πριν που ήταν το ετήσιο σέρβις. Έχω κάνει ~500-600χλμ και η αλλαγή έγινε στα 30.000χλμ.
V40 D2 Livstyl

Άβαταρ μέλους
JimV60
D5

Δημοσίευσηαπό JimV60 » 19 Οκτ 2016, 12:43

Update.
Τα τακάκια που μου τοποθέτησαν στον Φατούρο είναι μάρκας Textar. Προσωπικά τα βρίσκω πάρα πολύ καλά!

Άβαταρ μέλους
Αντώνης
D2

Δημοσίευσηαπό Αντώνης » 19 Οκτ 2016, 17:32

JimV60 έγραψε:Update.
Τα τακάκια που μου τοποθέτησαν στον Φατούρο είναι μάρκας Textar. Προσωπικά τα βρίσκω πάρα πολύ καλά!

Ειναι καλή μάρκα ! Πολλές αυτοκινητοβιομηχανίες τα χρησιμοποιούν σαν πρώτη τοποθέτηση !
https://www.youtube.com/watch?v=zJvILK3g3_s

Άβαταρ μέλους
nasosgeo
T2

Δημοσίευσηαπό nasosgeo » 19 Οκτ 2016, 21:29

Με τη σειρά μου, όπου να ΄ναι θα περάσω να αλλάξω τα πίσω τακάκια σε c30 '08 1.8. Στην αναμονή λοιπόν! :whistling

Άβαταρ μέλους
myLivstyl
T2

Δημοσίευσηαπό myLivstyl » 21 Οκτ 2016, 08:53

Σε μένα έβαλαν JURID 573209J & 573186J με κόστος 124€.
Ξέρει κάποιος που μπορώ να βρω τους original κωδικούς?
V40 D2 Livstyl

Άβαταρ μέλους
VolvoZeus
T5

Δημοσίευσηαπό VolvoZeus » 21 Οκτ 2016, 12:25

Για 278/300mm δισκους: 31341301
Για 320mm : 30742029
Και πισω: 31341324

Υπαρχει κι ενα comfort τακακι αλλα δεν πρεπει να ειναι για την δικη μας αγορα.
STARK OCH TRYGG
(μτφ Δυνατο και ασφαλες)

Άβαταρ μέλους
myLivstyl
T2

Δημοσίευσηαπό myLivstyl » 21 Οκτ 2016, 15:17

VolvoZeus έγραψε:
Για 278/300mm δισκους: 31341301
Για 320mm : 30742029
Και πισω: 31341324

Υπαρχει κι ενα comfort τακακι αλλα δεν πρεπει να ειναι για την δικη μας αγορα.

Σ'ευχαριστώ πολύ φίλε VolvoZeus!
:respect
V40 D2 Livstyl

GeorgeGi
T2

Δημοσίευσηαπό GeorgeGi » 11 Νοέμ 2016, 10:10

JimV60 έγραψε:
Αντώνης έγραψε:Σαν καινούργιος ιδιοκτήτης Volvo, προσπαθώ να ενημερωθώ απο το volvoclub.gr για διάφορα θέματα κυρίως όμως τεχνικά.

Έχεις π.μ.

Σε παρακαλώ μήπως θα μπορούσα να έχω και εγώ αυτό το π.μ.?

Ψάχνω να αλλάξω δίσκους-τακάκια μπρος-πίσω σε ένα S60 MY 2007 με 17".
Στο misterauto βρίσκω δίσκους Brembo και Ferodo. Λίγο πιο πολύ μπέρδεμα είναι τα τακάκια τα οποία εμφανίζονται σε διάφορες διαστάσεις. Έχει κανείς άποψη?
Volvo S60 MY 2007

kostakis08
T2

Δημοσίευσηαπό kostakis08 » 27 Φεβ 2017, 14:41

Παιδιά καλησπέρα!! Είμαι καινούριος στο site και θα ήθελα αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει!!!
Έχει ο πατέρας μου ένα volvo S40 1.6D2 1/2012 με 17ρες ζάντες. Θέλω να παραγγείλω από το internet τακάκια να του αλλάξω και
από ότι κατάλαβα υπάρχουν δύο τύποι τακάκια για εμπρός. Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι δε χρειάζεται αυτά που είναι για τους 320mm δίσκους
αλλά για να μην κάνω καμιά πατάτα και τρέχω να τα αλλάζω θα σας παρακαλούσα όποιος ξέρει να με διαφωτίσει!! Προκαταβολικά σας λέω ότι δεν μπορώ να τους μετρήσω γιατί μας χωρίζουν 500+ χιλιόμετρα με τον πατέρα μου!!! Σας παραθέτω και μία φώτο παρακάτω!!
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
vrestas
T5

Δημοσίευσηαπό vrestas » 27 Φεβ 2017, 15:57

320 φοράει το 2.5 T5
S60 2.0T MY11, Summum, Vibrant Copper

giannisk
T2

Δημοσίευσηαπό giannisk » 19 Μαρ 2017, 14:32

Καλησπέρα. Μιας και ήδη υπάρχει θέμα για τα φρένα, να μην ανοίξω άλλο. Έχει λίγες μέρες που στα απότομα φρεναρίσματα ανάβει η ένδειξη "low brake fluid". Ξέρω ότι αυτό μπορεί να συμβεί όταν τα τακάκια είναι στα τελευταία τους τα οποία όμως άλλαξα πριν από 15.000 χλμ περίπου. Τα υγρά τα αλλάζω ανα δύο χρόνια όπως προβλέπεται. Τι άλλο μπορεί να συμβαίνει? Θεωρώ πως αν υπήρχε κάποια διαρροή θα άναβε μόνιμα η ένδειξη. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
S40 1,6 momentum 2008

Σε σύνδεση
Άβαταρ μέλους
Thanosgr
T5
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Thanosgr » 19 Μαρ 2017, 19:41

Αν εχει διαροη δεν θα αναβε συνεχεια, θα αναβει συνεχως μονο οταν η σταθμη πεσει στο ΜΙΝ περιπου.
Στο ενδιαμεσο (χανοντας/δακριζοντας) λιγο λιγο θα κανει αυτο που κανει τωρα.
Ειναι απλο, ανοιγεις καπο, ελεγχεις σταθμη, αν ειναι πραγματι χαμηλα, πας συνεργειο για ελεγχο τακακια και διαρροων.
Αν ειναι ολα καλα (εχει ακομα τακακι) απλα περνεις ενα μπουκαλακι DOT4+ και συμπληρωνεις λιγο!
Μην το αμελησεις!
XC60 D5 AWD MANUAL 230hp 53kgm/ροπή MY2010
VOLVO! Oλα τα αλλα ειναι πρασινα δαμασκηνα και ψιλες ελιες

giannisk
T2

Δημοσίευσηαπό giannisk » 19 Μαρ 2017, 22:25

Τα υγρά είναι περίπου στην μέση. Τα τακάκια είναι σαν καινούργια. Μέσα στην εβδομάδα θα το πάω στο συνεργείο να δω τι συμβαίνει. Ίσως να θέλει λίγο συμπλήρωμα. Η συμπεριφορά των φρένων πάντως δεν άλλαξε από τότε που άρχισε να ανάβει η ένδειξη.

Edit: Συμπλήρωμα το μπουκαλάκι των υγρών μέχρι τέρμα πάνω (στην ενδειξη max) και βλεπουμε.
S40 1,6 momentum 2008

Άβαταρ μέλους
dimpro
T2

Δημοσίευσηαπό dimpro » 01 Ιουν 2017, 09:42

Καλημερα σε ολους τους συμφορουμιτες.
Ηρθε και σε μενα η ωρα να αλαξω δισκους πισω και τακακια σε κανα-δυο μηνες.
Ψαχνωντας απο μαγαζια ιντερνετικα στην Ελλαδα και συγκεκριμενα για bosch -δεν ξερω αν εχετε να προτεινετε κατι αλλο- υπαρχουν πανω απο ενας κωδικος για το μοντελο μου και για δισκοπλακες και για τακακια. Ποια θα πρεπει να διαλεξω...
Volvo XC60 T5 Momentum MY2012

Άβαταρ μέλους
JimV60
D5

Δημοσίευσηαπό JimV60 » 01 Ιουν 2017, 10:12

dimpro έγραψε:Καλημερα σε ολους τους συμφορουμιτες.
Ηρθε και σε μενα η ωρα να αλαξω δισκους πισω και τακακια σε κανα-δυο μηνες.
Ψαχνωντας απο μαγαζια ιντερνετικα στην Ελλαδα και συγκεκριμενα για bosch -δεν ξερω αν εχετε να προτεινετε κατι αλλο- υπαρχουν πανω απο ενας κωδικος για το μοντελο μου και για δισκοπλακες και για τακακια. Ποια θα πρεπει να διαλεξω...

Οι κωδικοί διαφέρουν ανάλογα με τη διάσταση της ζάντας που φοράει το αυτοκίνητο. Άλλους δίσκους φοράει πχ αμάξι με 16άρα ζάντα και άλλους με 18άρα. Ο πιο ασφαλής τρόπος παραγγελίας ανταλλακτικών είναι με το VIN (αριθμό πλαισίου) του αυτοκινήτου σου αλλά σε αντιπροσωπεία. Σε άλλα μαγαζιά πρέπει να βρεις τον OEM κωδικό της VOLVO και να τον συγκρίνεις με αυτόν του ανταλλακτικού (τα περισσότερα ιντερνετικά μαγαζιά αναφέρουν και κωδικό ΟΕΜ για κάθε ανταλλακτικό).
Σχετικά τώρα με τους δίσκους όλοι λένε να βάζουμε γνήσιους της Volvo καθώς οι δίσκοι του εμπορίου με τα τακάκια μπορεί να μην έχουν "καλή" εφαρμογή και να σφυρίζουν όταν πατάς φρένο ή να κάνουν θόρυβο.
Προσωπικά εάν πήγαινα σε aftermarket θα επέλεγα δίσκους και τακάκια είτε της galfer είτε της ferodo. Αυτά από εμένα και καλοφόρετα. Όταν με το καλό αλλάξεις πες μας εντυπώσεις.

Άβαταρ μέλους
dimpro
T2

Δημοσίευσηαπό dimpro » 01 Ιουν 2017, 11:53

Σε ευχαριστω για την απαντηση-βοηθεια. Βρηκα τους κωδικους ΟΕΜ. Σε μερικες περιπτωσεις καποιοι αντικαθιστουν παλαιοτερους και γινεται ενα μπερδεματακι, αλλα μαλλον εχω τους σωστους. Η σκεψη μου ηταν να πηγαινα σε καποια μαρκα ferodo, bosch, trw ή οποιαδηποτε αλλη παντα σετ δισκοι με τακακια απο την ιδια μαρκα για να συνεργαζονται σωστα. Θεωρεις οτι αν δεν ειπλεξω γνησιους θα εχω θεμα? Η προσφορα που μου εκαναν ηταν 180 ευρω για 2 δισκους και σετ τακακια. Δεν ρωτησα εκεινη την ωρα τι μαρκα θα ειναι...
Volvo XC60 T5 Momentum MY2012

Επιστροφή σε “Τεχνικά θέματα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 26 επισκέπτες