XC40

V40, XC40, S60, V60, XC60, S90, V90, XC90
panasol
T2

Re: XC40

Δημοσίευσηαπό panasol » 27 Σεπ 2018, 15:34

σε swipe ΔΕ-->ΑΡ και αναποδα...

Άβαταρ μέλους
click
T2

Δημοσίευσηαπό click » 27 Σεπ 2018, 15:47

Δεν ξέρω αν το swipe θα μπορούσε να γίνει και πιο ομαλά, αλλά εγώ τουλάχιστον δεν έχω παρατηρήσει κάτι ενοχλητικό όταν γίνεται αυτό. Έχεις σίγουρα το τελευταίο firmware?

panasol
T2

Δημοσίευσηαπό panasol » 27 Σεπ 2018, 15:52

Κατά 99% ναι

Έχω βάλει κάρτα Sim και δεν μου έχει βγάλει ένδειξη για update

Ποιο είναι το τελευταίο firmware.?
Εννοώ ποια έκδοση?

Άβαταρ μέλους
click
T2

Δημοσίευσηαπό click » 27 Σεπ 2018, 16:27

Δεν είμαι σίγουρος πως το firmware του λειτουργικού μπορείς να το κάνεις μόνος σου update όπως τους χάρτες και τις εφαρμογές. Όταν θα είμαι στο αυτοκίνητο θα κοιτάξω την έκδοση και θα σου πω.

Επίσης για όσους χρησιμοποιούν τις φωνητικές εντολές (δεν υποστηρίζονται στα Ελληνικά) πρόσφατα βγήκε update, version: 32247761AA που μπορεί κανείς να την εγκαταστήσει μέσω USB.

panasol
T2

Δημοσίευσηαπό panasol » 27 Σεπ 2018, 16:38

click έγραψε:Δεν είμαι σίγουρος πως το firmware του λειτουργικού μπορείς να το κάνεις μόνος σου update όπως τους χάρτες και τις εφαρμογές. Όταν θα είμαι στο αυτοκίνητο θα κοιτάξω την έκδοση και θα σου πω.

Επίσης για όσους χρησιμοποιούν τις φωνητικές εντολές (δεν υποστηρίζονται στα Ελληνικά) πρόσφατα βγήκε update, version: 32247761AA που μπορεί κανείς να την εγκαταστήσει μέσω USB.

thanx..

θα το τσεκαρω κι εγω (αληθεια , πως το ψαχνω το firmware?) και αν ειμαι πισω θα παω στην αντιπροσωπεια για update

σχετικα με voice control...αν αλλαξεις γλωσσα σε English , δε γινεται να χρησιμοποιεις ελληνικους χαρακτηρες , σωστα;;
πχ στο navi κτλ

Άβαταρ μέλους
VolvoZeus
T5

Δημοσίευσηαπό VolvoZeus » 27 Σεπ 2018, 17:18

Δεν χανεις και τιποτα να πας αντιπροσωπεια και να ζητησεις να το βαλουν στο VIDA να δουν για updates....τι παραγωγη/παραδοση ειναι το αυτοκινητο?

Εγω εχω γλωσσα συστηματος στα αγγλικα για να εχω τις φωνητικες εντολες (οι οποιες λειτουργουν αψογα), και στο πληκτρολογιο μπορω να εναλλασσω αγγλικα/ελληνικα κανονικα..
Την περασμενη βδομαδα εκανα την αναβαθμιση στους χαρτες (1233)...τωρα ειδα οπως ανεφερε κι ο click οτι εχει νεο λογισμικο και για τις φωνητικες εντολες.. :applause

https://www.volvocars.com/gr/support/do ... h&csid=spa
STARK OCH TRYGG
(μτφ Δυνατο και ασφαλες)

NIK25
T2

Δημοσίευσηαπό NIK25 » 27 Σεπ 2018, 17:36

Παραγγελία τέλος Αυγούστου με υποτιθέμενη ημερομηνία παράδοσης τέλος Νοεμβρίου σήμερα μάλλον έγινε τον άλλο χρόνο…
Διότι πανευρωπαικά όλες οι παραδόσεις πηγαίνουν από το καινούριο χρόνο.

stavroskon
T2

Δημοσίευσηαπό stavroskon » 27 Σεπ 2018, 19:35

Eτσι ειναι ..... εγω το περιμενω 3/19 και εχει ο θεος

Άβαταρ μέλους
click
T2

Δημοσίευσηαπό click » 28 Σεπ 2018, 10:30

panasol έγραψε:
click έγραψε:Δεν είμαι σίγουρος πως το firmware του λειτουργικού μπορείς να το κάνεις μόνος σου update όπως τους χάρτες και τις εφαρμογές. Όταν θα είμαι στο αυτοκίνητο θα κοιτάξω την έκδοση και θα σου πω.

thanx..

θα το τσεκαρω κι εγω (αληθεια , πως το ψαχνω το firmware?) και αν ειμαι πισω θα παω στην αντιπροσωπεια για update

σχετικα με voice control...αν αλλαξεις γλωσσα σε English , δε γινεται να χρησιμοποιεις ελληνικους χαρακτηρες , σωστα;;
πχ στο navi κτλ

Πράγματι μέσα στο μενού δεν βρήκα κάπου που να αναγράφει την έκδοση του firmware. Όμως σύμφωνα με το manual μπορείς όντως να την αναβαθμίσεις μόνος σου από το ίντερνετ (αλλά όχι από USB). Σε κάθε περίπτωση το καλύτερο θα ήταν για να είσαι σίγουρος να ακολουθήσεις την συμβουλή του VolvoZeus.

Το ελληνικό πληκτρολόγιο μπορείς να το έχεις ανεξάρτητα από την γλώσσα του συστήματος όπως αναφέρθηκε και πιο πάνω, υπάρχει σχετικό μενού στις ρυθμίσεις. Η γυναίκα μου π.χ. έχει ως γλώσσα συστήματος τα ισπανικά και γράφει και ελληνικά.

Επίσης να αναφέρω και κάτι ακόμα που με χαλάει. Το auto start/stop! Όταν ξεκινάει το αυτοκίνητο με το πάτημα του γκαζιού, κάνει ένα απότομο κλότσημα μπροστά, που είναι πολύ εκνευριστικό σε συνθήκες παρκαρίσματος ή γενικά όταν είσαι πολύ κοντά σε σταθερό όγκο. Δε έχω ψάξει ακόμα αν μπορεί να απενεργοποιηθεί το auto start/stop, ελπίζω να γίνεται.

panasol
T2

Δημοσίευσηαπό panasol » 29 Σεπ 2018, 15:17

ανεβάζω 3 βίντεο οπου φαινεται το lag στο scrolling...σαν να κολλαει καπως..

κυριως στην εναλλαγη μεταξυ των οθονων αλλα και στο manual

https://youtu.be/9SMR9ZFWGgo
https://youtu.be/bsLGGm4H83Q
https://youtu.be/dw__qL7473c

Άβαταρ μέλους
click
T2

Δημοσίευσηαπό click » 30 Σεπ 2018, 20:58

Αυτό δεν είναι κόλλημα, έτσι είναι η υλοποίηση του scrolling. Είναι νορμάλ, απλά για το εφέ ο σχεδιαστής ήθελε την εναλλαγή να μην γίνεται απολύτως γραμμικά. Προσωπικά εμένα δεν με ενοχλεί καθόλου.

Άβαταρ μέλους
VolvoZeus
T5

Δημοσίευσηαπό VolvoZeus » 01 Οκτ 2018, 11:01

Οντως...αυτο που παρατηρεις στο δε/αρ ειναι εφε. Το scrolling στο μανουαλ, φαινεται οτι δεν εχει φορτωσει τη σελιδα και σου κολλαει λιγο..
STARK OCH TRYGG
(μτφ Δυνατο και ασφαλες)

panasol
T2

Δημοσίευσηαπό panasol » 01 Οκτ 2018, 11:29

προσωπικα μου φαινεται σαν lag και οχι σαν εφε...

αν ειναι ετσι και στα αλλα 40αρια ή στο XC60/90 ΟΚ....παω πασο..
παντως θυμιζει παλιο android....

Άβαταρ μέλους
VolvoZeus
T5

Δημοσίευσηαπό VolvoZeus » 01 Οκτ 2018, 12:53

Google app...το δικτυο το χαλαει καπως, αλλα γενικα η μεταβαση απο τις διαφορες οθονες και η ποιοτητα της εικονας εξαιρετικη!
STARK OCH TRYGG
(μτφ Δυνατο και ασφαλες)

Άβαταρ μέλους
VolvoZeus
T5

Δημοσίευσηαπό VolvoZeus » 01 Οκτ 2018, 17:38

Για οποιον ενδιαφερεται, πλεον και aftermarket λυσεις για εκμεταλλευση της οθονης..
http://www.kaptrader.co.kr/products/ite ... &it_4=XC90

STARK OCH TRYGG
(μτφ Δυνατο και ασφαλες)

Loukas79
T2

Δημοσίευσηαπό Loukas79 » 01 Οκτ 2018, 21:39

Καλησπερα στη παρέα!
Κάτοχος d4 momentum από Ιούνιο με 3500χλμ.
Έχει κανείς παρατηρήσει έναν αεροδυναμικό θόρυβο μετά τα 140χλμ/ώρα σαν βουητό και που προέρχεται απο τους πλαϊνούς καθρέπτες;

lefe1926
T2

Δημοσίευσηαπό lefe1926 » 02 Οκτ 2018, 11:50

Καλημερα και απο μενα.
Και μενα η οθονη ετσι κανει αλλα λιγοτερο νομιζω.Δε ξερω αν υπαρχει προβλημα.
Χθες παρελαβα και ειμαι απιστευτα ικανοποιημενος απο τα λιγα χλμ π εκανα...Με 140 δε προλαβα να παω αλλα λογικο με τετοιους καθρεφτες να ακουγεται καποιος θορυβος..
Ηθελα να ρωτησω κατεβασα το volvo on call αλλα remote start δεν μου το εμφανιζει καθολου σαν επιλογη...Σε σας το βγαζει κανονικα?
Μονο το κλιματισμο σταθμευσης που δε λειτουργει...Αφου ετσι κ αλλιως πρεπει να υπαρχει parking heater το οποιο δεν εχω προσθεσει...

panasol
T2

Δημοσίευσηαπό panasol » 02 Οκτ 2018, 13:50

remote start εχω κανονικα...

το θεμα ειναι αν συνδυαζεται με τα θερμαινομενα καθισματα...αλλιως , ποιο το νοημα;;

το θεμα με την οθονη προσωπικα με ενοχλει αρκετα και με την πρωτη ευκαιρια θα παω στη volvo για να ρωτησω για πιθανο update (δεδομενου οτι η ημερομηνια παραγωγης του δικου μου ειναι Ιανουαριος 18 , ισως και νωριτερα)

Άβαταρ μέλους
Αντώνης
T2

Δημοσίευσηαπό Αντώνης » 02 Οκτ 2018, 20:03

Τι καλά ήταν, τότε που είχαμε σκαραβαίο VW , Citroen DCV και Jeep Weelys !!!
Κανένα πρόβλημα απο τα ηλεκτρονικά ( :lol: ) καλούδια !
Και για εξοπλισμό, έβαζες και ζώνες ασφαλείας !!! :vow
V40, Τ4, RDesing, AllCarTuning

Άβαταρ μέλους
VolvoZeus
T5

Δημοσίευσηαπό VolvoZeus » 02 Οκτ 2018, 21:10

Αν ήταν ενεργοποιημένα τα θερμαινόμενα καθίσματα όταν το εσβησες, στο remote start θα δουλέψουν.

Ο κλιματισμός στάθμευσης ανακυκλώνει τον αέρα της καμπίνας με φρέσκο εξωτερικό. Ανάλογα τη θερμοκρασία μπορει να ειναι χρήσιμος και χωρίς το heater.
STARK OCH TRYGG
(μτφ Δυνατο και ασφαλες)

lefe1926
T2

Δημοσίευσηαπό lefe1926 » 04 Οκτ 2018, 10:44

Οντως το parking climate κατι κανει...Ειδικα στο να δροσιζει λιγο τη καμπινα.Αλλες φορες βεβαια ξειναει αλλες οχι,αναλογα τη εξωτερικη θερμοκρασια σε σχεση με αυτη της καμπινας αποτι εχω καταλαβει..
Αλλα συνεχιζω να απορω γιατι δεν εχω remote (εκδοση μομεντουμ) ενω στη προπαραγγελια το ελεγε κανονικα.
Και το ηθελα πολυ η αληθεια ειναι..Θα ταν πολυ ωραια να μπαινω το πρωι στη ηδη ζεστη καμπινα..
Αν βρω χρονο θα περασω απο την αντιπροσωπεια μια βολτα..

Υγ τελικα πηγα πανω απο 140..Ακουγεται καποιος αεροδυναμικος θορυβος αλλα οχι ενοχλητικος.

Άβαταρ μέλους
VolvoZeus
T5

Δημοσίευσηαπό VolvoZeus » 04 Οκτ 2018, 15:29

Δεν γνωριζω ποσο και τι θορυβο κανει το XC40 στο δρομο, και πιθανων να υπαρχει και καποιο προβλημα στο συγκεκριμενο, αλλα οπως και σε αρκετα συγχρονα οχηματα, επειδη εχουν εξαλειφθει σε μεγαλο βαθμο θορυβοι που αντιλαμβανομασταν στο παρελθον σε αυτα τα χιλιομετρα (μηχανης, μεταδοσης κτλ) ειναι πιο εντονοι αλλοι που δεν ειχαμε συνηθισει. Γι αυτο αλλωστε βλεπουμε πλεον ακομα και "ταπεινους" κατασκευαστες να βαζουν ηχομονωτικα κρυσταλλα, τα οποια, εχοντας πλεον προσωπικη εμπειρια, κανουν τεραστια διαφορα.

Το Keep Climate Comfort στο tab του Parking Climate λειτουργει αναλογα την εξωτερικη θερμοκρασια οσο καποιος μενει μεσα στο οχημα με κλειστη μηχανη. Σε υψηλες θερμοκρασιες δεν ειναι διαθεσιμο..το συστημα εκμεταλλευεται την θερμοκρασια του κινητηρα για να διατηρησει την καμπινα ζεστη το χειμωνα και φερνει εξωτερικο αερα για να την κρατησει δροσερη, πραγμα αδυνατο πανω απο τους 30 βαθμους!
Το Preconditioning που μπορει να εκκινηθει και απο το VOC χρησιμοποιει το parking heater για να ζεστανει καμπινα και μηχανη το χειμωνα, ενω σε υψηλες θερμοκρασιες φερνει εξωτερικο αερα για να δροσισει την καμπινα.

Στην πραξη το preconditioning ειναι χρησιμο σε χαμηλες θερμοκρασιες με εντονη ηλιοφανεια, και σε καθε αλλη περιπτωση πιο χρησιμο ειναι το remote start.
STARK OCH TRYGG
(μτφ Δυνατο και ασφαλες)

Άβαταρ μέλους
click
T2

Δημοσίευσηαπό click » 05 Οκτ 2018, 08:41

Όχι μόνο δεν ακούω ενοχλητικούς θορύβους στο XC40, αλλά για την ακρίβεια το πόσο αθόρυβο είναι στην καμπίνα, είναι αυτό που με εκπλήσσει ίσως περισσότερο από όλα στο συγκεκριμένο αυτοκίνητο. Και αναφέρομαι ακόμα και σε πολύ ηψηλές ταχύτητες 180-200 χλμ/ω. Έχω το δίλιτρο βενζίνη, δεν ξέρω αν έχει σχέση και ο κινητήρας με αυτό. Επίσης έχω 19αρες ζάντες με ελαστικά Continental, αν παίζει και αυτό ρόλο.

lefe1926
T2

Δημοσίευσηαπό lefe1926 » 05 Οκτ 2018, 10:42

Καλα το βενζινης θαναι σιγουρα πιο ησυχο..Αλλα και εγω το διλιτρο πετρελαιο το βρισκω αρκετα ησυχο...Απλα σε μεγαλες ταχυτητες λογικο να ακουγεται καποιος αεροδυναμικος θορυβος λογω και σχηματος του αυτοκινητου..
Σε καμμια περιπτωση ομως ενοχλητικος..

Άβαταρ μέλους
Philkal
T2

Δημοσίευσηαπό Philkal » 05 Οκτ 2018, 13:04

VolvoZeus έγραψε:Για οποιον ενδιαφερεται, πλεον και aftermarket λυσεις για εκμεταλλευση της οθονης..

Τέλεια λύση φαίνεται αλλά η εγκατάσταση δεν είναι εύκολη :-( όπως είδα και απο το manual που έστειλε ο Κορεάτης.
Ξέρετε κάποιο συνεργείο (στην Αθήνα)σοβαρό που μπορεί να κάνει τέτοια δουλειά, χωρίς όμως να ρισκάρω και την εγγύηση του αυτοκινήτου ?
Το κόστος είναι 280 usd και άλλα 50 usd το dhl για να το φέρουμε απο Κορέα.

Κάτι άλλο τώρα. Οι σταθμοί στο ράδιο δυστυχώς δεν φαίνονται όλοι με το όνομά τους και φαίνεται η συχνότητα τους μόνο, πχ κάπως έτσι :
92,9
92,9 MHz

19619
88,6 MHz

ATHENS
102,5 MHz

www.
92,00 MHz
Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω ώστε να φαίνεται το όνομα του σταθμού και όχι μόνο η συχνότητα ?

Άλλη μια ερώτηση.
Οι καθρέφτες κλείνουν κ ανοίγουν ηλεκτρικά, όταν ανοίγω κ κλείνω το αυτοκίνητο.
Μπορούμε να τους κλείσουμε με το χέρι, όταν πχ πάμε το αυτοκίνητο για πλύσιμο κ ήμαστε μέσα ενώ λειτουργεί το αμάξι ?
Ξέρετε ?

Για την πλαφονιέρα (το φωτάκι στους πίσω επιβάτες), δυστυχώς δεν έχει εμένα...γιατί περιλαμβάνεται μέσα σε κρυφούς φωτισμούς που είναι/ήταν έξτρα. Και δυστυχώς δεν μου το είχε πει ο πωλητής και δεν το έβαλα... Ακόμα πιο δυστυχώς δεν μπαίνει μετά λέει η volvo στην Ελλάδα. Έχετε καμια ιδέα τι μπορώ να κάνω ? Έλεγα να απευθυνθώ στον volvo στην Σουηδία !? Κάποια ιδέα ?

stavrop
T2

Δημοσίευσηαπό stavrop » 05 Οκτ 2018, 14:04

Philkal έγραψε:Tέλεια λύση φαίνεται αλλά η εγκατάσταση δεν είναι εύκολη :-( όπως είδα και απο το manual που έστειλε ο Κορεάτης.
Ξέρετε κάποιο συνεργείο (στην Αθήνα)σοβαρό που μπορεί να κάνει τέτοια δουλειά, χωρίς όμως να ρισκάρω και την εγγύηση του αυτοκινήτου ?

Κάτι άλλο τώρα. Οι σταθμοί στο ράδιο δυστυχώς δεν φαίνονται όλοι με το όνομά τους και φαίνεται η συχνότητα τους μόνο, πχ κάπως έτσι :
92,9
92,9 MHz

19619
88,6 MHz

ATHENS
102,5 MHz

www.
92,00 MHz
Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω ώστε να φαίνεται το όνομα του σταθμού και όχι μόνο η συχνότητα ?

Άλλη μια ερώτηση.
Μπορούμε να τους κλείσουμε με το χέρι, όταν πχ πάμε το αυτοκίνητο για πλύσιμο κ ήμαστε μέσα ενώ λειτουργεί το αμάξι ?
Ξέρετε ?

Για την πλαφονιέρα (το φωτάκι στους πίσω επιβάτες), δυστυχώς δεν έχει εμένα...γιατί περιλαμβάνεται μέσα σε κρυφούς φωτισμούς που είναι/ήταν έξτρα. Και δυστυχώς δεν μου το είχε πει ο πωλητής και δεν το έβαλα... Ακόμα πιο δυστυχώς δεν μπαίνει μετά λέει η volvo στην Ελλάδα. Έχετε καμια ιδέα τι μπορώ να κάνω ? Έλεγα να απευθυνθώ στον volvo στην Σουηδία !? Κάποια ιδέα ?

To 1o με το ράδιο, πρέπει να είναι μια ρύθμιση που λέει "πάγωμα κειμένου" ή κάπως έτσι. Θα το δω και θα κάνω update.
Είναι ουσιαστικά ότι το κείμενο που εκπέμπει ο σταθμός από το rds, δε χωράει να φανεί, αλλά παρόλ' αυτά δεν το κάνει scroll. Κι εγώ το έψαχνα...

Καθρέπτες: αν πατήσεις και τα δυο κουμπιά R & L στην πόρτα ταυτόχρονα (αυτά που έχει για να τους ρυθμίσεις), κλείνουν. Με τον ίδιο τρόπο ανοίγουν μετά

Άβαταρ μέλους
VolvoZeus
T5

Δημοσίευσηαπό VolvoZeus » 05 Οκτ 2018, 17:10

Philkal έγραψε:
VolvoZeus έγραψε:Για οποιον ενδιαφερεται, πλεον και aftermarket λυσεις για εκμεταλλευση της οθονης..

Τέλεια λύση φαίνεται αλλά η εγκατάσταση δεν είναι εύκολη :-( όπως είδα και απο το manual που έστειλε ο Κορεάτης.

Απο τελος του μηνα θα ειναι διαθεσιμο με το νεο Android 7. Στη Βελμαρ στην Αργυρουπολη οταν ρωτηθηκαν απο φιλο για τοποθετηση σε XC60, ειπαν οτι ειναι ευκολη και την αναλαμβανουν χαλαρα.. 8-)
STARK OCH TRYGG
(μτφ Δυνατο και ασφαλες)

Άβαταρ μέλους
VolvoZeus
T5

Δημοσίευσηαπό VolvoZeus » 09 Οκτ 2018, 10:53

Βγηκε νεα ενημερωση για ολα τα SPA/CMA sensus..Λεπτομερειες στο λινκ
https://www.volvocars.com/gr/support/ar ... 515970036d

Εγω ουτε του Μαιου τις ενημερωσεις δεν εχω... :oops:
STARK OCH TRYGG
(μτφ Δυνατο και ασφαλες)

Άβαταρ μέλους
Philkal
T2

Δημοσίευσηαπό Philkal » 10 Οκτ 2018, 17:43

stavrop έγραψε:
Philkal έγραψε:Tέλεια λύση φαίνεται αλλά η εγκατάσταση δεν είναι εύκολη :-( όπως είδα και απο το manual που έστειλε ο Κορεάτης.

92,9
92,9 MHz

19619
88,6 MHz

ATHENS
102,5 MHz

www.
92,00 MHz

Άλλη μια ερώτηση.
Ξέρετε ?

To 1o με το ράδιο, πρέπει να είναι μια ρύθμιση που λέει "πάγωμα κειμένου" ή κάπως έτσι. Θα το δω και θα κάνω update.
Είναι ουσιαστικά ότι το κείμενο που εκπέμπει ο σταθμός από το rds, δε χωράει να φανεί, αλλά παρόλ' αυτά δεν το κάνει scroll. Κι εγώ το έψαχνα...

Καθρέπτες: αν πατήσεις και τα δυο κουμπιά R & L στην πόρτα ταυτόχρονα (αυτά που έχει για να τους ρυθμίσεις), κλείνουν. Με τον ίδιο τρόπο ανοίγουν μετά

Σε ευχαριστώ και για το ράδιο, το έκανα και όντως έχει μια μικρή κίνηση στο ταμπλό (στην touch οθόνη δυστυχώς παραμένουν ακίνητα) όπως επίσης και για τους καθρέφτες ! Να είσαι καλά !

VolvoZeus έγραψε:
Philkal έγραψε:

Απο τελος του μηνα θα ειναι διαθεσιμο με το νεο Android 7. Στη Βελμαρ στην Αργυρουπολη οταν ρωτηθηκαν απο φιλο για τοποθετηση σε XC60, ειπαν οτι ειναι ευκολη και την αναλαμβανουν χαλαρα.. 8-)

Έχω περιέργεια να δω αυτό που λες, απο το τέλος του μήνα, πόσο το χρεώνουν να το φέρουν και να το εγκαταστήσουν και βέβαια αν μπορούν και σε XC 40 που λογικά είναι μικρότερο απο το 60 ! Θα το δώ και θα επανέλθω !
Σε ευχαριστώ, να είσαι καλά !

panasol
T2

Δημοσίευσηαπό panasol » 10 Οκτ 2018, 23:02

πηγα σήμερα στη volvo για να βαλω adblue και ρωτησα για την αναβαθμιση στο sensus..

δεν εχει βγει κατι για μενα συμφωνα με τον αριθμο πλαισιου
Δεν καθισα να ασχοληθω με το lag που βλεπω στην οθονη...θα περιμενω την επισημη αναβαθμιση

ερωτηση...στο Bliss...οταν υπαρχει οχημα πισω στα τυφλα σημεια και αναβει το φως στο καθρεφτη, αν πας να βγαλεις φλας και να αλλαξεις λωριδα (κόντρα στην ενδειξη στον καθρεφτη) δεν πρεπει να παραγεται και ενας προειδοποιητικος ήχος;;;

lefe1926
T2

Δημοσίευσηαπό lefe1926 » 11 Οκτ 2018, 07:21

https://support.volvocars.com/ly/cars/P ... 5179da6519

Μονο λαμπακι λεει τπτ αλλο..

lefe1926
T2

Δημοσίευσηαπό lefe1926 » 11 Οκτ 2018, 07:26

Επισης αυτο το συστημα απο το kaptrader αποτι εχω καταλαβει μετστρεπει την οθονη σε android με εφαρμογες τυπου google maps κλπ και σ επιτρεπει να συνδεσεις κινητο αν δεν εχεις βαλει το smartphone integration;
Και με ενα κουμπι ξαναγυρνας στη κλασικη οθονη η επιλεγεις το android?

lefe1926
T2

Δημοσίευσηαπό lefe1926 » 11 Οκτ 2018, 07:44

Τωρα π το ξανασκεφτηκα ποιος ο λογος να συνδεσεις κινητο αν εχεις ολες αυτες τις εφαρμογες...
Καλη λυση τη σκεφτομαι ,γιατι το 1000+ π με ζηταν για τους χαρτες το εχω κλαψει σε αλλο αμαξι που τελικα ελαχιστες φορες το χρησιμοποιησα και ολο το google maps απο το κινητο εβαζα..

Άβαταρ μέλους
VolvoZeus
T5

Δημοσίευσηαπό VolvoZeus » 11 Οκτ 2018, 12:10

panasol έγραψε:πηγα σήμερα στη volvo για να βαλω adblue και ρωτησα για την αναβαθμιση στο sensus..

Δεν καθισα να ασχοληθω με το lag που βλεπω στην οθονη...θα περιμενω την επισημη αναβαθμιση

Δεν με εκπλησσει που σου ειπαν χαζομαρες..βγηκε ενημερωση διαθεσιμη απο Οκτ 2018, οπως φαινεται και στο λινκ που εβαλα πιο πισω..

Ενημερώσεις από τον Οκτώβριο 2018
Έχουμε βελτιστοποιήσει του σύστημα διαχείρισης κινητήρα στο πλαίσιο της συνεχούς βελτίωσής μας.
Για το XC40: Άλλαξε η αρχική τιμή για την αλλαγή του ταχύμετρου στο κόκκινο από 6500 σε 6000 στροφές ανά λεπτό σε όλα τα βενζινοκίνητα μοντέλα.
Βελτιώσεις στην εφαρμογή Spotify για ενίσχυση της ποιότητας και της απόδοσης, συμπεριλαμβανομένων πιο αποδοτικής συμπλήρωσης των λιστών αναπαραγωγής και λεπτομερών πληροφοριών καθώς και διορθώσεις γενικών σφαλμάτων.
Βελτιώσεις στην εφαρμογή TuneIn για ενίσχυση της ποιότητας και της απόδοσης. Πραγματοποιήθηκαν διορθώσεις γενικών σφαλμάτων. Ενημερώθηκε το εικονίδιο του TuneIn.
Νέα λειτουργία στην εφαρμογή Yelp. Επιλογή κράτησης τραπεζιού απευθείας στην εφαρμογή. Εισαγωγή αυτόματης συμπλήρωσης αναζητήσεων εστιατορίων. Πραγματοποιήθηκαν διορθώσεις γενικών σφαλμάτων.

...αλλα αυτο που αντιλαμβανεσαι ως λαγκ δεν νομιζω να αλλαξει, μιας και προκειται για εφε :q

panasol έγραψε:ερωτηση...στο Bliss...οταν υπαρχει οχημα πισω στα τυφλα σημεια και αναβει το φως στο καθρεφτη, αν πας να βγαλεις φλας και να αλλαξεις λωριδα (κόντρα στην ενδειξη στον καθρεφτη) δεν πρεπει να παραγεται και ενας προειδοποιητικος ήχος;;;

Μια φορα που το δοκιμασα, εκοψε το τιμονι αντιθετα κι εβγαλε ενδειξη στο ταμπλο οτι το collision avoidance ενεργοποιηθηκε και με εσωσε..
STARK OCH TRYGG
(μτφ Δυνατο και ασφαλες)

Άβαταρ μέλους
click
T2

Δημοσίευσηαπό click » 12 Οκτ 2018, 10:29

VolvoZeus έγραψε:
panasol έγραψε:πηγα σήμερα στη volvo για να βαλω adblue και ρωτησα για την αναβαθμιση στο sensus..

Δεν με εκπλησσει που σου ειπαν χαζομαρες..βγηκε ενημερωση διαθεσιμη απο Οκτ 2018, οπως φαινεται και στο λινκ που εβαλα πιο πισω..

Ενημερώσεις από τον Οκτώβριο 2018
Έχουμε βελτιστοποιήσει του σύστημα διαχείρισης κινητήρα στο πλαίσιο της συνεχούς βελτίωσής μας.
Για το XC40: Άλλαξε η αρχική τιμή για την αλλαγή του ταχύμετρου στο κόκκινο από 6500 σε 6000 στροφές ανά λεπτό σε όλα τα βενζινοκίνητα μοντέλα.
Βελτιώσεις στην εφαρμογή Spotify για ενίσχυση της ποιότητας και της απόδοσης, συμπεριλαμβανομένων πιο αποδοτικής συμπλήρωσης των λιστών αναπαραγωγής και λεπτομερών πληροφοριών καθώς και διορθώσεις γενικών σφαλμάτων.
Βελτιώσεις στην εφαρμογή TuneIn για ενίσχυση της ποιότητας και της απόδοσης. Πραγματοποιήθηκαν διορθώσεις γενικών σφαλμάτων. Ενημερώθηκε το εικονίδιο του TuneIn.
Νέα λειτουργία στην εφαρμογή Yelp. Επιλογή κράτησης τραπεζιού απευθείας στην εφαρμογή. Εισαγωγή αυτόματης συμπλήρωσης αναζητήσεων εστιατορίων. Πραγματοποιήθηκαν διορθώσεις γενικών σφαλμάτων.

Αλήθεια κάποιος που έχει κάρτα SIM για δεδομένα στο αυτοκίνητο ή πρόσβαση απευθείας σε δίκτυο Wi-Fi, μπορεί να μας πει αν του βγάζει επιλογή αναβάθμισης? Σύμφωνα με το manual, θεωρητικά μπορείς και μόνος σου να το αναβαθμίσεις με την τελευταία ενημέρωση.

Άβαταρ μέλους
VolvoZeus
T5

Δημοσίευσηαπό VolvoZeus » 12 Οκτ 2018, 12:35

click έγραψε:Αλήθεια κάποιος που έχει κάρτα SIM για δεδομένα στο αυτοκίνητο ή πρόσβαση απευθείας σε δίκτυο Wi-Fi, μπορεί να μας πει αν του βγάζει επιλογή αναβάθμισης? Σύμφωνα με το manual, θεωρητικά μπορείς και μόνος σου να το αναβαθμίσεις με την τελευταία ενημέρωση.

Δεν νομιζω να εννοει και το sensus..Εγω που εχω SIM και ιντερνετ στο αυτοκινητο μου βγαζει ειδοποιηση για ενημερωσεις των χαρτων και των εφαρμογων. Στους χαρτες αν το μεγεθος του αρχειου ειναι μεγαλο δεν με αφηνει να το κατεβασω απο δικτυο κινητης και γραφει να επισκεφτω το site. Με Wi-Fi ισως να αφηνει..
Τελευταια ενημερωση των εφαρμογων ηταν 3 του μηνα..
Εικόνα

Μονος σου μπορεις επισης να αναβαθμισεις τη βαση δεδομενων των φωνητικων εντολων και αυτη του Gracenote, αλλα μονο με usb.
STARK OCH TRYGG
(μτφ Δυνατο και ασφαλες)

Άβαταρ μέλους
click
T2

Δημοσίευσηαπό click » 12 Οκτ 2018, 12:58

και εμένα μου φαίνεται παράξενο να μπορείς να κάνεις αναβάθμιση το ίδιο το sensus, αλλά στο manual το αναφέρει καθαρά: "System updates for online car and infotainment can be updated via the download center". Είναι ξεχωριστό κεφάλαιο από το "updating maps" και το "updating apps".

NIK25
T2

Δημοσίευσηαπό NIK25 » 18 Οκτ 2018, 10:24

Καλημέρα στο Forum. Έχει κάνει κανείς κεραμικό για προστασία χρώματος;
Αν ναι παρακαλώ εντυπώσεις και κόστος;

Άβαταρ μέλους
VolvoZeus
T5

Δημοσίευσηαπό VolvoZeus » 18 Οκτ 2018, 14:00

Περασα προσφατα, αλλα οχι τυπου Williams. Αυτο ενεργει πανω στο βερνικι και το σκληραινει και γενικα εχουν προκυψει πολλα θεματα. Αυτο που εβαλα ειναι δυο στρωσεις επιπλεον υλικου, πανω απο το βερνικι το οποιο προσφερει πραγματικα εξτρα προστασια. Η δε αισθηση στην αφη ειναι σαν να ακουμπας γυαλι..Κοστος 600 ευρω κι εγινε εφαρμογη και σε ζαντες, τζαμια και ολα τα πλαστικα τμηματα. 3 χρονια εγγυηση για κουτσουλιες κτλ με 'σερβισ' τυπου πλυσιμο επιθεωρηση, μια φορα το χρονο.

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
STARK OCH TRYGG
(μτφ Δυνατο και ασφαλες)

Άβαταρ μέλους
VolvoZeus
T5

Δημοσίευσηαπό VolvoZeus » 18 Οκτ 2018, 14:01

Σε οσους τρεχουν την εκδοση 1233 των χαρτων, σας εβγαλε αυτες τις μερες νεα ενημερωση (~115MB)?
STARK OCH TRYGG
(μτφ Δυνατο και ασφαλες)

Άβαταρ μέλους
Philkal
T2

Δημοσίευσηαπό Philkal » 18 Οκτ 2018, 14:06

VolvoZeus έγραψε:
click έγραψε:Αλήθεια κάποιος που έχει κάρτα SIM για δεδομένα στο αυτοκίνητο ή πρόσβαση απευθείας σε δίκτυο Wi-Fi, μπορεί να μας πει αν του βγάζει επιλογή αναβάθμισης? Σύμφωνα με το manual, θεωρητικά μπορείς και μόνος σου να το αναβαθμίσεις με την τελευταία ενημέρωση.

Δεν νομιζω να εννοει και το sensus..Εγω που εχω SIM και ιντερνετ στο αυτοκινητο μου βγαζει ειδοποιηση για ενημερωσεις των χαρτων και των εφαρμογων. Στους χαρτες αν το μεγεθος του αρχειου ειναι μεγαλο δεν με αφηνει να το κατεβασω απο δικτυο κινητης και γραφει να επισκεφτω το site. Με Wi-Fi ισως να αφηνει..
Τελευταια ενημερωση των εφαρμογων ηταν 3 του μηνα..
Εικόνα

Μονος σου μπορεις επισης να αναβαθμισεις τη βαση δεδομενων των φωνητικων εντολων και αυτη του Gracenote, αλλα μονο με usb.

Να σου κάνω μια ερώτηση.
Στις εφαρμογές που έχεις εγκαταστήσει (και βλέπω στην φωτογραφία), εμένα δεν είναι διαθέσιμες για download οι local search, weather, glympse, wikilocations !
Γιατί γίνεται αυτό ?
Έχεις καμία ιδέα ?
Έχω android κινητό (έκδοση 9) και έχω εγκαταστήσει κανονικά και το android auto.

Επίσης έχω προσπαθήσει να εγκαταστήσω το aa mirror (ή παρόμοια προγράμματα), έχοντας δει video στο youtube, για να μπορέσω να δώ και άλλες εφαρμογές, αλλά δεν τα έχω καταφέρει. Ξέρει κάποιος αν υπάρχει κάποιος τρόπος "εύκολος", για non routed κινητά, ώστε να δουλέψει σωστά ?

Άβαταρ μέλους
Thanosgr
T5
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Thanosgr » 18 Οκτ 2018, 19:48

VolvoZeus έγραψε:Περασα προσφατα, αλλα οχι τυπου Williams. Αυτο ενεργει πανω στο βερνικι και το σκληραινει και γενικα εχουν προκυψει πολλα θεματα. Αυτο που εβαλα ειναι δυο στρωσεις επιπλεον υλικου, πανω απο το βερνικι το οποιο προσφερει πραγματικα εξτρα προστασια. Η δε αισθηση στην αφη ειναι σαν να ακουμπας γυαλι..Κοστος 600 ευρω κι εγινε εφαρμογη και σε ζαντες, τζαμια και ολα τα πλαστικα τμηματα. 3 χρονια εγγυηση για κουτσουλιες κτλ με 'σερβισ' τυπου πλυσιμο επιθεωρηση, μια φορα το χρονο.

ΟΥΑΟΥ :vow :applause :respect
Καταπληκτικο το αμαξι σου!!! :inlove
Χμ χμ εεεε ...
Εισε γαι μια τραμπα?
XC60 D5 AWD εχουμε και οι δυο... :whistling
Εστω για καμια εβδομαδα?
Οχι για εμενα, για να στο στρωσω...

Ε φανταστικε administrator?
XC60 D5 AWD MANUAL 230hp 53kgm/ροπή MY2010
VOLVO! Oλα τα αλλα ειναι πρασινα δαμασκηνα και ψιλες ελιες

Επιστροφή σε “Μοντέλα Volvo”

Μέλη σε σύνδεση