V40

V40, XC40, S60, V60, XC60, S90, V90, XC90
taxidiaris
T2

Re: V40

Δημοσίευσηαπό taxidiaris » 02 Μάιος 2018, 20:26

Καλησπέρα σε όλους,
μόλις χθες γράφτηκα στην παρέα σας και ελπίζω να λέμε μόνο όμορφα πράγματα για τα αυτοκίνητά μας.
Είμαι κάτοχος προσύμφωνου πώλησης αυτοκινήτου V40 CC 1.5 T3 Auto (χρώματος mussel blue) από τις 18/4 και ελπίζω να έρθει γρήγορα το τέλος Ιουνίου και το τηλέφωνο από την Καβάλα (παρότι Θεσσαλονικιός) να πάω για παραλαβή.
Πολλές ερωτήσεις ήδη μου λύθηκαν από όλο το post που θα συνεχίσω να διαβάζω.

Καλές διαδρομές,
Νίκος Θεσσαλονίκη

JimmyS40
T2

Δημοσίευσηαπό JimmyS40 » 03 Μάιος 2018, 07:34

Καλημέρα taxidiaris,με το καλό να παραλάβεις το αυτοκίνητο σου.Καλά και απροβλημάτιστα χιλιόμετρα.Λύσε μου όμως μια απορία,αφού είσαι από Θεσσαλονίκη,γιατί το πήρες από Καβάλα,σου έκαναν καλύτερη προσφορά;Ρωτάω για να ξέρουμε και οι υπόλοιποι σε περίπτωση αγοράς πού να απευθυνθούμε.Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

taxidiaris
T2

Δημοσίευσηαπό taxidiaris » 03 Μάιος 2018, 12:01

Jimmy δεν είναι μόνο η καλύτερη προσφορά ή τα περισσότερα πράγματα που μπορεί να σου βάλει μία αντιπροσωπεία από κάποια άλλη. Για μένα παίζει ρόλο η αντιμετώπιση μου ως πελάτη, καταναλωτή στα χρόνια μας, που θέλει να σου δώσει 22.000ευρώ μετρητοίς. Στη Θεσσαλονίκη ήταν τα πράγματα λιγάκι ''είμαι πωλητής της Volvo και ασχολούμε με μεγαλύτερα ποσά''. Τουλάχιστον αυτό εγώ εισέπραξα. Στην Mac Motors τελείως διαφορετική αντιμετώπιση. Ακόμη και στην περίπτωση που δεν πουλήσω μόνος μου το παλιό μου αμάξι, μου έδωσαν τιμή. Στην Θεσσαλονίκη ούτε λόγος. Χαρακτηριστικό παράδειγμα Θεσσαλονίκης όταν ρώτησα για κάποια προσφορά η απάντηση (με ύφος) ήταν εντάξει θα σου κόψω 50ευρώ... Του είπα να προσθέσει τα 50 στην τιμή που μου έδωσε!
Σε ευχαριστώ για τις ευχές σου, καλά χιλιόμετρα κ σε εσένα φίλε μου

kopapa
T2

Δημοσίευσηαπό kopapa » 09 Μάιος 2018, 19:39

Με το καλό να το παραλάβεις! 22.000 και με μεταλλικό χρώμα? Πολύ καλή η προσφορά.
Γενικά έχεις βάλει έξτρα?

taxidiaris
T2

Δημοσίευσηαπό taxidiaris » 11 Μάιος 2018, 00:54

kopapa έγραψε:Με το καλό να το παραλάβεις! 22.000 και με μεταλλικό χρώμα? Πολύ καλή η προσφορά.
Γενικά έχεις βάλει έξτρα?

Ευχαριστώ πολύ φίλε!!! 21.700 για την ακρίβεια. Ναι με μεταλλικό χρώμα και τον βασικό εξοπλισμό του CC χωρίς παραπάνω έξτρα. Αν και τώρα που διάβασα περισσότερες απόψεις στο φόρουμ, τα φώτα xenon θα τα πρόσθετα. Επίσης να πω ότι μου έδωσαν και αρκετές επιλογές σε κάποιες εκδόσεις όπως την business με 21.900 όμως το χρώμα (που δεν ήθελα) έπαιξε καταλυτικό ρόλο για να μην το πάρω. Επίσης μου πρότειναν ένα V40 momentum σε υπέροχη τιμή, έλα όμως που ήθελα CC.
Μπορεί τελικά κάποιος να ''κέρδιζε'' περισσότερα από μένα στα παζάρια. Ένιωσα όμως από εκεί που τελικά το παρήγγειλα ότι μου έδωσαν επιλογές, ότι μου συμπεριφέρθηκαν αληθινά, ότι δεν με είδαν μονάχα σαν χρήμα και αφ' υψηλού, θα πάρουν και το δικό μου σε περίπτωση που δεν το πουλήσω μόνος μου οπότε θα πέσει κ άλλο το κόστος αγοράς.
Δεν περνάνε οι μέρες ή έμενα μου φαίνεται????

kopapa
T2

Δημοσίευσηαπό kopapa » 11 Μάιος 2018, 10:56

Σε προσφορά που πήρα πριν από λίγο καιρό, έβαλα έξτρα προκαλωδίωση για κάμερα πίσω, πακέτο business και Sensus connect high Performance και έφτασα στα 22.550€ (16980€ χωρίς ΦΠΑ και ΤΤ). Επίσης ρώτησα και για επέκταση εγγύησης δηλαδή από 2 να γίνει 5 χρόνια και αν θυμάμαι καλά μου είπαν για +300€.
Τώρα που έπεισα και τη γυναίκα ότι αυτό είναι το καλύτερο value for money το μόνο που μου μένει είναι να κάνω την παραγγελία. Ελπίζω να τα καταφέρω μέχρι τέλος του μήνα..

frantic
T2

Δημοσίευσηαπό frantic » 11 Μάιος 2018, 11:54

Με το καλό! Ο ενθουσιασμος είναι δικαιολογημένος και πίστεψε με θα συνεχιστεί για πολύ καιρό καθημερινά!

haralabosg
T2

Δημοσίευσηαπό haralabosg » 11 Μάιος 2018, 16:26

kopapa έγραψε:Σε προσφορά που πήρα πριν από λίγο καιρό, έβαλα έξτρα προκαλωδίωση για κάμερα πίσω, πακέτο business και Sensus connect high Performance και έφτασα στα 22.550€ (16980€ χωρίς ΦΠΑ και ΤΤ). Επίσης ρώτησα και για επέκταση εγγύησης δηλαδή από 2 να γίνει 5 χρόνια και αν θυμάμαι καλά μου είπαν για +300€.
Τώρα που έπεισα και τη γυναίκα ότι αυτό είναι το καλύτερο value for money το μόνο που μου μένει είναι να κάνω την παραγγελία. Ελπίζω να τα καταφέρω μέχρι τέλος του μήνα..

Ζητα και τον κωδικο 683 (DAB prep) . Αφορα την καλωδιωση για το DAB+(ψηφιακο ραδιοφωνο) . Νομιζω ειναι 50€ μονο .Εαν δεν την εχεις δεν μπορεις να βαλεις το DAB+ δεκτη. Εγω την εκανα την μ..... και δεν το παραγγειλα :oops:
V40CC Plus Edition T3 ΜΥ18

kopapa
T2

Δημοσίευσηαπό kopapa » 11 Μάιος 2018, 19:18

haralabosg έγραψε:
kopapa έγραψε:Σε προσφορά που πήρα πριν από λίγο καιρό, έβαλα έξτρα προκαλωδίωση για κάμερα πίσω, πακέτο business και Sensus connect high Performance και έφτασα στα 22.550€ (16980€ χωρίς ΦΠΑ και ΤΤ). Επίσης ρώτησα και για επέκταση εγγύησης δηλαδή από 2 να γίνει 5 χρόνια και αν θυμάμαι καλά μου είπαν για +300€.

Ζητα και τον κωδικο 683 (DAB prep) . Αφορα την καλωδιωση για το DAB+(ψηφιακο ραδιοφωνο) . Νομιζω ειναι 50€ μονο .Εαν δεν την εχεις δεν μπορεις να βαλεις το DAB+ δεκτη. Εγω την εκανα την μ..... και δεν το παραγγειλα :oops:

Αν προσθέσω και αυτό δεν θα αλλάξω φορολογική κλίμακα?? :?
Θεωρείς ότι δεν είναι απαραίτητο κάποιο από τα άλλα έξτρα που έχω επιλέξει ώστε να προσθέσω αυτό?
Γενικά μπορεί ο αντιπρόσωπος να το περάσει στην παραγγελία με 0 κόστος? (δωράκι δηλαδή) :roll:

haralabosg
T2

Δημοσίευσηαπό haralabosg » 11 Μάιος 2018, 19:59

kopapa έγραψε:
haralabosg έγραψε:

Αν προσθέσω και αυτό δεν θα αλλάξω φορολογική κλίμακα?? :?
Θεωρείς ότι δεν είναι απαραίτητο κάποιο από τα άλλα έξτρα που έχω επιλέξει ώστε να προσθέσω αυτό?
Γενικά μπορεί ο αντιπρόσωπος να το περάσει στην παραγγελία με 0 κόστος? (δωράκι δηλαδή) :roll:

- Ναι, θα αλλαξεις φορ. κλιμακα.

- Θα εβγαζα την προκαλωδίωση για την καμερα και θα εβαζα την καλωδιωση του DAB+.Ετσι και αλλωστε θα εχεις τους πισω αισθητηρες απο το business pack. Μετα απο λιγο που θα συνηθισεις τον ογκο του , ουσιαστηκα ουτε αυτους θα τους χρειαζεσαι. Η μ...... δεν θα γινει απο εσενα αλλα απο τα αλλα παρκαρισμενα (οπως εμενα χθες που σε parking super market o διπλανος ανοιξε την πορτα χυμα και μου αφησε σημαδι :whatever )

-Οχι δεν γινεται γιατι μπαινει απο το εργοστασιο και αλλαζει η εργοστ. αξια

Αντε με το καλο :applause
Τι χρωμα σκεφτεσαι?

kopapa
T2

Δημοσίευσηαπό kopapa » 11 Μάιος 2018, 20:14

Δεν θα ήθελα με τίποτα να αλλάξω φορολογική κλίμακα (ήδη έχω ξεπεράσει το όριο που είχα θέσει, αλλά τι να κάνεις έρωτες είναι αυτοί) οπότε αυτό που μου προτείνεις είναι και το πιο λογικό..

Αισθητήρες παρκαρίσματος απαραίτητοι γιατί θα το οδηγεί και η γυναίκα μου και χωρίς να γενικεύω η δικιά μου με τις διαστάσεις και τους όγκους δεν τα πάει καθόλου καλά :whistling

Χρώμα σίγουρα Black Stone απλό και κλασσικό

haralabosg
T2

Δημοσίευσηαπό haralabosg » 11 Μάιος 2018, 21:50

Πολυ μεγαλες διαφορες στους ρυπους των diesel, μεταξυ (του πολυ νεου) Εuro 6d vs Euro 6b......(εννοειται προς τα πανω) :whistling

lefterisT3
T2

Δημοσίευσηαπό lefterisT3 » 24 Μάιος 2018, 13:02

Καλημέρα στην παρέα. Προσφάτως κάτοχοι Volvo και εμείς, πρώτη φορά σουηδικά :-D :-D

υ.γ. απορία για το navi , πως λειτουργεί το traffic information ;

Άβαταρ μέλους
georgosk
T4

Δημοσίευσηαπό georgosk » 25 Μάιος 2018, 21:03

Καλώς ήρθες, καλά χλμ :applause
Εικόνα S40 1,8 Momentum MY08

deadp
D3

Δημοσίευσηαπό deadp » 27 Μάιος 2018, 11:29

taxidiaris έγραψε:Στη Θεσσαλονίκη ήταν τα πράγματα λιγάκι ''είμαι πωλητής της Volvo και ασχολούμε με μεγαλύτερα ποσά''. Τουλάχιστον αυτό εγώ εισέπραξα. Στην Mac Motors τελείως διαφορετική αντιμετώπιση. Ακόμη και στην περίπτωση που δεν πουλήσω μόνος μου το παλιό μου αμάξι, μου έδωσαν τιμή. Στην Θεσσαλονίκη ούτε λόγος. Χαρακτηριστικό παράδειγμα Θεσσαλονίκης όταν ρώτησα για κάποια προσφορά η απάντηση (με ύφος) ήταν εντάξει θα σου κόψω 50ευρώ... Του είπα να προσθέσει τα 50 στην τιμή που μου έδωσε!

Σε ποια από τις δυο αντιπροσωπείες της Θεσσαλονίκης πήγες;
Γιατί όπως είπε και ένας φίλος (παρότι πήρε τελικά X1, λόγω συζύγου και μόνο) ένας συγκεκριμένος πωλητής στη Θεσσαλονίκη (που τον έστειλα εγώ εκεί) ηταν ικανός να του πουλήσει σεσουάρ μαλλιών παρά τη φαλάκρα του.
Θοδωρής - Black Volvo S40 1.8 Kinetic MY-2010

farouk1
T2

Δημοσίευσηαπό farouk1 » 27 Μάιος 2018, 21:14

Να σας πω την εμπειρία μου απο το V40-D4 , πριν απο 4 χορνια ειχα για ενα χρονο το s60 T4- r/design, τέλειο αυτοκινητο εκτος απο την κατανάλωση, ηταν εταιρικό οπότε και το αποχωρίστηκα για ενα bmw 116d που το ευχαριτηθηκα οσο κανενα . Μετά απο 130.000 χλμ βγηκα σε αναζητηση νέου παντα σε diesel. Ειχα και την αναμνηση του S60 οποτε το V40 ηταν σχεδον φυσική επιλογή. Βρεθηκε σε καλη τιμή ενα γαλαζιο D4 με led φωτα , το πακετο ασφαλειας. κλασικα το καλο ηχοσυστημα και polestar , To ειδα και το εκλεισα με την μια . Μετά απο 8000 χλμ σε δυο μηνες εχω να πατατηρησω :
Κρατημα ειναι πολυ καλο με cruise χαρακτηρα
οικονομια πολυ καλη στα 6,1 ειναι μεσα εξω
Ο κινητητρας δειχνει δοντια μετα τα 150 που διακοσαριζει ανετα ακομα και σε ανηφορα (ειναι αλλη φαση τα κυβικα)
ο φωτισμος το βραδυ ειναι αλλη αισθηση τα led κανουν δουλεια
φρενα δεν το κουβεντιαζω ειναι αριστα
Μετα την αγορα του αλλαξα ζαντικα και πλεον ειμαι με 225/40/18 και του εβαλα και φιμε

taxidiaris
T2

Δημοσίευσηαπό taxidiaris » 30 Μάιος 2018, 01:01

deadp έγραψε:
taxidiaris έγραψε:Στη Θεσσαλονίκη ήταν τα πράγματα λιγάκι ''είμαι πωλητής της Volvo και ασχολούμε με μεγαλύτερα ποσά''. Τουλάχιστον αυτό εγώ εισέπραξα. Στην Mac Motors τελείως διαφορετική αντιμετώπιση. Ακόμη και στην περίπτωση που δεν πουλήσω μόνος μου το παλιό μου αμάξι, μου έδωσαν τιμή. Στην Θεσσαλονίκη ούτε λόγος. Χαρακτηριστικό παράδειγμα Θεσσαλονίκης όταν ρώτησα για κάποια προσφορά η απάντηση (με ύφος) ήταν εντάξει θα σου κόψω 50ευρώ... Του είπα να προσθέσει τα 50 στην τιμή που μου έδωσε!

Σε ποια από τις δυο αντιπροσωπείες της Θεσσαλονίκης πήγες;
Γιατί όπως είπε και ένας φίλος (παρότι πήρε τελικά X1, λόγω συζύγου και μόνο) ένας συγκεκριμένος πωλητής στη Θεσσαλονίκη (που τον έστειλα εγώ εκεί) ηταν ικανός να του πουλήσει σεσουάρ μαλλιών παρά τη φαλάκρα του.

Πήγα και στις δύο φίλε μου, εδώ στην Καβάλα έφτασα στην γειτονιά μας δεν θα πήγαινα? Ίσως στάθηκα άτυχος και δεν μίλησα με τον σωστό πωλητή. Άσε που δεν έπρεπε καν να με πείσουν, ήμουν αποφασισμένος απόλυτα για την αγορά!

pigasos6
T2

Δημοσίευσηαπό pigasos6 » 28 Ιουν 2018, 16:48

Καλησπερα.Θα ήθελα να κάνω την εξής ερωτησή.Πριν δέκα μέρες πήγα στην αντιπροσωπεία το αυτοκίνητο μου(D2) για service κι εκεί ενημερώθηκα πως πρέπει να γίνει αναβάθμιση εγκεφάλου.Οταν ξεκίνησε η διαδικασία η αναβάθμιση έφτανε μέχρι το 70% και μετά σταματούσε.Αυτο έγινε 3 φορές.Την τελευταία φορά ,αφού έβγαλε ο μηχανικός τον πόλο της μπαταρίας, στο αυτοκίνητο δεν λειτουργούσε τίποτα.Τελικα μετά από πολλές προσπάθειες το μόνο που καταφέραμε ήταν να λειτουργήσουν τα φώτα ,οι γυαλοκαθαριστηρες κτλ.Το αυτοκίνητο ωστόσο δεν παίρνει μπροστά.Καθημερινα βρίσκομαι σε διαρκή επικοινωνία με το συνεργείο αλλά ακόμη δεν έχουν καταφέρει να βρουν λύση.Εχει συμβεί κάτι παρόμοιο σε κάποιον από εσάς?Γνωριζετε τι πρέπει να κάνω από εδώ και πέρα αφού είμαι 10 μέρες χωρίς αυτοκίνητο?Ελπιζω σε μια απάντηση,ευχαριστώ πολύ.

Άβαταρ μέλους
Thanosgr
T5
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Thanosgr » 28 Ιουν 2018, 19:15

Αυτα ειναι τα σκ@τ@ με τα ηλεκτρονικα οταν κολληισουν, ειτε σε αυτοκινητα ειτε σε κινητα, PC κ.τ.λ.
Το αμαξι το εχεις απο καινουργιο η το πηρες μεταχειρισμενο?
Αν ισχυει το δευτερο υπαρχει πιθανοτητα να εχει προγραμμα και να ειναι κλειδωμενος ο εγκεφαλος απο τον :whatever προγραμματιστη!
Τραβηγμενο βεβαια αλλα εχουν γινει πολλα.
Ειναι σε αντιπροσωπεια αν καταλαβα καλα.
Δεν δοκιμασαν να βαλουν αλλο εγκεφαλο επανω για δοκιμη?
Αυτοκινητο αντικαταστασης δεν σου εδωσαν τοσες μερες?
Απαραδεκτοι, και η ευθυνη ειναι ολοι δικη τους, ειδικα αν το αμαξι το εχεις απο καινουργιο.
Εισαι σε εγγυηση μηπως?
Η Volvo Hellas (VCH) τι λεει?
XC60 D5 AWD MANUAL 230hp 53kgm/ροπή MY2010
VOLVO! Oλα τα αλλα ειναι πρασινα δαμασκηνα και ψιλες ελιες

haralabosg
T2

Δημοσίευσηαπό haralabosg » 28 Ιουν 2018, 21:32

pigasos6 έγραψε:Καλησπερα.Θα ήθελα να κάνω την εξής ερωτησή.Πριν δέκα μέρες πήγα στην αντιπροσωπεία το αυτοκίνητο μου(D2) για service κι εκεί ενημερώθηκα πως πρέπει να γίνει αναβάθμιση εγκεφάλου.Οταν ξεκίνησε η διαδικασία η αναβάθμιση έφτανε μέχρι το 70% και μετά σταματούσε.Αυτο έγινε 3 φορές.Την τελευταία φορά ,αφού έβγαλε ο μηχανικός τον πόλο της μπαταρίας, στο αυτοκίνητο δεν λειτουργούσε τίποτα.Τελικα μετά από πολλές προσπάθειες το μόνο που καταφέραμε ήταν να λειτουργήσουν τα φώτα ,οι γυαλοκαθαριστηρες κτλ.Το αυτοκίνητο ωστόσο δεν παίρνει μπροστά.Καθημερινα βρίσκομαι σε διαρκή επικοινωνία με το συνεργείο αλλά ακόμη δεν έχουν καταφέρει να βρουν λύση.Εχει συμβεί κάτι παρόμοιο σε κάποιον από εσάς?Γνωριζετε τι πρέπει να κάνω από εδώ και πέρα αφού είμαι 10 μέρες χωρίς αυτοκίνητο?Ελπιζω σε μια απάντηση,ευχαριστώ πολύ.

Πρωτα απο ολα επρεπε να σου εχουν δωσει αυτοκινητο αντικαταστασης. 10 ημερες και δεν μπορουν να βρουν τι φταιει.... για πες μας πιο εξουσιοδοτημενο ειναι να μην περναω ουτε απ' εξω. Το V40 D2 ειναι? Ποιας χρονιας?

gsf650
T2

Δημοσίευσηαπό gsf650 » 29 Ιουν 2018, 13:33

pigasos6 έγραψε:Καλησπερα.Θα ήθελα να κάνω την εξής ερωτησή.Πριν δέκα μέρες πήγα στην αντιπροσωπεία το αυτοκίνητο μου(D2) για service κι εκεί ενημερώθηκα πως πρέπει να γίνει αναβάθμιση εγκεφάλου.Οταν ξεκίνησε η διαδικασία η αναβάθμιση έφτανε μέχρι το 70% και μετά σταματούσε.Αυτο έγινε 3 φορές.Την τελευταία φορά ,αφού έβγαλε ο μηχανικός τον πόλο της μπαταρίας, στο αυτοκίνητο δεν λειτουργούσε τίποτα.Τελικα μετά από πολλές προσπάθειες το μόνο που καταφέραμε ήταν να λειτουργήσουν τα φώτα ,οι γυαλοκαθαριστηρες κτλ.Το αυτοκίνητο ωστόσο δεν παίρνει μπροστά.Καθημερινα βρίσκομαι σε διαρκή επικοινωνία με το συνεργείο αλλά ακόμη δεν έχουν καταφέρει να βρουν λύση.Εχει συμβεί κάτι παρόμοιο σε κάποιον από εσάς?Γνωριζετε τι πρέπει να κάνω από εδώ και πέρα αφού είμαι 10 μέρες χωρίς αυτοκίνητο?Ελπιζω σε μια απάντηση,ευχαριστώ πολύ.

Στείλε με pm το συνεργείο για να ξερουμε
S60 2.0T MY11 Polestar Summum

pigasos6
T2

Δημοσίευσηαπό pigasos6 » 29 Ιουν 2018, 14:21

Το αυτοκίνητο το αγόρασα καινούργιο εχει 65000χλμ ειναι v40 d2,και μου έδωσαν για να πάω στο χωριό μου μια παλιά bmw , αλλά εγώ δεν την πήρα .ΘΕΛΩ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ!!!!!!!

pigasos6
T2

Δημοσίευσηαπό pigasos6 » 29 Ιουν 2018, 14:22

ΜΟΝΤΕΛΟ 2014

haralabosg
T2

Δημοσίευσηαπό haralabosg » 29 Ιουν 2018, 14:42

Πιο συνεργειο ειναι..?

Άβαταρ μέλους
Thanosgr
T5
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Thanosgr » 29 Ιουν 2018, 19:18

Ειναι καθαρα θεμα Volvo τοτε :q
Αθηνα εισε?
Επικοινωνησε με Volvo Hellas!
Αυτοι τι σου λενε, πως το "βλεπουν"?
Νομιζω οτι εκτος του οτι για καποιο λογο πηγε στραβα η αναβαθμιση τα πραγματα εγιναν χειροτερα οταν εβγαλαν τον πολο της μπαταριας.
Οπως οταν κανεις εγκατασταση/αναβαθμιση το PC ή το κινητο και λεει "μην απενεργοποιησετε την συσκευη μεχρι να τελειωσει η εγκατασταση"...
Καποιος ειδικος να μας πει την γνωμη του?

pigasos6
T2

Δημοσίευσηαπό pigasos6 » 29 Ιουν 2018, 19:39

Οχι είμαι Καλαμάτα.

haralabosg
T2

Δημοσίευσηαπό haralabosg » 30 Ιουν 2018, 11:18

pigasos6 έγραψε:Οχι είμαι Καλαμάτα.

Το οτι εφαιρεσαν τον πολο της μπαταριας ηταν μεγαλη :whatever .Το πιθανοτερο τωρα ειναι να εχουν μπλοκαρει το αντιστοιχο module που προσπαθησαν να αναβαθμισουν. Στην καλυτερη περιπτωση ειναι να μπορεσουν να το ξαναεπαναφερουν στην αρχικη κατασταση ωστε να το προγραμματίσουν. Στην χειροτερη περιπτωση το εχουν καταστρεψει και θα πρεπει να το αντικαταστησουν και μαλιστα μονο με καινουργιο. Φυσικα χωρις καμια χρεωση σε εσενα. Για αυτο και υπαρχει αυτη η μεγαλη καθυστερηση. Τι ενημερωση εχεις απο το συνεργειο...?

Δεν μας ειπες ποιο συνεργειο ειναι?

farouk1
T2

Δημοσίευσηαπό farouk1 » 01 Ιούλ 2018, 21:41

τα συνεργεια της volvo δινουν πολυ έμφαση στις αναβαθμισεις του εγκεφαλοθ μαλλον για να σε κρατησουν εκει. Τωρα τι εννοια και τι κερδος εχουμε απο αυτες δεν ειναι και τοσο προφανες παντα

dpapamark
T2

Δημοσίευσηαπό dpapamark » 06 Ιούλ 2018, 07:49

Καλημέρα
Είμαι καινούριος στο forum και έχω ένα V40 μοντέλο του 2014 με τον βασικό εξοπλισμό (5΄ οθόνη χωρίς sensus connect--έχω μόνο τα βασικά).
Ενδιαφέρομαι να βάλω gps-χάρτες στο αυτοκίνητο και θα ήθελα να με πληροφορήσετε ποια θα ήταν η καλύτερη λύση;
Να πάω στην εγκατάσταση του sensus connect (πανάκριβο);;
Υπάρχει κάποια άλλη ιδέα πιο οικονομική;
Σας ευχαριστώ

haralabosg
T2

Δημοσίευσηαπό haralabosg » 06 Ιούλ 2018, 12:52

dpapamark έγραψε:Καλημέρα
Είμαι καινούριος στο forum και έχω ένα V40 μοντέλο του 2014 με τον βασικό εξοπλισμό (5΄ οθόνη χωρίς sensus connect--έχω μόνο τα βασικά).
Ενδιαφέρομαι να βάλω gps-χάρτες στο αυτοκίνητο και θα ήθελα να με πληροφορήσετε ποια θα ήταν η καλύτερη λύση;
Να πάω στην εγκατάσταση του sensus connect (πανάκριβο);;
Υπάρχει κάποια άλλη ιδέα πιο οικονομική;
Σας ευχαριστώ

Δυστιχως θα σε απογοητευσω. Δεν υπαρχει δυνατοτητα αναβαθμισης σε sensus connect και ο λογος ειναι οτι δεν υπαρχει η απαραιτητη καλωδιωση στο αυτοκινητο. Και να υπηρχε ομως το κοστος θα ηταν απαγορευτικο....δηλαδη περιπου 800€ η 7'' οθονη , 700€ η κεντρικη μοναδα, επιπλεον το license των χαρτών.... Aρα google maps (offline) με κοστος 0€!!!

dpapamark
T2

Δημοσίευσηαπό dpapamark » 06 Ιούλ 2018, 13:12

Ούτε άλλη οθόνη μπορώ να βάλω?
Δηλαδή navigation στο αυτοκίνητό μου το ξεχνάω?? :-( :-(

Άβαταρ μέλους
JimV60
D5

Δημοσίευσηαπό JimV60 » 06 Ιούλ 2018, 17:23

Τίποτα δε μπορείς να κάνεις για navi δυστυχώς. Το κόστος είναι απαγορευτικό.
Η μόνη αλλαγή που μπορείς να κάνεις είναι να πας από 5 σε 7 ίντσες, όχι να βάλεις after market.
Συνέχισε και θα μείνεις...

dpapamark
T2

Δημοσίευσηαπό dpapamark » 09 Ιούλ 2018, 11:28

JimV60 έγραψε:Τίποτα δε μπορείς να κάνεις για navi δυστυχώς. Το κόστος είναι απαγορευτικό.
Η μόνη αλλαγή που μπορείς να κάνεις είναι να πας από 5 σε 7 ίντσες, όχι να βάλεις after market.

Μία άλλη οθόνη 2din (άσχετη-όχι της Volvo) μπορεί να τοποθετηθεί ή δεν επιτρέπει το συγκεκριμένο αυτοκίνητο την εγκατάστασή της..sorry που σας ζαλίζω αλλά δεν είμαι και τόσο σχετικός και θα μου άρεσε να είχα navigation...

haralabosg
T2

Δημοσίευσηαπό haralabosg » 09 Ιούλ 2018, 20:34

dpapamark έγραψε:
JimV60 έγραψε:Τίποτα δε μπορείς να κάνεις για navi δυστυχώς. Το κόστος είναι απαγορευτικό.

Μία άλλη οθόνη 2din (άσχετη-όχι της Volvo) μπορεί να τοποθετηθεί ή δεν επιτρέπει το συγκεκριμένο αυτοκίνητο την εγκατάστασή της..sorry που σας ζαλίζω αλλά δεν είμαι και τόσο σχετικός και θα μου άρεσε να είχα navigation...

Δεν μπορει να μπει τιποτα aftermarket σε οθονη. Και η 7'' δεν ειναι σιγουρο οτι μπαινει . Εαν σου περισεύουν ~1000€ τοτε μιλα με επισημο service και με τον αριθμο πλαισιου θα σου πουν εαν τοποθετείται....

dpapamark
T2

Δημοσίευσηαπό dpapamark » 10 Ιούλ 2018, 14:28

haralabosg έγραψε:
dpapamark έγραψε:

Δεν μπορει να μπει τιποτα aftermarket σε οθονη. Και η 7'' δεν ειναι σιγουρο οτι μπαινει . Εαν σου περισεύουν ~1000€ τοτε μιλα με επισημο service και με τον αριθμο πλαισιου θα σου πουν εαν τοποθετείται....

Σ ευχαριστώ πολύ φίλε μου..είσαι κατατοπιστικότατος!!!!

haralabosg
T2

Δημοσίευσηαπό haralabosg » 23 Ιούλ 2018, 10:25

haralabosg έγραψε:Πολυ μεγαλες διαφορες στους ρυπους των diesel, μεταξυ (του πολυ νεου) Εuro 6d vs Euro 6b......(εννοειται προς τα πανω) :whistling

Και οχι μονο στους diesel. Στο V40CC 1.5 απο 131 g/km παμε στα 156 - 173 (Combined WLTP low-high). Στο D2 (man 2000cc) απο 99 g/km παμε σε 131 - 148 g/km ! . Να δω τι θα σκαρφιστουν για τον υπολογισμο των τελων για τις νεες εισαγωγες........

Άβαταρ μέλους
Thanosgr
T5
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Thanosgr » 23 Ιούλ 2018, 18:10

haralabosg έγραψε:Και οχι μονο στους diesel. Στο V40CC 1.5 απο 131 g/km παμε στα 156 - 173 (Combined WLTP low-high). Στο D2 (man 2000cc) απο 99 g/km παμε σε 131 - 148 g/km ! . Να δω τι θα σκαρφιστουν για τον υπολογισμο των τελων για τις νεες εισαγωγες........

Αυτο περιμενουν ολοι, τι θα σκαρφιτουν οι "φωστηρες"...
Το ποιο απλο και ευκολο ειναι να πληρωνουμε με τους ιδιες τιμες αλλα με τα νεα δεδομενα ρυπων.
Για εμενα το προβλημα ειναι τι θα γινει με τα "σχετικα καινουργια", 1 - 2 χρονων, μην βγαλουν κανενα φασουλι.

Άβαταρ μέλους
click
T2

Δημοσίευσηαπό click » 30 Αύγ 2018, 11:07

GIORGOS609 έγραψε:Τη περασμένη εβδομάδα πήγα κ είδα το t-roc. Το έκανα κ αυτό test drive. Πάνω κάτω ίδια τιμή είναι και το adaptive το έχουν στάνταρ.
Το θεωρώ τραγικό κάποια πράγματα να τα χρεώνουν σαν έχτρα τη στιγμή που μικρότερα αυτοκίνητα τα έχουν στάνταρ στον εξοπλισμό τους. (πχ κάμερα οπισθοποριας-keyless κ.α.) Δε λέω για οροφή. Εκεί οκ να τη πληρώσεις.
Γενικά στην αγορά κοιτάω η τιμή με τα έχτρα να μην υπερβαίνει τα 20,000 (προτεινόμενης Λιανικής Τιμής προ Φόρων) γιατί μετά αλλάζει ο Συντελεστής υπολογισμού κ είναι τζάμπα λεφτά.
Τα 5 χρόνια εγγύηση είναι ουσιαστικά 2 και μετά δίνεις 800-900 ευρα και έχεις τα άλλα 3.
Δίνω max έως 28,000 και σε αυτά τα χρήματα έχεις πολλές επιλογές. και σαφώς καλύτερες από v40cc.
Η καρδιά θέλει volvo η λογική και ναι και όχι.
Μπέρδεμα.

Τελικά τα πάντα είναι σχετικά. Στην δική μου περίπτωση η καρδιά ήθελε Audi αλλά η λογική με οδήγησε στο Volvo.

Εδώ και 20 χρόνια από τότε που βγήκε το πρώτο Audi TT το μακρινό 1998 όταν ήμουν ακόμα νέος οδηγός, πάντα είχα σαν όνειρο ένα Audi quattro. Πρόσφατα ήμουν πιο κοντά από ποτέ στο να εκπληρώσω το όνειρό μου, ήμουν μεταξύ του νέου Audi Α5 Sportback με το οποίο είχα κεραυνοβόλο έρωτα από την πρώτη στιγμή και του Audi Q5. Το πρώτο ήταν αυτό που ήθελα πραγματικά το δεύτερο αυτό που έμοιαζε πιο κατάλληλο για της ανάγκες της τετραμελούς οικογένειας. Όμως οι τιμές της Audi είναι εξωφρενικές και ειδικά στον εξοπλισμό και στα extra, οπότε προσανατολιζόμουν για ελαφρώς μεταχειρισμένο ενός χρόνου με λίγα χιλιόμετρα. Όμως και πάλι μου ήταν δύσκολο να δώσω 45+ χιλιάρικα για μεταχειρισμένο αυτοκίνητο και με αρκετούς συμβιβασμούς στον εξοπλισμό και πάλι θα ζοριζόμουν πολύ οικονομικά. Σε κάποια φάση πήγα και είδα το Skoda Kodiaq Sportline, ήταν στο budget μου, είχε στον standard εξοπλισμό τα πάντα όλα και επιπλέον πλούσιους χώρους. Το μόνο που έλειπε ήταν το πάθος που σου δίνει το design, το φινίρισμα και η ποιότητα της Audi, ενώ και στο test drive το δίλιτρο βενζίνη δεν με ενθουσίασε. Ωστόσο βάζοντας κάτω καθαρά την λογική μάλλον θα το είχα παραγγείλει αν δεν μου έλεγε ο αντιπρόσωπος της Skoda πως έχει χρόνο αναμονής η παραγγελία 18 μήνες και δεν υπάρχει ετοιμοπαράδοτο ούτε για δείγμα!

Έτσι επέστρεψα πάλι στην αναζήτηση κοιτάζοντας ξανά τα Audi, αλλά και VW Tiguan, BMW X1, X2 & 4 Grand coupe, Jaguar E-Pace κλπ. (τα Χ3 και F-Pace αν και πολύ ωραία ήταν απλησίαστα). Μάλιστα τόσο η BMW όσο και η Jaguar μου έκαναν πολύ καλή τιμή για leasing σε καινούριο ετοιμοπαράδοτο με καλό εξοπλισμό , η Jaguar και για αγορά, αλλά μόνο στα diesel μοντέλα, ενώ εγώ ήθελα βενζίνη. Όμως για να πω την αλήθεια ούτε αυτά τα αυτοκίνητά με ενθουσίασαν. Η BMW αρκετά ποιοτική αλλά σε θέμα design έχει μείνει πολύ πίσω, πολύ συντηρητική. Η Jaguar το αντίθετο, σούπερ σε design αντίστοιχα με την Audi, αλλά από ποιότητα στην λεπτομέρεια σε ξενέρωνε. Σκεφτόμουν πως αφού δεν βρίσκω αυτοκίνητο που να το γουστάρω σε προσιτή για εμένα τιμή, καλύτερα να πάρω κάτι με leasing και σε 4 χρόνια να το αλλάξω.

Μέχρι που πέρασα και από την Volvo χωρίς να έχω μεγάλες προσδοκίες έχοντας μείνει στην εποχή της Ford. Αρχικά περισσότερο προσανατολιζόμουν για το XC60. Είδα τα νέα XC40, XC60 και V60 και τα 3 μου άφησαν τις καλύτερες εντυπώσεις. Παρατήρησα πως το XC40 αν και είναι το μικρότερο SUV της εταιρίας, δεν υστερεί πολύ σε χώρους, εσωτερικά δεν είναι πολύ μικρότερο από το Audi Q5, αλλά όμως είναι αρκετά πιο ευρύχωρο π.χ. από το Q3 ή το Karoq, ακόμα και από την E-Pace ενώ εξωτερικά ίσως να είναι το ομορφότερο SUV που έχω δει. Κατέληξα πως τους επιπλέον χώρους του XC60 μάλλον δεν τους χρειάζομαι πραγματικά ενώ στο εσωτερικό του δεν υστερούσε σχεδόν καθόλου σε σχέση με τα μεγαλύτερα μοντέλα ούτε ποιοτικά ούτε από θέμα σχεδίασης. Εκεί όμως που η λογική έπαιξε τον καθοριστικό ρόλο ήταν στον εξοπλισμό. Πολύ πλούσιο στον βασικό του εξοπλισμό με όλες τις τελευταίες τεχνολογίες και με τα extra σε πολύ λογικές τιμές, ενώ η αντιπροσωπία μου έκανε κοντά στο 14% έκπτωση στις τιμές καταλόγου την στιγμή που BMW και Audi έκαναν μόνο 10%. Μόνο η Jaguar μου έδινε μεγαλύτερη έκπτωση 20%, αλλά όπως είπα μόνο στα diesel μοντέλα ενώ επιπλέον οι τιμές καταλόγου της ήταν οι υψηλότερες.

Βάζοντας τα κάτω και κάνοντας έναν υπολογισμό παρατήρησα πως το αγαπημένο μου Audi Α5 Sportback με ακριβώς τον ίδιο εξοπλισμό με το XC40 όπως τελικά το πήρα, με κινητήρα με τα ίδια ακριβώς κυβικά και άλογα και επίσης 4x4, μου έβγαινε τελική τιμή μετά την έκπτωση της Audi στην καλύτερη 12.000 ευρώ πάνω από την τελική τιμή του XC40. Το Q5 ακόμα παραπάνω. Ενώ σε χώρους για την οικογένεια XC40 πλεονεκτούσε σε σχέση με το Α5 Sportback. Επιπλέον είναι σε χαρακτήρα πιο γυναικείο, δεδομένου ότι μάλλον περισσότερο θα το οδηγεί η γυναίκα μου τις καθημερινές παρά εγώ. Ακόμα και μεταχειρισμένο να το έπαιρνα το Α5, πάλι κάτω από την τιμή του καινούριου XC40 με full extra δεν θα έπεφτα. Τελικά η λογική υπερίσχυσε του πάθους και αφού υπήρχε το XC40 ετοιμοπαράδοτο με πολύ καλό extra εξοπλισμό, αφού στο test drive μου άφησε άριστες εντυπώσεις ο κινητήρας, αφού διαπραγματεύτηκα λίγο ακόμα και μου έκοψαν και επιπλέον άλλα 650 ευρώ βάζοντας στην παραγγελία και δεύτερο σετ με ζάντες με χειμερινά ελαστικά, τελικά έκανα αγορά στο XC40 και όχι leasing όπως αρχικά σκόπευα, με σκοπό πλέον να το κρατήσω αρκετά χρόνια στο μέλλον. Από όσα αυτοκίνητα είδα κατά την αναζήτησή μου τους τελευταίους μήνες, κατέληξα πως τα Volvo είναι μάλλον τα πιο value for money αυτοκίνητα της αγοράς.

Άβαταρ μέλους
v1tt0
T2

Δημοσίευσηαπό v1tt0 » 05 Οκτ 2018, 18:06

Χαιρετώ την παρέα! Ευτυχής κάτοχος ενός V40 T3 που πήρα μεταχειρισμένο ακριβώς πριν ένα χρόνο. Είχα προσπαθήσει και πριν την αγορά να γραφτώ στο club για να σας συμβουλευτώ αλλά για κάποιο λόγο δεν έπαιρνα έγκριση από admin. Ευτυχώς τελικά τα κατάφερα :vow

Πολλά από τα ερωτήματα μου απαντήθηκαν διαβάζοντας τις προηγούμενες σελίδες αλλά έχω ακόμα πολλές απορίες και δεν ξέρω από που να αρχίσω! Να πω ότι το αμάξι το έχω ερωτευθεί και κάθε μέρα που το οδηγώ η χαρά είναι σαν την πρώτη μέρα που το πήρα. Είναι ένα V40 T3 Livstyl ταξινομημένο 11/2015 άρα θεωρώ ότι είναι MY2016, σωστά; Αγοράσθηκε πέρυσι σε κατάσταση καινούριου (είχε ακόμα προστατευτικά αυτοκόλλητα σε κάποια πλαστικά) με 8,000 χλμ. Τα έξτρα που γνωρίζω είναι: δέρματα, πανοραμική ηλιοροφή, 17αρες με 205/50, 7αρα οθόνη, bluetooth, xenon με ABL, αισθητήρα βροχής, αισθητήρα φωτός, park assist, ανακλινόμενοι καθρέπτες, ETC (το μόνο που με χάλασε).

Σκέφτομαι ότι υπάρχει περίπτωση να έχει και άλλα έξτρα και να μην το γνωρίζω :chair Μου πήρε πάνω από ένα μήνα να καταλάβω ότι οι χάρτες που είναι φορτωμένοι δουλεύουν μόνο με σύνδεση internet και όχι offline. Δεν έχω καταλάβει επίσης αν το αμάξι έχει συναγερμό. Υπάρχει περίπτωση να μπορώ να βρω την παραγγελεία που είχε γίνει από τον Σφακιανάκη και να δω με τι εξτρα είχε παραγγελθεί;

Ελπίζω να μην σας κούρασα και καλώς σας βρήκα!
V40 T3 MY16

haralabosg
T2

Δημοσίευσηαπό haralabosg » 05 Οκτ 2018, 18:27

v1tt0 έγραψε:Χαιρετώ την παρέα! Ευτυχής κάτοχος ενός V40 T3 που πήρα μεταχειρισμένο ακριβώς πριν ένα χρόνο. Είχα προσπαθήσει και πριν την αγορά να γραφτώ στο club για να σας συμβουλευτώ αλλά για κάποιο λόγο δεν έπαιρνα έγκριση από admin. Ευτυχώς τελικά τα κατάφερα :vow

Πολλά από τα ερωτήματα μου απαντήθηκαν διαβάζοντας τις προηγούμενες σελίδες αλλά έχω ακόμα πολλές απορίες και δεν ξέρω από που να αρχίσω! Να πω ότι το αμάξι το έχω ερωτευθεί και κάθε μέρα που το οδηγώ η χαρά είναι σαν την πρώτη μέρα που το πήρα. Είναι ένα V40 T3 Livstyl ταξινομημένο 11/2015 άρα θεωρώ ότι είναι MY2016, σωστά; Αγοράσθηκε πέρυσι σε κατάσταση καινούριου (είχε ακόμα προστατευτικά αυτοκόλλητα σε κάποια πλαστικά) με 8,000 χλμ. Τα έξτρα που γνωρίζω είναι: δέρματα, πανοραμική ηλιοροφή, 17αρες με 205/50, 7αρα οθόνη, bluetooth, xenon με ABL, αισθητήρα βροχής, αισθητήρα φωτός, park assist, ανακλινόμενοι καθρέπτες, ETC (το μόνο που με χάλασε).

Σκέφτομαι ότι υπάρχει περίπτωση να έχει και άλλα έξτρα και να μην το γνωρίζω :chair Μου πήρε πάνω από ένα μήνα να καταλάβω ότι οι χάρτες που είναι φορτωμένοι δουλεύουν μόνο με σύνδεση internet και όχι offline. Δεν έχω καταλάβει επίσης αν το αμάξι έχει συναγερμό. Υπάρχει περίπτωση να μπορώ να βρω την παραγγελεία που είχε γίνει από τον Σφακιανάκη και να δω με τι εξτρα είχε παραγγελθεί;

Ελπίζω να μην σας κούρασα και καλώς σας βρήκα!

Πρωτα απο ολα καλοταξιδο. Σωστα λες ειναι ΜΥ16 .Συγκεκριμενα στην τελευταια σελιδα του manual θα γραφει 1517 ή 1546 ΜΥ16. Τα "εξτρα" που εχει συνηθως το αμαξι μαζι με το στανταρ εξοπλισμο συνηθως εμφανιζονται στο menu πατωντας το κουμπι "MY CAR". Oπως και να ειναι πηγαινε στον Σφακιανακη και λογικα θα βρουν την τοτε παραγγελια και θα μαθεις ακριβως το τι παραγγελθηκε...

- Εισαι σιγουρος οτι το nav χρειαζεται συνδεση....? Νομιζω απαιτειται για συγκεκριμενες λειτουργιες μονο...

Άβαταρ μέλους
v1tt0
T2

Δημοσίευσηαπό v1tt0 » 06 Οκτ 2018, 15:31

haralabosg έγραψε:Πρωτα απο ολα καλοταξιδο. Σωστα λες ειναι ΜΥ16 .Συγκεκριμενα στην τελευταια σελιδα του manual θα γραφει 1517 ή 1546 ΜΥ16. Τα "εξτρα" που εχει συνηθως το αμαξι μαζι με το στανταρ εξοπλισμο συνηθως εμφανιζονται στο menu πατωντας το κουμπι "MY CAR". Oπως και να ειναι πηγαινε στον Σφακιανακη και λογικα θα βρουν την τοτε παραγγελια και θα μαθεις ακριβως το τι παραγγελθηκε...

- Εισαι σιγουρος οτι το nav χρειαζεται συνδεση....? Νομιζω απαιτειται για συγκεκριμενες λειτουργιες μονο...

Σε ευχαριστω! Εχεις δικιο για το manual, MY16 ειναι.
Τον πρωτο καιρο που ειχα το αυτοκινητο οταν πατουσα το nav ανοιγε η πλοηγηση αλλα δεν εδειχνε τιποτα η οθονη και κολλουσε. Στον Σφακιανακη που ειχα ρωτησει τον υπευθυνο μου ειχε απαντησει οτι μαλλον εχει προβλημα και επρεπε να το δει ηλεκτρολογος που δεν ηταν διαθεσιμος ομως εκεινη τη μερα. Τελικα μια μερα που εξερευνουσα το μενου ειχα κανει το κινητο hotspot και το nav δουλεψε κανονικοτατα. Αρα κατεληξα στο οτι δεν εχει φορτωμενους χαρτες στο σκληρο και η standard εκδοση ερχεται με αυτο το app που δουλευει μονο online. Λαθος εχω καταλαβει;
V40 T3 MY16

haralabosg
T2

Δημοσίευσηαπό haralabosg » 06 Οκτ 2018, 22:49

v1tt0 έγραψε:Αρα κατεληξα στο οτι δεν εχει φορτωμενους χαρτες στο σκληρο και η standard εκδοση ερχεται με αυτο το app που δουλευει μονο online. Λαθος εχω καταλαβει;

Δεν εχω τη 7'' οθονη (το εχω μετανιωσει που δεν την εβαλα) για να το τσεκαρω αλλα τελικα νομιζω οτι εχεις δικιο....Την Παρασκευη που πηγα στην ΒΕΛΜΑΡ για service, εχουν promotion που αναφερει 600€ (απο 1100€) για το license του Sensus navigation..

Άβαταρ μέλους
v1tt0
T2

Δημοσίευσηαπό v1tt0 » 08 Οκτ 2018, 20:22

Γνωρίζουμε ποιά μονάδα είναι στις φωτογραφίες; Βρίσκεται κάτω από το κάθισμα του οδηγού. Παρατήρησα ότι έχει μονωτική άρα κάποιος είχε βάλει χέρι.. υπάρχει περίπτωση να είναι για τον συναγερμό;;

Εικόνα Εικόνα
V40 T3 MY16

Άβαταρ μέλους
Thanosgr
T5
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Thanosgr » 08 Οκτ 2018, 21:08

O συναγερμος ειναι "δωρο"?
Αν ειναι αυτο τα λεει ολα...

Άβαταρ μέλους
v1tt0
T2

Δημοσίευσηαπό v1tt0 » 08 Οκτ 2018, 21:14

Αυτό σκέφτηκα κι εγώ αλλά δεν είμαι σίγουρος τελικά για το αν έχει συναγερμό ή όχι το αμάξι.
Την άλλη εβδομάδα μπαίνω για σέρβις οπότε θα λυθεί το μυστήριο.
V40 T3 MY16

Επιστροφή σε “Μοντέλα Volvo”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 19 επισκέπτες